Co pomaga na mdłości – jak sobie poradzić z napadami nudności w ciąży?

Nierzadko radosna wiadomość o zajściu w ciążę bywa przyćmiona przez przewrotne mdłości, zaczynające się już od 6-7 tygodnia. Jak wiadomo to nie choroba, a jedynie chwilowe złe samopoczucie, reakcja organizmu przyszłej mamy na malucha rosnącego wewnątrz.
Zobaczymy czy można uniknąć mdłości i uratować się przed tą plagą
Czym złagodzić poranne mdłości w ciąży?
- Pierwsze co zalecają lekarze na mdłości we wczesnym okresie ciąży – to małe i częste posiłki. Nudności zazwyczaj dokuczają w ciąży właśnie rano. Ale warto zacząć dzień od płatków owsianych lub lekkich przekąsek i znieść mdłości stanie się znacznie łatwiej.
- W ciągu dnia staraj się podjadać nie kanapki i pizzę, a warzywa i owoce. Ta korzystna i bogata w witaminy żywność przyczynia się do normalizacji trawienia kobiety w ciąży, a to z kolei nieco zmniejsza nasilenie objawów mdłości.
- Unikaj tłustych i ostrych potraw, a także dowolnych ciężkostrawnych pokarmów.
- Poprawić samopoczucie pomogą takie produkty jak imbir, cytryna, mięta, winogrona, awokado, kiwi. Sprawdź swoje preferencje smakowe: może być dla ciebie idealnym rozwiązaniem będą lizaki, guma do żucia lub ogórki.
- Wiele osób próbując znaleźć "lekarstwo na mdłości" zapomina o wodzie, która świetnie pomaga kobietom w ciąży przy podobnych dolegliwościach. Dlatego staraj się pić dostateczną ilość
płynów, aby uniknąć odwodnienia organizmu.
- Oprócz zmiany menu można uciec się do pomocy akupresury. Złagodzić mdłości można naciskając specjalny punkt, który znajduje się na wewnętrznej stronie nadgarstka, nieco powyżej dłoni.
- Także będzie pomocna przy mdłościach taka porada: trzeba wyeliminować zapachy, które wywołują napady wymiotów. Dla każdej kobiety w ciąży reakcje na różne bodźce zapachowe są bardzo indywidualne.
I pamiętaj, że mdłości zazwyczaj ustępują do 12-14 tygodnia.