Co o twoim zdrowiu mówią pachy?

Pod pachami mamy dużo gruczołów potowych, dlatego tę część ciała powinnyśmy dokładnie myć, aby pozbyć się intensywnego zapachu potu. Również wiele kobiet często miewa problemy ze skórą pod pachami i włosami.

Jednak mało kto z nas wie, że pachy mogą wiele opowiedzieć o stanie naszego zdrowia.

Organizm każdego z nas powinien funkcjonować jak szwajcarski zegarek. Kiedy natomiast dochodzi do jakichkolwiek zaburzeń, nasz organizm natychmiast alarmuje o tym, że coś jest nie tak. Jednak czasami nie zwracamy uwagi na sygnały, które on wysyłana nam. Naukowcy twierdzą, że na podstawie zbadania stanu pach, można stwierdzić, że człowiek jest chory.

1. Nieprzyjemny zapach

Nieprzyjemny zapach

Wydzielanie potu jest zjawiskiem fizjologicznym, występuje u każdego człowieka i wpływa na termoregulację i usuwa nadmiar szkodliwych substancji. Jeśli jesteś zdrowy, to prysznic i mydło szybko pomogą ci się pozbyć nieprzyjemnego zapachu potu. Jednak jeśli po wzięciu prysznica, nadal czujesz intensywny zapach potu, to może oznaczać, że cierpisz na jakąś chorobę. Zapach potu, który przypomina aceton, oznacza, że masz chorą wątrobę, pot o zapachu chloru – cierpisz na choroby układu moczowego, pot o zapachu octu – gruźlica, słodki zapach – cukrzyca, mysi zapach potu – wskazuje na chorobę metaboliczną, pot o zapachu siarki – choroby układu trawiennego, Zapach potu, który przypomina gnijące owoce, oznacza, że masz raka, zapach mocznicowy wskazuje na zaawansowaną niewydolność nerek.

2. Swędzenie pod pachami

Swędzenie

Pachy to bardzo wrażliwa okolica ciała, do której powietrze ma utrudniony dopływ. Więc nie ma nic dziwnego w tym, że pachy są bardzo podatne na podrażnienia, ocierania, skutkujące zaczerwienieniem i swędzeniem. Przyczyną swędzenia pach jest zazwyczaj podrażnienie po goleniu, noszeniu obcisłych ubrań. Świąd może wskazywać na wybór nieodpowiedniego antyperspirantu. Aby pozbyć się dyskomfortu, wystarczy zrozumieć, co jest przyczyną swędzenia i usunąć czynnik podrażniający.

Jeśli objawy świądu pach są bardzo uporczywe, konieczna jest wizyta u lekarza, aby przekonać się, że nie masz grzybicy. Wtedy uporczywemu świądowi towarzyszą zmiany skórne w postaci krostek i grudek.

3. Wysypka

Wysypka

Swędzeniu często towarzyszy wysypka. Wysypka może wskazywać na uczulenie na glin lub cynk, które wchodzą w skład antyperspirantów. Również przyczyną wysypki może być łuszczyca, świerzb, infekcja pasożytnicza.

4. Ból pod pachą

Ból

Ból pod pachami zazwyczaj jest wynikiem naciągnięcia czy nadwyrężenia podczas treningu. Kolejnymi przyczynami bólu pod pachą mogą być: podniesienie ciężkiej torby z zakupami, niewygodna pozycja podczas snu. Do urazu dołu pachowego może dojść podczas jazdy autobusem: kiedy trzymałeś się poręczy, a on nagle zahamował. Ból ten, choć czasami bywa naprawdę uporczywy, ustępuje samoistnie w ciągu 2-4 dni.

Przyczyną bólu pachy mogą być też powiększone węzły chłonne. Ból dołu pachowego wywołany taką przyczyną nie ustępuje samoistnie. W takiej sytuacji oczywiście niezbędna jest szybka konsultacja z lekarzem.

5. Guzki i zapalenie

guzki

Guzek pod pachą może być objawem zapalenia mieszków włosowych, przyczyną którego zwykle jest golenie i depilacja. Kiedy zostaje uszkodzone ujście mieszka, mamy do czynienia z problemem wrastających włosów. Wyciąganie pincetą wrastającego włosa nie jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli pojawiają się w skupiskach, więc lepiej udać się do dermatologa lub kosmetologa, aby nie doszło do zakażenia.

Duży guzek pod pachą, który niby znajduje się pod skórą, może być powiększonym węzłem chłonnym. W takiej sytuacji oczywiście niezbędna jest szybka konsultacja z lekarzem.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty