Co to jest owulacja u kobiet?

co to jest owulacja u kobiet

Kobiety dosyć często słyszą i używają pojęcia „owulacja” . Ktoś mówi o niej z nadzieją (ponieważ planowana jest ciąża), ktoś ze zniechęceniem (ponieważ trzeba się ciągle zabezpieczać przed ciążą). Jednak tak do końca nie każda wie, co znaczy „owulacja” i co się odbywa w organizmie podczas owulacji.

Co znaczy owulacja?

Każda z nas od urodzenia posiada około 400 tys. komórek jajowych. Nie wszystkie one mogą przetrwać do okresu dojrzewania. Tylko niektóre z nich dojrzewają, a jeśli chodzi o możliwość wykonania swojej funkcji naturalnej, czyli ukształtowania nowego organizmu, w ogóle mają możliwość tylko bardzo nieliczne.

W przybliżeniu w wieku 12 – 14 lat każda z nas ma pierwszą miesiączkę, zaczyna rozumieć co to jest cykl miesiączkowy i ile on trwa. W przybliżeniu w połowie cyklu miesiączkowego (albo w drugiej jego połowie) ma miejsce owulacja.

Więc co to jest owulacja u kobiet? To proces uwolnienia komórki jajowej z jajników. Odbywa się on regularnie od momentu dojrzewania płciowego z przerwą na ciążę, aż do menopauzy.

Dzień owulacji – co to jest?

Kobiety wiedzą, że podczas cyklu miesiączkowego jest szczególny dzień, w którym można zajść w ciążę. Właśnie w tym dniu odbywa się owulacja. Ten proces jest bardzo szybki - trwałość owulacji wynosi kilka minut. Wyobraź sobie maleńki wybuch: pod wpływem ciśnienia pęcherzyk pęka i dojrzała komórka jajowa jest wyrzucana z jajowodu. Komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia i jeśli w ciągu najbliższych 24 godzin spotka się z plemnikiem, może dojść do zapłodnienia i nastąpienia ciąży. Właśnie po to jest potrzebna owulacja.

Zapłodniona komórka jajowa porusza się wzdłuż jajowodu do jamy macicy, która już jest gotowa przyjąć nowe życie. Jeśli wszystko jest w porządku, zarodek zagnieżdża się w macicy – następuje ciąża. W przeciwnym wypadku zaczyna się miesiączka i komórka jajowa wychodzi z organizmu kobiety.

Niektórzy uważają, że owulacja – to miesiączka. Oczywiście tak nie jest. Owulacja odbywa się w przybliżeniu 14 dni przed nastąpieniem miesiączki. Jednak czasami do owulacji może nie dojść, jednak miesiączka się zacznie (macica każdego miesiąca gotuje się do ciąży, nawet jeśli nie dochodzi do dojrzewania komórki jajowej).

Późna owulacja – co to jest?

Zazwyczaj w organizmie kobiety co miesiąc dojrzewa jedna komórka jajowa. Jednak od każdej reguły są wyjątki. Czasami się zdarza, że w dwóch jajowodach dojrzewają dwie komórki jajowe, a czasami nie dojrzewa żadna z nich.

Oprócz tego, owulacja może być wczesna i późna. Wczesna owulacja – to owulacja, która odbywa się przed 14 dniem cyklu miesiączkowego (na przykład komórka jajowa może być wyrzucona z jajowodu w 11 dniu cyklu). Późna owulacja jak już zrozumiałaś, odbywa się później niż podczas normalnego cyklu. I późna i wczesna owulacja odbywa się, gdy kobieta ma nieregularny cykl miesiączkowy, a również w następujących wypadkach:

  • nadejście okresu przed menopauzą ( po 40);
  • dzień owulacja u kobiet
  • choroby ginekologiczne ( choroby zakaźne narządów płciowych);
  • okres po porodzie ( 1 rok);
  • aborcja (3 miesiące);
  • zaburzenia hormonalne;
  • ciągłe stresy.

Podsumowując chcemy powiedzieć, że kobieta powinna wiedzieć gdy następuje owulacja (czyli najbardziej sprzyjające dni aby zajść w ciążę). To pomoże ci zaplanować ciążę, zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą, leczyć się z bezpłodności. Oprócz tego owa wiedza, pomoże ci podczas obserwowania własnego zdrowia (czasami brak owulacji jest jedynym objawem tego, że w organizmie są jakieś zaburzenia).

 
Powiązane artykuły:
Wiek rozrodczy – czyli w jakim wieku można zajść w ciążę?
Odcinek czasu życia, w ciągu którego kobieta zdolna mieć dzieci, nazywa się wiekiem rozrodczym. Dokładniej o tym, co to za okres, czytajcie dalej w naszym nowym artykule.
Kiedy zaczyna dojrzewać komórka jajowa? Fizjologia cyklu miesięcznego
Dziewczyny nierzadko interesują się tym, jak pracuje ich system reproduktywny. Przecież od tego zależy ich miesięczny cykl, to znaczy i wiarygodność zajścia w ciążę, czy przeciwnie, nie zajść w ciążę.
Proces zapłodnienia komórki jajowej - czyli jak powstaje nowy człowiek?
Narodziny nowego życia, aczkolwiek zbadano wzdłuż i wszerz, jednak zostają dużą tajemnicą dla każdego z nas. Ponieważ jak odbywa się dziwo? Rozlewamy światło na ten proces.
Brązowe wydzielina po owulacji – czyli jakie mogą być przyczyny plamień przed okresem?
Co piąta kobieta zdolna jest rozpoznać czas wyjścia komórki jajowej z pęcherzyka po charakterystycznych symptomach, które ona wypróbowuje. Lecz jeśli po zeszłym jajeczkowaniu obserwują się brunatne wydzielania na bieliźnie, to zmąci dowolną dziewczynę.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty