Chomiki – pielęgnacja i utrzymanie, wszystko co trzeba wiedzieć

chomiki pielęgnacja i utrzymanie

Malutki chomik w domu – to zabawa nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Żeby ta malutka istota cieszyła ciebie, należy zapewnić jej należną pielęgnację i utrzymanie.

Okres aktywności u chomików, w odróżnieniu od ludzi występuje wieczorem, a w ciągu dnia one odpoczywają. Tym słodkim zwierzętom, powinno zapewmić się miejsce do spania i obszar dla ruchu, zabezpieczając im optymalną temperaturę, która waha się między 21–25 ° C.

Jakby ci się zachciało, żeby w jednej klatce zamieszkało kilka zwierzątek, to lepiej zrezygnować z tej myśli, ponieważ chomiki przyjaźnią się tylko na odległość, a stała obecność obok podobnych do siebie, wywołuje u nich stres i nawet agresję.

Dla komfortowego snu, na miejsce spania można poukładać celulozę. A ponieważ chomiki zaciągają tam resztki pokarmu, strefę odpoczynku należy cały czas sprawdzać. Osoby, które lubią chomiki i mają doświadczenie, żeby uniknąć problemów polecają nie używać jako podłoża waty.

Żeby twój przyjaciel nie uciekł, klatka powinna być mocna, z leżącego poziomego drutu. To daje mu szansę, aby więcej się poruszać.

Pielęgnacja chomików dżungarskich

Chomiki dżungarskie bardzo dobrze rozmnażają się, jednak one są bardziej wymagające w pielęgnacji od chomików syryjskich. Chomiki dżungarskie są bardziej ruchliwe niż ich krewni, więc potrzebują więcej miejsca. Wszystkie rodzaje tuneli, małe drabinki i obowiązkowo kółko – bez tego zestawu chomikowi będzie bardzo nudno. Jeszcze zdarzy ci się kupić miskę na pokarm i oddzielnie na piasek, poidło, domek, specjalny kamień, żeby chomik mógł staczać o niego zęby i oczywiście wypełniacz. Na szczęście wybór ostatniego w sklepach jest bardzo duży, wiele osób wykorzystuje wypełniacz dla kotów.

Klatki ze swoim zwierzakiem nie umieszczaj w bezpośrednim świetle słonecznym, a także w pobliżu grzejnika i telewizora. Sprzątać w klatce najlepiej dwa razy w tygodniu, po pojawieniu specyficznego zapachu. Częściej przeprowadzaj generalne sprzątanie.

Do domowego utrzymania chomików w sklepach proponują specjalne karmy. Uzupełniają pożywienie warzywami, owocami, liśćmi sałaty i innych traw. Ponieważ chomiki dżungarskie są podatne na choroby cukrzycy, trzeba być ostrożnym z produktami bogatymi w cukry proste (te same owoce i warzywa). Raz w tygodniu zwierzę może dostać niewielką ilość surowego mięsa.

Pomimo faktu, że chomiki dżungarskie piją niedużo wody, ona zawsze powinna być w klatce. Dekoracyjne chomiki przynoszą swoim właścicielom wiele miłych chwil, dlatego ich pielęgnacja nie jest ciężarem.

Chomiki syryjskie – pielęgnacja

Dla tego rodzaju gryzoni optymalny rozmiar klatki to 40×60 cm. Pozostałe zasady pielęgnacji mało czym się różnią od pielęgnacji chomików dżungarskich, może tylko tym, że chomik syryjski ma tendencję do otyłości, toteż musisz to uwzględnić organizując żywienie i pielęgnację. Czasami możesz wypuszczać swojego malucha pobiegać po domu, obowiązkowo patrząc na niego, żeby nie utrafił do jakiejkolwiek przeplatanki.

Domek, karmnik i inne przedmioty, które muszą znajdować się w klatce, dobierają z uwzględnieniem rozmiaru swojego domowego zwierzaka.chomiki pielęgnacja Teraz w sprzedaży są mieszkania, zagospodarowane wszystkim niezbędnym dla normalnego pełnego życia małych zwierząt domowych, w tym i wielopiętrowe.

Chomiki syryjskie karmią zazwyczaj dwa razy dziennie w wieczornych i porannych godzinach. Do zbożowych mieszanek, rekomenduje się tak jak i chomikom dżungarskim, dodawać jabłka i grusze, marchew, dynię i kabaczki, hurmę i inne warzywa i owoce. Ciężarnym samicom do diety włączają pokarm bogaty w białka: niskotłuszczowy twaróg, gotowane mięso kurczaka, gotowane żółtko jajka.

Wszystkie chomiki, jeśli pielęgnacja i utrzymanie ich jest na najwyższym poziomie, żyją dłużej niż jest ich wiek średni.

 
Powiązane artykuły:
Chomiki w warunkach domowych – co potrzeba wiedzieć?
Od jakości pielęgnacji zależy zdrowie i nawet życie pupila, toż do tego pytania warto odnieść się odpowiedzialnie. Jak utrzymywać chomiki w domowych warunkach, opowiemy w artykule.
Czym można karmić chomika? Czyli lista żywieniowa domowego gryzonia
Jest wiadomo, że jednego tylko karmu dla pełnowartościowego żywienia pupila jest za mało, warto zaproponować jemu mnóstwo naturalnych produktów. Czym można karmić chomika? O tym opowiemy w artykule.
Co jedzą chomiki w warunkach domowych, czyli czym karmić gryzonie
Na żal, nawet kupiona kara nie zawsze może zabezpieczyć pełnowartościową rację waszemu pupilowi, toż warto zamyślić się w pytaniu jego żywienia. Co oprócz pokarmu, jedzą chomiki w domowych warunkach? O tym czytamy w artykule.
Jak dbać o szynszylę?
Te pupile podbiją serce każdego, a obchodzenie się z nimi przyniesie jedno zadowolenie i dobry nastrój. Wszystko o tym jak opiekować się za szynszylą, żeby ona cieszyła wszystkich domowników, opowiemy dalej w naszym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty