Ciąża wielopłodowa – objawy w początkowym okresie

ciąża wielopłodowa objawy w początkowym okresie

Wiele kobiet i dziewczyn, które oczekują na urodzenie swego bobaska, chcą wiedzieć, kto zamieszkał w ich brzuszku. Zwłaszcza to dotyczy tej sytuacji, gdy kobieta oczekuje nie na jedno dziecko, a na dwa albo nawet więcej.

Dziewczyna, które oczekuje na dwójkę lub trójkę dzieci, musi bardziej dokładnie dbać o własne zdrowie, aniżeli inne kobiety ciężarne. W tym wypadku obciążenie na organizm mamy zwiększa się kilkakrotnie, więc ona nie może ignorować nawet najmniejszych objawów choroby. Współczesne technologie diagnostyczne, zwłaszcza USG, dają możliwość rozpoznać ciążę mnogą w początkowym okresie, jednak istnieją również inne objawy, na podstawie których kobieta może samodzielnie rozpoznać ciążę bliźniaczą.

Jak rozpoznać ciążę wielopłodową w początkowym okresie?

W internecie można znaleźć ogromną ilość forów, na których kobiety omawiają pierwsze objawy ciąży mnogiej w początkowym okresie. Przyszłe mamy, które niebawem się dowiedzą, że będą miały bliźniaki, w początkowym okresie miały do czynienia z następującymi objawami:

  1. Po zrobieniu ciążowego testu paskowego można zauważyć, że indykator jest bardzo jaskrawy i gruby. To można wytłumaczyć w ten sposób, że poziom HCG dziewczyny, która oczekuje na dwójkę lub trójkę dzieci, jest o wiele wyższy, aniżeli u kobiety, która oczekuje na jedno dziecko.
  2. Większość przyszłych mam zauważały, że bardzo im się chciało spać. Owe kobiety potrafiły spać nawet na stojąco wtedy, gdy jeszcze nie podejrzewały, że są w ciąży, tym więcej nic nie wiedziały o ciąży mnogiej.
  3. Objawy toksykozy podczas ciąży również bardzo się nasilają. Jednak owy objaw jest odnośny i w żadnym wypadku nie świadczy o obecności kilku zarodków.
  4. Na twarzy przyszłej mamy dwojaczków lub większej ilości dzieci pojawia się trądzik lub inne nieprzyjemne defekty kosmetyczne.
  5. Brzuch rośnie bardzo szybko, dlatego figura wielu kobiet zmienia się już w pierwszym trymestrze. Oprócz tego, wraz z rozwojem zarodków na brzuchu przyszłej mamy można zauważyć kreskę poziomą.
  6. jak rozpoznać ciążę wielopłodową w początkowym okresie
  7. W wypadku ciąży mnogiej mamusia może odczuwać ruchy swoich bobasów bardzo wcześnie.

Wieloródki odczuwają charakterystyczne ruchy już w 9-10 tygodniu ciąży.

Bez wątpienia, jeśli zauważysz dowolne objawy ciąży wielopłodowej w początkowym okresie, obowiązkowo musisz się udać do ginekologa i przeprowadzić badania ultrasonograficzne, aby określić ilość zarodków w macicy. Jeśli w twoim brzuszku zamieszkało rzeczywiście kilka bobasów, będziesz potrzebowała szczególnej opieki lekarskiej.

 
Powiązane artykuły:
W którym tygodniu można rozpoznać ciążę dwujajową?
Niektóre pary świadomie planują urodzenie dwojaczków, inni boją się pojawienia na świecie od razu 2 bobasów, lecz prędzej czy później należy poznać, ile serc bije wewnątrz was. Zorientujmy się, na którym terminie to już wiadomo.
Dwojaczki dwukosmówkowe-dwuowodniowe – co to oznacza?
Trudno zrozumieć taki termin jak "dwojaczki dwukosmówkowe", a już kiedy na obserwacji wam odpowiadają, że jesteście szczęśliwą posiadaczką akurat takiej ciąży, to jest ciekawe, co to znaczy. Przeczytawszy artykuł zrozumiecie co to oznacza.
Czym się różnią bliźnięta jednojajowe od dwujajowych?
Wiele osób często plączą pojęcia bliźniaków i dwojaczków, błędnie uważając, że to jedno i to samo. Naprawdę to absolutnie różne warianty rozwoju wielopłodowej ciąży. Dokładniej o tej inności czytajcie dalej w naszym nowym artykule.
Bliźnięta chłopak i dziewczynka – anomalia czy tajemnica przyrody?
Wielopłodowa ciąża – samodzielnie zjawisko rzadkie i rodzą się w takim wypadku w zasadzie dzieci jednej płci. Należy być dużym szczęściarzem, żeby "wygrać jackpot" – począć różnopłciowych bobasów jednocześnie, jednak takie przypadki zdarzają się...
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty