Co może powiedzieć o tobie twoja... kupa?

Przyznaj się, ty też regularnie oglądasz swoje odchody i zastanawiasz się, co może znaczyć ten niezwykły odcień lub ta niezrozumiała plamka. Dzielić się podobnymi przeżyciami z innymi nie wypada. Tym bardziej omawiać taki delikatny temat. Więc co począć?

Dobre wieści: jesteś we właściwym miejscu. Właśnie postanowiliśmy zniszczyć wszystkie stereotypy i porozmawiać z tobą na temat kału. W artykule poniżej – 25 najbardziej interesujących i pouczających faktów o tym, które na pewno przydadzą ci się w życiu ;)

1. Przewlekła biegunka wraz z nieprzyjemnym ostrym zapachem może zostać wywołana przez wiciowce. Oprócz biegunki, te mikroskopijne pasożyty powodują nudności, wzdęcia, skurcze.

Przewlekła biegunka

2. Zbyt jasny kal jest złym znakiem. Ten objaw pojawia się, gdy żółć z wątroby nie dostaje się do przewodu pokarmowego. Dzieje się tak w przypadku chorób wątroby.

choróba wątroby

3. Jeśli kilka dni nie chodziłeś do toalety i nie możesz oczyścić żołądku, nawet mocno napinając się, najprawdopodobniej nie masz zaparcia.

jej

Poradzić sobie z problemem pomogą regularne ćwiczenia fizyczne i błonnik. Jeśli metody okazują się nieskuteczne, lepiej zwrócić się do specjalisty, ale nie przeciążaj się mocno w toalecie – to nie tylko nie pomoże, ale zaszkodzi organizmowi przez gwałtowny wzrost ciśnienia.

4. Najlepiej, jeśli wypróżniasz się raz dziennie - oznacza to, że organizm działa stabilnie i poprawnie.

ok

5. Częste i luźne stolce – nie do końca biegunka, ale bardzo podobne do niej – bywa w przypadku celiakii. Choroba ta rozwija się przez nadmierne zużycia glutenu. Aby poradzić sobie z chorobą, najlepiej wykluczyć z menu tę substancję.

chleb

6. Jeśli po pójściu do toalety potrzebujesz tylko jednego lub dwa podejścia z papierem, aby wytrzeć odbyt, to znaczy, że z twoim organizmem wszystko jest w porządku: kał ma odpowiednią konsystencję, a zwieracz zamyka się szczelnie.

papier

7. Brzmi zaskakująco, ale kupa może mieć różne kształty. Co więcej, istnieje nawet specjalna Bristolska skala uformowania stolca.

Bristolska skala uformowania stolca

8. Jeśli wypróżnienia przypominają kamyki, to zły znak, świadczący o zaparciu. Naprawić sytuację pomoże błonnik i woda.

kamienie

9. Przewlekła biegunka z domieszkami krwi jest powodem, aby udać się do lekarza. Ten objaw pojawia się przy tak poważnej chorobie, jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

jelito

10. Jelitowa infekcja jest bardzo poważną chorobą. Przejawia się biegunką o zielonkawym zabarwieniu i rozwija się często na tle przyjmowania leków przeciwbakteryjnych.

Jelitowa infekcja

11. Bardzo niebezpiecznym objawem jest krew w kale. Czerwone smugi mogą pojawiać się w przypadku choroby Leśniowskiego-Crohna – choroby, która powoduje stan zapalny i krwawienie w odbytnicy.

krew w kale

12. Lecz czerwone domieszki w kale nie zawsze są niebezpieczne. Jeśli wcześniej jadłeś coś szkarłatnego lub burgundowego – na przykład buraki, to nie ma powodu do zmartwień.

urak

13. Jeśli występują problemy ze zmywaniem stolca – czasami nie chce tonąć – należy udać się do lekarza. Zjawisko to może wskazywać na zaburzenia w procesie wchłaniania substancji odżywczych przez organizm.

statek

14. Zbyt twardy stolec głównie obserwuje się przy zaparciach, ale czasami może być objawem raka jelita grubego. Jeśli problemowi towarzyszą inne podejrzane objawy, lepiej nie liczyć na powodzenie, nie zwlekać i skontaktować się z lekarzem.

ołówek

15. Nadmierna ilość śluzu w kale jest objawem odwodnienia lub zakażenia.

toaleta

16. Normalny kolor kału – brązowy. Żółty kal jest objawem infekcji jelitowej, choroby pęcherzyka żółciowego lub zespołu Gilberta.

żółty

17. Nigdy nie zastanawiałeś się, dlaczego po jedzeniu kukurydzy, w kale pojawiają się żółte ziarenka? Wszystko z powodu celulozy zawartej w skórce. Organizm jej nie trawi, w przeciwieństwie do wnętrza ziarna.

kukurydza

18. Czarny kolor stolca jest niebezpiecznym zjawiskiem. Na widok takiego specjalista może podejrzewać krwawienie wrzodu lub zaburzenia czynnościowe narządów górnego odcinka przewodu pokarmowego.

kal

19. Ale czasami w ciemny kolor fekalia zabarwiają pewne produkty lub substancje użyte wcześniej – takie, jak bismuth subcitrate, na przykład.

leki

20. Torty i ciasteczka mogą nadawać kałowi niebieskawy lub fioletowy odcień.

burger

21. W księgarni od razu chcesz pójść do toalety? Nie martw się, ten problem jest znany nie tylko Tobie. Syndrom Mariko Aoki polega na tym, że u człowieka wyzwala się odruch: wyczuwając zapach książek, natychmiast chce wypróżnić się i dokładnie przeczyścić jelita.

czyta

22. Kał zbyt nieprzyjemnie pachnie? Ignorować tego objawu nie wolno. To może wskazywać na obecność w organizmie infekcji.

wonie

23. Jeśli w muszli klozetowej po wypróżnieniu oprócz fekalii pozostaje tłusta powłoka, to może być objawem krwotoku. Problem rozwija się u osób, które zużywają zbyt dużą ilość tłustych potraw.

mocz

24. Jeśli pójście do toalety nie przynosi satysfakcji i czujesz, że wkrótce znowu będziesz musiał biec do toalety, najprawdopodobniej masz zespół jelita drażliwego.

brzuch

25. Znajdujesz duże kawałki niestrawionych pokarmów w kale? Należy żuć jedzenie trochę dokładniej.

obiad
źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty