Chorobliwa miłość – сiemna strona uczuć

chorobliwa miłość

Miłość to jedno z najpiękniejszych uczuć w naszym życiu. Ona obdarza skrzydłami, napełnia słonecznym światłem. Ona daje życie, zdolna ożywić jednym tylko dotknięciem, nasyca i posila bez pokarmu.

Lecz dlaczego miłość czasami działa chorobliwie? Skąd zastygły w oczekiwaniu pogląd, nabrzmiałe oczy, bezsenne noce?

Zdrowa i chorobliwa miłość

Zdrowa miłość – to prawdziwe szczęście i cud, kochający człowiek jest napełniony optymizmem. A boleśnie od miłości staje wtedy, kiedy w podstawie leży przywiązanie neurotyczne, emocje ujemne, nienawiść. To uczucie bólu i lęku od możliwości utracić ukochanego. Dlatego miłość może być chorobliwa. Specjaliści nawet wydzielają pewne naruszenie psychiki, natrętny stan, który tak i nazywa się – depresja miłosna. Z jednej strony ona jest podobna do miłości, lecz z miłością w jej prawdziwym rozumieniu nie ma nic wspólnego.

Człowiek w takim chorobliwym stanie odczuwa łamanie bez swojego obiektu pragnienia, jego myśli są skupione wyłącznie wokół jednego tego uczucia, jemu nawet fizycznie może być rzeczywiście źle. Taki zależny od miłości człowiek może być nadmiernie kierowany przez tego, do kogo przeżywa uczucia, albo przeciwnie, nadmiernie agresywny w stosunku do niego. To zależy od osobistych właściwości samego człowieka, jego charakteru.

Najczęściej stan chorobliwego przywiązania powstaje na tle wrodzonej skłonności każdej konkretnej osobistości. Chora miłość – to zależność, dlatego jest bardzo podobna do innych rodzajów zależności. W takim stanie człowiek dosłownie jest opętany, chory na innego człowieka, on jest zależny od niego jak od dawki narkotyku.

Często ludzie cierpiące na taką miłosną zależność mogą być niebezpieczni, bo oni są absolutnie nieprzewidywalni. Zachowanie ich często jest nieadekwatne, a uczynki są nielogiczne. Chora miłość to straszna destruktywna siła, ona zmiata wszystko na swojej drodze, nawet prawdziwe i szczere uczucia.

Jak pozbyć się chorej miłości?

Po pierwsze trzeba wstrzymać telefonicznychorobliwo od miłości terroryzm waszego ukochanego, lepiej zadzwońcie do przyjaciółki i oderwijcie się od natrętnych pragnień. Po drugie nie urządzajcie dramatycznych scen, uwierzcie, wam nigdy nie uda się przywiązać do siebie mężczyzny za pomocą przymusu i szantażu. I nareszcie, miłość to wspaniałe uczucie, lecz zajmijcie się ulubioną sprawą, oderwijcie się na pracę, nauczanie lub hobby, umiejcie znajdować zadowolenie nie tylko w miłości.

Nie warto doprowadzać uczucia do fanatyzmu, przecież tak dowolne zakochanie, sympatia albo nawet miłość przerastają do rozmiarów choroby, która posila sobą złe siły. Nasze życie jest na tyle krótkie, więc napełniajmy go tylko pozytywnymi uczuciami.

 
Powiązane artykuły:
Uczucie miłości – jak ujawnia się?
W tym artykule porozmawiamy o światłym i czystym uczuciu - miłości. Porównamy zakochanie z prawdziwą miłością, opowiemy o inności między nimi i dotkniemy tematu pierwszej miłości, którą jak wiadomo zapamiętuje się na całe życie.
Jak zrozumieć, że kochasz?
Uczucia człowieka czasem na tyle skomplikowane urządzenie, że zorientować się w całej palecie ich odcieni bywa bardzo trudnym zadaniem. Jak zrozumieć że rzeczywiście kochasz, a nie przeżywasz uczucia zakochania? Zorientujmy się.
Miłość od pierwszego wejrzenia
Czy istnieje miłość od pierwszego wejrzenia? Jednoznacznej odpowiedzi dziś nikt nie da. Jedne wierzą, że ona istnieje, a inne nigdy jej nie odczuwały. Co jest tym ciekawym zjawiskiem? Porozmawiamy o tym w naszym nowym artykule.
Czym miłość różni się od zakochania?
Jak często mówiąc komuś o słowach miłości wychodzi tak, że naprawdę żadnej miłości nie ma, a to co nazywają miłością to zaledwie uczucie zakochania. W czym jest różnica między tymi uczuciami opowie nasz artykuł.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty