Choroby czerwonej porzeczki – czerwone plamy na liściach

choroby czerwonej porzeczki czerwone plamy na liściach

Wyhodować na swojej ogrodowej działce czerwone porzeczki chce każdy i zrobić to jest całkiem nietrudne. Jagody tych krzewów mają niepowtarzalny lekki smak i lecznicze właściwości, którym przypisują zdolność pomagać organizmowi oczyszczać się od toksyn, a także leczyć choroby żołądka.

Ale często dbać o roślinę jest skomplikowano przez choroby czerwonej porzeczki, wśród których są czerwone, wypukłe plamy na liściach. Poznajmy, co to za napaść i jak z nią walczyć.

Dlaczego na liściach porzeczki pojawiły się czerwone plamy?

Istnieją dwie przyczyny, po których roślina choruje i widzimy na liściach czerwonej porzeczki bordowe plamy – to antraknoza i zwykłe mszyce. W pierwszym wypadku choroba może rozwijać się w kilka etapów i poczerwienienia – najlepszy z nich, kiedy jeszcze można pomóc krzewom sprawić się z chorobą.

Jeśli przepuścić czas, to liście stopniowo stają się brązowe, skręcają się i wysychają. Więc porażają się całe gałęzie i można utracić krzewy w całości. Oprócz tego jagody tracą swój smak i stają się kwaśnymi, drobnymi, co poza wątpliwością absolutnie nie ten wynik, którego czeka ogrodnik od zbioru.

Bardziej prozaiczną przyczyną choroby jest mszyca. Jeśli zauważyliście, że na liściach porzeczki pojawiły się czerwone plamy, przewróćcie listek tyłową stroną w górę i potraficie zobaczyć tam całe kolonie tych owadów. Każdy dzień one niewidocznie robią swoją brudną pracę – wysysają z listka jego soki, zostawiając w miejscu porażki brązowe i czerwone plamy. Jak w wypadku z antraknozą bez należnego leczenia można utracić krzew.

Leczenie czerwonych plam na liściach porzeczki

Jak wiadomo mszyce na liście przynoszą ogrodowe mrówki. Jeśli na działce jest kilka mrowisk, to uniknąć zarażenia roślin mszycami nie uda się. Ponadto obróbka krzewów doprowadzi tylko do tymczasowej poprawy sytuacji i przez parę tygodni mszyce znów będą na swoich miejscach. To oznacza, że przede wszystkim należy wszystkie siły rzucić na walkę z mrówkami, przecież mszyce dokuczają nie tylko porzeczce, a większości mieszkańców ogrodu. Po zniszczeniu mrowisk można przystępować do obróbki liści od samych mszyc. To robi się za pomocą środków chemicznych na liściach porzeczki bordowe plamy albo z zastosowaniem środków ludowych. Doskonale zarekomendowały siebie opryskiwania naparem czosnku, tytoniu i gospodarczego mydła. Taka obróbka nie zaszkodzi roślinie i płody można będzie wykorzystywać tylko przemywszy je wodą.

Żeby zwyciężyć antraknozę, tylko mydłem sprawy nie poratujesz. Jeśli ona miała miejsce w zeszłym sezonie, trzeba wczesną wiosną oblewać gałęzie i pączek wrzątkiem, a ziemię naokoło skopać i obrobić siarczanem miedzi.

Z pojawieniem się liści przy poczerwienieniu ich kropią cieczą bordoską, a przy silnym porażeniu usuwają. Jesienią wszystkie chore części rośliny trzeba spalić i znów obrobić glebę.

 
Powiązane artykuły:
Na liściach truskawki czerwone plamy – co robić?
Truskawka – jagoda niezwykle popularna. Nawet mimo to, że jej urodzaj chcą zepsuć rozmaici szkodnicy i choroby. Zresztą obronić urodzaj jednak można. W artykule opowiemy, co czynić przy pojawieniu się na liściach truskawki czerwonych plam.
Czerwone plamy na liściach porzeczki – jak się pozbyć?
Posadziwszy w ogrodzie krzaki aromatycznej porzeczki wiele letników już na następny sezon dostrzegają, że jej listki pokryły się czerwonymi plamami. Takie znaki - oznaka zarażenia chorobliwością, czy szkodnikami. Jak pozbyć się od nich? O tym opowie artykuł.
Czerwone plamy na liściach porzeczki wiosną
Przeprowadzając wiosenny przegląd ogrodowej działki, wiele letników dostrzegają, że na liściach porzeczki pojawiły się czerwone plamy. Nowicjusze mogą nie nadać temu znaczenia, lecz doświadczeni ogrodnicy znają, że to symptom porażenia roślin chorobami.
Przygotowanie ziemi do wysiewu nasion przy domowej produkcji rozsady
W hodowli rozsady jest ważne i oświetlenie i jakość nasienia oraz ilość wody. Lecz czy nienajważniejsza dla młodych kiełków będzie jakość żywienia, czyli gruntu? Jak poprawnie przygotować grunt do wysiewu nasienia na rozsadę? O tym opowie artykuł.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty