Co jedzą chomiki w warunkach domowych, czyli czym karmić gryzonie

сo jedzą chomiki w warunkach domowych

Z zakupem niektórych zwierząt musimy od razu rozwiązywać problem z ich żywieniem. Mimo swoich małych rozmiarów, te gryzonie potrzebują zdrowego zrównoważonego odżywiania. Na pytanie, co jedzą chomiki w warunkach domowych, na pewno odpowiedziałabyś jednoznacznie i bez zastanowienia – zboża. I to prawda, ale zboża są tylko podstawą ich diety. W rzeczywistości lista potrzebnych produktów jest znacznie szersza.

Czym można karmić chomika oprócz karmy?

Tak więc już zdążyłaś kupić jaskrawe opakowanie z gotową karmą, i to dobra decyzja, ale mieszanki produkowane z ziaren i nasion dla pupili domowych bardzo się różnią. Jeśli chodzi o odżywianie chomików dżungarskich w warunkach domowych, to powinniśmy pamiętać, że w karmie powinno być więcej zbóż. To właśnie one są głównym składnikiem ich jedzenia w środowisku przyrodniczym.

A propos, czasami niedoświadczeni właściciele starają się trochę zaoszczędzić i kupić mieszankę tańszą. Często są to mieszanki dla papug lub królików. Ale tego robić nie warto, bo istnieją przyczyny naturalne, dla jakich dla gryzoni produkowane są osobne karmy.

Spójrzmy na listę, co jedzą chomiki w warunkach domowych, oprócz gotowych suchych karm:

  1. Dopuszczalne jest wprowadzanie zbóż (zwróć uwagę na jęczmień i gryczkę, dodaj zwierzakowi soczewicę i groch).
  2. Wśród warzyw można wybrać najprostsze z naszych ogrodów, ale wyłącznie sezonowe (szczególnie często pojawia się pytanie, co jedzą chomiki syryjskie w warunkach domowych, ponieważ mieszkańcy łąk potrzebują więcej wody niż dżungarskie), to marchewka z buraczkami, kalafior, kapusta pekińska, można zaproponować zwierzakowi rośliny strączkowe – fasolę lub groszek.
  3. Chomiki dżungarskie jedzą w domu znane nam owoce – jabłka i gruszki, brzoskwinie i morele, ale owoce można podawać wyłącznie po usunięciu pestek.
  4. Dobrze wiedzieć, co jedzą chomiki syryjskie i inne chomiki w warunkach domowych jako dodatek do podstawowego jedzenia: tutaj możemy wspomnieć suszone owoce i orzechy, dobrze jedzą zwierzęta domowe pestki słonecznika i dyni, pociesz je popcornem bez soli i zaproponuj gałązki drzew owocowych.

Uważa się, że te zwierzęta odżywiają się tylko roślinnością trawiastą. Ale dość dobrze jedzą również i gotowane jajka, nietłuste produkty mleczne, w sklepie zoologicznym można kupić koniki polne i dżdżownice. Jeśli masz bardzo małe chomiki, można dokarmiać je dodatkowo pokarmem dziecięcym z warzywami, gotowanymi w wodzie zbożami, a także dawać trochę oleju rycynowego, jeśli mają trudności z trawieniem.

Na liście zakazanych produktów są wszystkie egzotyczne owoce, wszelkie smażone lub słone produkty. Nawet w czasie upałów nie wolno dawać ani arbuzu, ani melonu, wśród zakazanych znalazły się również wyroby piekarnicze i cukiernicze.

 
Powiązane artykuły:
Czym można karmić chomika? Czyli lista żywieniowa domowego gryzonia
Jest wiadomo, że jednego tylko karmu dla pełnowartościowego żywienia pupila jest za mało, warto zaproponować jemu mnóstwo naturalnych produktów. Czym można karmić chomika? O tym opowiemy w artykule.
Chomiki w warunkach domowych – co potrzeba wiedzieć?
Od jakości pielęgnacji zależy zdrowie i nawet życie pupila, toż do tego pytania warto odnieść się odpowiedzialnie. Jak utrzymywać chomiki w domowych warunkach, opowiemy w artykule.
Chomiki – pielęgnacja i utrzymanie, wszystko co trzeba wiedzieć
Chomiki są dosyć wymagające w pielęgnacji i nie chcąc zawieść takiego bobasa, trzeba wiedzieć wszystko o zagospodarowaniu miejsca dla gryzonia i jego trybie dnia. Wszystko o właściwościach utrzymania chomików - opowiemy w artykule.
Jak dbać o szynszylę?
Te pupile podbiją serce każdego, a obchodzenie się z nimi przyniesie jedno zadowolenie i dobry nastrój. Wszystko o tym jak opiekować się za szynszylą, żeby ona cieszyła wszystkich domowników, opowiemy dalej w naszym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty