Co można pić kobietom w ciąży?

co można pić kobietom w ciąży

Wszystkim wiadomo, że kobietom w ciąży należy pić płyn w dużej ilości. Lecz zwyczajna niegustowna woda może szybko sprzykrzyć. Wtedy powstają kwestia: które napoje są pożyteczne i bezpieczne dla kobiet w ciąży? Co jeszcze można pić kobietom w ciąży? Użytek jakich napojów trzeba ograniczyć, a od których i całkiem zrezygnować?

Najbardziej bezpiecznie przyszłym mamom pić czystą pitną wodę. Oprócz wody, ciężarnym można i nawet należy pić soki czy fruktowity (na przykład kompot), a także ziołowe herbaty, jeśli nie ma indywidualnych przeciwwskazań do ich ingredientów.

Co nie wolno pić kobietom w ciąży na wczesnych i późnych terminach?

Kategorycznie zabronione przyszłym mamom:

  1. Alkohol. Nie zważając na rozpowszechnioną opinię o nieszkodliwości spirytusu w minimalnych dawkach, naukowe badania udowadniają przeciwległe. Oprócz tego, że użytek napojów alkoholowych może wywoływać wady wrodzone i naruszenia kształtowania organów i systemów dziecka, oni jeszcze są i częstą przyczyną ciężkich chorób po urodzeniu (na przykład, leukemia).
  2. Napoje energetyczne. Do ich składu wchodzi kofeina, która zgubnie wpływa na układ nerwowy, a także może stać przyczyną aktywności macicy. Poza tym, "energetyki" nie wolno pić ciężarnym dlatego, że w nich mieszczą się takie niebezpieczne substancje jak: tauryna, co przeszkadza normalnemu funkcjonowaniu komórek trzustki; węglowy kwas, co negatywnie wpływa na układ pokarmowy i wywołuje nadmierne utworzenie gazów. A duża procentowa zawartość glukozy sprzyja zbędnemu odpadowi adrenaliny, doprowadzając do zwężenia naczyń.
  3. Napoje gazowane. W nich również mieści duża procentowa zawartość cukru i kwasu węglowego. Poza tym do ich składu wchodzi kwas fosforowy, sprzyjający utworzeniu kamic w żółciowej bańce i pączkach.
Napoje, które warto ograniczyć

Tym, kto codziennie używa herbatę i kawę należy pamiętać, że w czasie ciąży pić ich nie można, lecz tylko w stricte ograniczonej ilości. Poza tym dopuszcza się użytek (nie więcej 1 filiżanki w ciągu doby) właśnie prawdziwej kawy, ponieważ w skład rozpuszczalnej wchodzi jeszcze szereg chemicznych elementów, które robią ją takim.

Herbatę lepiej pić rozcieńczoną, tak można obniżyć procentową zawartość kofeiny. Błędnie uważać, że w zielonej herbacie tego elementu jest mniej, jednak przewagę trzeba oddać właśnie jemu, zza dużej zawartości w nim pożytecznych mikroelementów i bioaktywnych substancji. Ograniczyć należy ilość takiego napoju jak kakao. Ono jest silnym alergenem. Do tego, że ten napój wymywa z organizmu calcium.

Pamiętajcie, że na wczesnych terminach ciąży można pić praktycznie tyle płynu, ile chce się. A bliżej do 3 trymestru, żeby uniknąć nacieków, ilość skonsumowanego płynu trzeba skrócić.

 
Powiązane artykuły:
Czy można kobietom w ciąży pić kawę?
Czy można kawę w czasie ciąży, czy ona jest pod zakazem, jak naturalna, tak i rozpuszczalna? Ten dylemat aktywnie omawia się w kręgach fachowców. Myśli z tego powodu są różne. Omówimy ten temat dokładniej i wyciągniemy zdrowe wnioski.
Melon w czasie ciąży
Melon ma szczególną wartość dla naszego organizmu. Mając świetny skład i właściwości, on jest nieprawdopodobnie pożyteczny. Toż warto zorientować się, czy dozwolone używać ten płód w czasie ciąży.
Korzyść melona w czasie ciąży
Cenny zestaw mikroelementów tego produktu nie wolno bagatelizować, zwłaszcza w okresie podniosłego zapotrzebowania takim jak ciąża. Lecz przed użytkiem każda kobieta, co nosi dziecko, życzy upewnić się w bezpieczeństwie dla bobasa.
Pomidory w czasie ciąży
Pomidory – bardzo cenny produkt z punktu widzenia jego składu. Jednak jego jaskrawe zabarwienie obudziło czujność kobiet w ciąży, przecież on może być niebezpieczny dla dziecka. Żeby wyciągnąć prawidłowy wniosek, warto gruntownie zorientować się w tym pytaniu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty