Co jeść karmiącej mamie, żeby być zdrową i mieć zdrowego niemowlaka
Okres karmienia piersią, zawsze wywoływał u kobiet wiele pytań na temat odżywiania. Obawa, że dziecko zacznie boleć brzuszek, zmusza wiele mamuś do stosowania po porodzie diety. Czy są uzasadnione ograniczenia w odżywianiu i co można jeść karmiącej mamie? Spróbujemy omówić w tym artykule.
Jak odżywiać się po porodzie?
Jest to jeden z najtrudniejszych i odpowiedzialnych okresów w życiu karmiącej kobiety i dziecka. I to nie tylko ze względu na to, że na tym etapie zaczyna regulować się proces laktacji, ale również ze względu, że niemowlaki cierpią z powodu kołki jelitowej. Na pytanie, co jeść po porodzie karmiącej mamie, lekarze z całą pewnością mówią: więcej warzyw - gotowanych, pieczonych lub gotowanych na parze. Różne zupy i kasze, potrawy z dietetycznego mięsa i ryby, a także mleczne produkty o niskiej zawartości tłuszczu, twardy ser i domowe mleko zagęszczone. Ten zestaw produktów, pozwoli nie tylko podtrzymywać laktację w potrzebnej ilości, ale i ją zwiększyć. Oprócz tego, takie produkty nie powodują wzdęć brzucha u niemowlęcia i nie zaostrzają kolki jelitowej.
Jeśli chodzi o słodycze, które można kupić w sklepie, to w tym czasie dozwolone są tylko różne rodzaje herbatników np. marshmallows. Nie warto rezygnować z owoców świeżych i suszonych: banany, daktyle, suszone morele - to wszystko może jeść karmiąca matka nie tylko po porodzie, ale również w okresie karmienia piersią. Pieczone jabłka i domowe wypieki, na wzór szarlotki i twarogowej zapiekanki, to doskonałe rozwiązanie na śniadanie nie tylko dla kobiety, która została matką, ale i dla całej rodziny.
Lista tego, co można jeść karmiącej mamie
Jeśli przyjrzymy się dokładniej liście głównych potraw, które można spożywać kobiecie, to będzie ona wyglądała w ten sposób:
- Zupy. W daną kategorię wchodzą wszystkie potrawy przygotowane na warzywnych, rybnych i mięsnych bulionach (bez pomidora, konserwantów lub obfitego dodawania przypraw). Warto zauważyć, że do tych ostatnich trzeba brać tylko chude mięso, ponieważ kości dają bardzo bogaty bulion.Potrawy z mięsem należy zaprawiać zbożami: gryką, ryżem, jagłami itp. Z ugotowanych warzyw i bulionu, fachowcy rekomendują przygotowywać zupy krem z dodatkiem śmietanki lub mleka. Do dań rybnych bierzemy nietłustą rybę z białym mięsem i warzywa. Według lekarzy, zupy - to jest to, co należy jeść karmiącej mamie codziennie.
- Kasze.Jest to potrawa bardzo pożyteczna, ponieważ zawiera mnóstwo mikroelementów. Kaszy z gryki, owsianych płatków, jaglanej, ryżu – to jest to, co należy jeść karmiącej mamie dość często. Można je przygotować w różnych wariantach: z mlekiem, puree lub sypkie, a także z dodaniem różnych bakalii, owoców i jagód. Do eksperymentów doskonale podejdzie owsianka ugotowana na mleku, przecież dodając do niej jednego dnia jabłka, a następnego dnia, na przykład suszoną morelę, to nie znudzimy się.
- Warzywa.Tu wyobraźnia może zaszaleć, ponieważ na te produkty nie ma praktycznie ograniczenia. Warzywa można zapiekać, po prostu gotować lub gotować na parze. Stanowią one doskonały dodatek do mięsa, ryb lub składników sałatek. Najbardziej znanym warzywem, którego lepiej nie jeść kilka pierwszych miesięcy po porodzie jest kapusta, ponieważ może ona wywołać wzdęcia brzucha u niemowlaka.
- Mięso i ryby. W spis produktów, które można jeść karmiącej mamie, wchodzą nietłuste gatunki ryb z białym mięsem (dorsz, morszczuk, mintaj) i białe mięso (królik, indyk, kurczak). Przygotowujemy je: na parze, po prostu gotując albo zapiekając.
- Mleczne produkty i ser.Domowe jogurty, kefir, zsiadłe mleko, twaróg, masło - są to produkty, które powinny być w diecie każdej karmiącej mamusi. Ale warto pamiętać, że w ciągu dnia można zjadać tylko 50 gramów sera żółtego i nieduży kawałek masła.
- Napoje. Kobiecie, która karmi piersią, należy pić co najmniej dwa litry płynów dziennie. Dla tego świetnie nadaje się niegazowana woda, sok brzozowy, kompot z suszonych owoców, zielona herbata.
Podsumowując, możemy powiedzieć, że podczas karmienia noworodka, można jeść tylko to, co nie zaszkodzi dziecku. Jednak nie warto rozpaczać, okres kolki trwa zwykle kilka miesięcy po urodzeniu, a potem dieta kobiety może być znacznie rozszerzona.