Ciekawostki o włosach: 9 faktów, które mogą Cię zaskoczyć

Wiedza to klucz do sukcesu. Dziś mamy do swojej dyspozycji różnorodne źródła informacji, więc każdy chętny może z łatwością pogłębiać swoją wiedzę. Jednak mało kto wie, że narodowość ma wpływ na wzrost włosów.

Posiadamy wiele różnych informacji na temat włosów, jednak są fakty, które mogą Cię naprawdę zaskoczyć.

1. Jak szybko rosną włosy?

włosy

Średnia długość wzrostu włosa w ciągu dnia to 0,3 mm. Przeciętnie mamy na głowie około 100 000 włosów, więc każdego dnia wyrasta około 30 metrów nowych włosów. Jeśli ludzkie włosy rosłyby całe życie bez wypadania i obcinania, to mierzyłyby 1000 kilometrów – jak z Berlina do Paryża.

2. Jakie czynniki wpływają na wzrost włosów?

szczotka

Wzrost włosów zależy od wielu czynników, przede wszystkim od czynników genetycznych, hormonalnych, przynależności do grupy etnicznej (narodowość). Włosy nie rosną zawsze w tym samym tempie. Szybkość ich wzrostu zależy od pory dnia i roku, chociaż różnice są minimalne.

3. Czym różnią się włosy kobiet i mężczyzn?

para

Na 1 cm2 skóry głowy kobiety przypada 200 cebulek włosów. Jeśli chodzi o facetów, to z reguły mają gęstsze włosy.

4. Ile mamy na głowie włosów?

włosy ciemne

Przeciętnie mamy na głowie około 100 000 włosów. Ilość włosów zależy od wieku i narodowości. Azjaci i Murzyni mają podobno mniej włosów niż biali, ale z reguły mają gęstsze i grubsze włosy, więc wygląda tak, jakby miały więcej włosów na głowie.

5. Jak określić wiek włosów?

włosy dziewczyny

Włosy rosną przez całe życie, więc ich wiek można określić na podstawie ich długości od korzeni do końcówek. Włosy do ramion mają około dwóch lat. Zazwyczaj narażone są na negatywny wpływ czynników z zewnątrz i codziennej stylizacji. Właśnie dlatego w większości przypadków są zniszczone i mają łamiące się końcówki.

6. Jaka może być maksymalna długość włosów?

włosy fajne

Faza wzrostu włosa trwa od 2 do 6 lat. Nawet jeśli włosy rosną w dużo szybszym tempie, długość jest genetycznie ograniczona do 100 centymetrów – przed wypadaniem. W bardzo rzadkich przypadkach długość włosów może dorównać długości ciała ludzkiego.

7. Ile włosów tracimy w ciągu jednej doby?

wypadanie

Przeciętnie w ciągu jednej doby tracimy około 100 włosów. Jest to zjawisko zupełnie naturalne. Jeśli natomiast zauważyłaś, że zaczyna wypadać ci o wiele więcej włosów, to może być jednym z objawów alopecji, czyli nadmiernego wypadania włosów, łysienia. W tej sytuacji najlepiej się skonsultować z trychologiem.

8. Czy włosy są wytrzymałe?

włosy mocne

Włos ma grubość około 0,5-0,7 mm. Jeśli jednak pod uwagę wziąć wszystkie włosy na głowie to mogą utrzymać ciężar nawet 10 małych samochodów. Przyjmuje się, że kora pojedynczego włosa wytrzymuje naprężenia średnio około 100 gram (waga jednej tabliczki czekolady).

9. Jaka jest budowa włosów?

włosy długie

Budulcem dla włosa są proteiny (białka), których jest we włosie aż 95%, a pozostałe 5% to pigmenty, minerały, lipidy i woda. Należy zaznaczyć, jedyna żywa część włosa to cebulka, w której odbywają się wszystkie procesy odpowiedzialne np. za wzrost włosów. Dlatego zniszczone włosy nie mogą się samodzielnie zregenerować, więc potrzebują specjalnej pielęgnacji.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty