Chomiki w warunkach domowych – co potrzeba wiedzieć?

chomiki w warunkach domowych

Przed zakupem tego malutkiego puszystego zwierzaka warto uwzględnić mnóstwo czynników. Najpierw upewnij się w tym, że w rodzinie nie ma alergików. Dalej warto przemyśleć miejsce rozmieszczenia przyszłego domku dla chomika i właśnie kupić samo zwierzę. Pozytywnymi momentami zakupu takiego zwierzaka to niewątpliwie dziecięca radość i estetyczna przyjemność. Z pedagogicznego punktu widzenia obecność zwierzęta w domu niewątpliwie niesie pozytywny wpływ na dziecko, robi go spokojniejszym i rozwija uczucie odpowiedzialności i dyscypliny.

Utrzymanie chomików w warunkach domowych

Klatka dla chomika powinna być wygodna i jakościowa.Przecież to dom zwierzęcia, w którym ono będzie przeprowadzało dużą część swojego życia. Minimalne parametry klatki dla jednego osobnika muszą składać niemniej 40 cm szerokością i 30 cm wysokości. Wewnętrzne wyposażenie może być jakiekolwiek, lecz warto uwzględniać to, że to ruchliwe zwierzę, któremu należy wdrapywać się, biegać i poruszać. Toż warto wyposażyć przyszły domek różnymi małymi drabinkami, labiryntami, kółkiem dla biegu i innymi zabawnymi akcesoriami.

Również ciekawą decyzją będzie nabycie domku do spania, który umieszcza się do ścianki klatki. Tam zwierzę będzie mogło odpoczywać. Ważne, żeby on był luźny i wygodny, przecież będzie trzeba go myć i czyścić. Prawidłowe zagospodarowanie domku będzie dobroczynnie wpływało na życie zwierzęcia. Wybierając podłoże należy oddać przewagę opiłkom. One mogą być tłoczone, a z góry mogą być posypane wiórki. Taki materiał dobrze wchłania wilgoć i zapach. Dziś można nabyć taki ważny element, jak toaleta dla chomika, która składa się z plastikowego pojemnika i granulek, co wchłaniają zapach. To bardzo wygodna rzecz, przecież malutkiego gryzonia można przyuczyć chodzić do toalety, co znacznie uprości czystkę klatki i częstość wymiany podłoża.

Sportowe kółko i inne urządzenia do rozrywek należy podbierać pod rozmiar zwierzęcia. Oddzielny i nie mniej ważny będzie wybór karmnika i poidła. Poidło powinno być minimalnych rozmiarów, przecież nie wszystkie chomiki lubią pić wodę i mogą po prostu przewracać ją. To doprowadzi do stałego zmoknięcia podłoża i rozwoju mikrobów. W jakimkolwiek wypadku zmieniać i myć poidło koniecznie codziennie. Karmnik warto kupić w sklepie zoologicznym, alboż zrobić samemu, wychodząc z rozmiarów zwierzęcia.

Chomik – terytorialne domowe zwierzę, toż nie warto trzymać 2 czy więcej osobników w jednej klatce. Kopulować samca i samicę można nie wcześniej niż w wieku 4 miesięcy. Optymalny termin – 4–6 miesięcy.

Co jedzą chomiki?

Dieta zwierzęcia jest bardzo ważna, przecież to gwarancją zdrowia i aktywności. W warunkach domowych chomiki muszą jeść nie częściej 1–2 razy dziennie. Nie warto zapominać, że to nocne zwierzątko, wierch aktywności, którego zaczyna się w nocy. Toż główna część pokarmu musi postępować właśnie bliżej przed wieczorem, a nie rano. Średnia dobowa norma zbożowego pokarmu – 1–3 łyżeczki. Prawidłowe warunki utrzymania chomików przewidują obowiązkową obecność zbożowej mieszanki, zielonych i soczystych pokarmów. Przecież nie wszystkie zwierzęta piją wodę i niektóre ponawiają wodny bilans właśnie kosztem soczystego pokarmu. Ważne dawać chomikowi twardy karm, żeby on mógł toczyć chomiki w domuswoje zęby. Do soczystych pokarmów odnoszą się:

  • jabłka;
  • marchew;
  • grusze;
  • burak;
  • seler;
  • kukurydza.

Nie warto dawać chomikowi kapustę, ziemniaki, cebulę i egzotyczne owoce. Kontroluj jakość pokarmu.Przecież obecność związków chemicznych w warzywach może doprowadzić do rozwoju choroby u zwierzęcia i nawet śmierci.

 
Powiązane artykuły:
Czym można karmić chomika? Czyli lista żywieniowa domowego gryzonia
Jest wiadomo, że jednego tylko karmu dla pełnowartościowego żywienia pupila jest za mało, warto zaproponować jemu mnóstwo naturalnych produktów. Czym można karmić chomika? O tym opowiemy w artykule.
Co jedzą chomiki w warunkach domowych, czyli czym karmić gryzonie
Na żal, nawet kupiona kara nie zawsze może zabezpieczyć pełnowartościową rację waszemu pupilowi, toż warto zamyślić się w pytaniu jego żywienia. Co oprócz pokarmu, jedzą chomiki w domowych warunkach? O tym czytamy w artykule.
Chomiki – pielęgnacja i utrzymanie, wszystko co trzeba wiedzieć
Chomiki są dosyć wymagające w pielęgnacji i nie chcąc zawieść takiego bobasa, trzeba wiedzieć wszystko o zagospodarowaniu miejsca dla gryzonia i jego trybie dnia. Wszystko o właściwościach utrzymania chomików - opowiemy w artykule.
Jak dbać o szynszylę?
Te pupile podbiją serce każdego, a obchodzenie się z nimi przyniesie jedno zadowolenie i dobry nastrój. Wszystko o tym jak opiekować się za szynszylą, żeby ona cieszyła wszystkich domowników, opowiemy dalej w naszym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty