Co mówi o nas sposób wysławiania się?

Tembr i głos kreują nasz wizerunek w oczach innych. Sposób mówienia może wiele powiedzieć o naszej osobowości i temperamencie. Głos może również wykazywać zdenerwowanie i napięcie. Jak prawidłowo odczytać nastawienie i nastrój rozmówcy?

Psycholodzy przekonują, że sposób mówienia może wiele o nas powiedzieć, nawet jeśli potrafimy doskonale panować nad emocjami i mimiką.

1. Bardzo szybkie tempo mówienia

rozmowa

Istnieje przekonanie, że bardzo szybko mówią osoby nerwowe, narażone na przewlekły stres. Nie potrafią zapanować nad emocjami i bardzo szybko się unoszą. Psycholodzy przekonują, że zbyt szybko mówią osoby, które myślą, że ludzie ich nie słuchają, bo są nudne i nieciekawe. Kiedy osoba jest pewna siebie i wie, że inni będą jej słuchać, to robi przerwy między słowami, mówi wyraźnie i spokojnie.

Warto też zwrócić uwagę na rozmówcę stanowczego. Jest to zazwyczaj bardzo ambitna osoba, która mówi bardzo szybko, bo jest święcie przekonana, że zawsze ma rację i jest mądrzejsza od innych, dlatego więc wszyscy dookoła powinni słuchać tylko jej, bo zawsze mówi same mądre rzeczy.

Szybkie mówienie może wiele powiedzieć o naszym życiu i otoczeniu. Osoby, które szybko mówią, najczęściej pochodzą z rodzin wielodzietnych, w których rzadko, kiedy ktoś słucha zdania innych. Mieszkańcy wielkich miast mówią o wiele szybciej w porównaniu do mieszkańców małych miasteczek i wsi.

2. Małomówność, krótkie urywane zdania

mówienie

Psycholodzy przekonują, że najczęściej krótkimi, urywanymi zdaniami mówią osoby zarozumiałe. Zawsze mówią, co myślą. Mają w nosie to, że ich słowa mogą zranić innych. Nie wiedzą, czym jest empatia i wyrozumiałość. Jeśli czegoś nie rozumieją, to będą zadawać pytania do tej pory, dopóki nie dojdą do sedna sprawy. Lubią wszystkich pouczać, przez co ludzie raczej unikają kontaktu z nimi i niechętnie podejmują się rozmowy, która jest bardziej podobna do kazania. Istnieje przekonanie, że tego typu osoby dorastały w rodzinie, w której panowała dyscyplina i porządek. Rodzice raczej je nie rozpieszczali i nie darzyli miłością.

3. Mówi szybko i mało

mówi

Ludzie przyznają, że rozmowa z osobą, która mówi zbyt szybko i krótko, zwłaszcza jeśli rozmowa dotyczy jakichś luźnych tematów, jest raczej męcząca i nieciekawa. Ma się wrażenie, że znają na przód odpowiedź na każde pytanie i tylko czekają na moment, kiedy go zadasz. Psycholodzy przekonują, że tego typu osoby są nadzwyczaj inteligentne, bystre i posiadają cechy prawdziwego lidera. Zawsze wszystko kontrolują i błyskawicznie podejmują decyzje. Osoba, która mówi szybko i mało, to starsze dziecko w rodzinie, które musiało się opiekować młodszym rodzeństwem. Tego typu osoby najczęściej zamieszkują gdzieś na przedmieściu, z dala od zgiełku wielkiego miasta, by mieć możliwość w ciszy budować plany na przyszłość i rozmyślać nad sensem życia.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty