Co powinien umieć dwulatek? Rozwój dziecka w 2 roku życia

сo powinien umieć dwulatek

Dwulatek stale zdobywa nowe umiejętności. Zasób słownika czynnego nieustannie rośnie, maluch zaczyna wyrażać swoje pragnienia i nie tylko za pomocą gestów, ale i słów. W tym artykule powiemy ci, co musi umieć dwulatek, jeśli on rozwija się normalnie, zgodnie ze swoim wiekiem biologicznym.

Co musi umieć dziecko 2-3 lat?

Większość maluchów w wieku 2-3 lat może z łatwością rozłożyć przedmioty według różnych kryteriów. Dziecko bardzo dobrze zna kolory, proste kształty geometryczne i nie myli ich. Rozumie pojęcia "duży" i "mały", a także "jeden" i "wiele". Zaczyna kojarzyć płaskie i trójwymiarowe przedmioty, czyli widzi różnicę między kołem a kulą, kwadratem a sześcianem.

Dziecko do 2 roku łatwo znajduje dowolny przedmiot z tych, które dobrze zna. Wśród dużej liczby różnorodnych obrazków dziecko może pokazać kilka owoców, warzyw lub zwierząt i nazwać je. Także twój syn lub córka praktycznie bezbłędnie odnajduje parę do przedstawionego obrazu i jest w stanie określić przedmiot zgodnie ze schematycznie przekazanym obrazem. Większość dzieci bez trudu może złożyć układankę z 4-9 części i z przyjemnością bawi się różnymi układankami.

Zasób słownika czynnego malucha osiąga 130-200 słów. Rozwój jego mowy stale się doskonali, twoje dziecko każdego dnia mówi coraz więcej słów. Dziecko zaczyna przyswajać najprostsze formy gramatyczne, uczy się wymawiać coraz więcej dźwięków, próbuje wyrazić swoje myśli w postaci słów i krótkich zdań z 2-3 słów. Niektóre dzieci używają znanych fraz z bajek i rymowanek, które im opowiada mama, a nawet samodzielnie próbują opowiadać proste rymowanki.

Dwuletni maluch już rozumie, kiedy on chce do toalety i pokazuje rodzicom to każdym dostępnym mu sposobem. Niektóre dzieci już chodzą na nocnik samodzielnie, bez pomocy mamy i taty. Ponadto większość dzieci je sama, dość pewnie trzyma w ręce łyżkę lub widelec. Również dzieci chętnie piją napoje z kubków i przez słomkę.

Z całą pewnością można powiedzieć, że umiejętności dwulatka zależą od tego, w jaki sposób z nim się zajmują rodzice, bo dziecko jest podobne do gąbki, która wchłania wszelkie informacje. Może znać niektóre litery lub cyfry, choć jego tego jeszcze nie uczyli.

Ponadto większość dziewczynek i niektórzy chłopcy zaczynają interesować się różnymi grami symulacyjnymi. Dwulatki z powodzeniem naśladują różnego rodzaju działania dorosłych, bawią się lalkami, wyobrażają jak układają je spać, karmią, sadzą na nocnik i tak dalej.

Wreszcie dziecko do 2 roku bardzo aktywnie się porusza, chodzi, biega, wspina się na różnego rodzaju przeszkody, chodzi po schodach. Poświęć dziecku szczególną uwagę i wkrótce ono dogoni innych dzieci.

 
Powiązane artykuły:
Jak nauczyć dziecko załatwiać się na nocnik?
Wiele rodziców przestrasza temat przyuczenia do nocnika, a wszystko dlatego, że prosto większość ojców niesłusznie podchodzi do tego pytania, zaczynając wysadzać bobasa bardzo wcześnie. Rozpatrzmy, kiedy poprawnie zaczynać tą niełatwą drogę.
Dlaczego dziecko wysuwa język?
Dzieci lubią wzorować się dorosłych i powtarzają za nimi wszystko, co przyciągnęło ich uwagę. Na przykład dziecko pokazuje język. Lecz jeśli bobas stale wysuwa go na zewnątrz i przy tym całkiem nie gra się, wtedy problem w innym.
Dlaczego dziecko obgryza paznokcie?
Przyczyn, dlaczego dziecko gryzie paznokcie może być mnóstwo i ważne sprecyzować je, żeby zrozumieć jak należy działać, żeby bezboleśnie oduczyć go od tego szkodliwego zwyczaju.
Zasady przewożenia dzieci w samochodzie – czyli jak bezpiecznie przewieźć dziecko?
Reguły przewozu dzieci w pierwszej kolejności są stworzone dla bezpieczeństwa, co w interesach ojców, toż oni muszą dobrze znać je. Zorientujemy się dokładnie w takiej informacji.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty