Co powinna robić mama karmiąca, żeby jej mleko było bardziej wartościowe?

co powinna robić mama karmiąca żeby jej mleko było bardziej wartościowe

Bardzo często młode mamy karmiące piersią swoje nowo narodzone dziecko martwią się o to, że dziecko może być niedożywione. Wiele z nich uważa, że powodem niedoboru masy ciała u dziecka jest to, że ich mleko ma niską zawartość tłuszczu i jest mało wartościowe.

Odżywcze mleko

Często będąc w takiej sytuacji mama karmiąca zwraca się do lekarza z pytaniem, co można zrobić, żeby jej mleko było bardziej wartościowe i miało więcej składników odżywczych. W rzeczywistości mleko matki ma niską zawartość tłuszczu daleko nie zawsze, zazwyczaj ono ma idealny skład i wartość odżywczą, tak niezbędną dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Ponadto zbyt tłuste mleko może spowodować u dziecka dysbiozę, która często staje się przyczyną zaparcia i kolki jelitowej. Zanim próbować zwiększyć zawartość tłuszczu w mleku samodzielnie, lepiej skonsultować się z wykwalifikowanym lekarzem, który będzie w stanie ustalić, czy to rzeczywiście jest potrzebne tobie i twojemu dziecku. W tym artykule opowiemy ci co zrobić, żeby mleko było bardziej wartościowe i treściwe, jeśli dziecku naprawdę brakuje składników odżywczych.

Co robić, żeby mleko podczas karmienia piersią było bardziej syte?

Najważniejszą zasadą, która pozwoli dziecku ssać najbardziej tłuste i odżywcze mleko – to zmiana piersi przy każdym karmieniu. Jeśli młoda mama ciągle zmienia piersi, dziecko będzie otrzymywać wyłącznie "przednie" mleko, które nie wyróżnia się wysoką kalorycznością. Również zawartość tłuszczu i wartość mleka zależy od przerwy między przystawianiami do piersi. Im częściej karmisz, tym bardziej tłuste i treściwe mleko będzie otrzymywać maluch, i odwrotnie.

Oprócz tego mama karmiąca powinna się prawidłowo odżywiać. Zawartość tłuszczu w codziennym menu kobiety karmiącej piersią noworodka jak zrobić piersiowe mleko tłustympowinna wynosić nie więcej niż 30%, a białka – 20%. Trzeba jeść jak najwięcej produktów bogatych w wapń – ryby, kapusta, ser, mleko, fasola, rodzynki, zioła i sok z marchwi. Kobieta karmiąca piersią musi codziennie jeść zupę i kasze.

Za najbardziej zdrowe produkty, przyczyniające się do zwiększenia zawartości tłuszczu mleka kobiecego, uważane są brokuły i orzechy włoskie. Nie zapomnijmy, że podczas karmienia dziecka niezwykle ważne jest picie zielonej herbaty z mlekiem i naturalnych soków owocowych. Nie martw się o to, że nadmierna ilość płynu "będzie rozcieńczać" mleko – mama karmiąca powinna codziennie pić co najmniej 2 litry wody, soku lub herbaty, a na zawartość tłuszczu w mleku to nie ma żadnego wpływu.

 
Powiązane artykuły:
Jak zwiększyć zawartość tłuszczu w mleku matek karmiących?
Młodym mamusiom często zdaje się, że mleko jest za mało tłuste i odżywcze dla bobasa. Przecież każda z nas chce dać dziecku najlepsze. Rozpatrzmy co zdolne zwiększyć zawartość tłuszczu mleka i zrobić go jeszcze smaczniejszym.
Jak zwiększyć laktację, czyli co wspomaga wydzielanie mleka?
Dziś kobiety często zderzają się z problemem braku piersiowego mleka. W tym artykule rozpatrzymy główne czynniki, które należy kontrolować, żeby uniknąć problemów, a także sposoby na polepszenie laktacji.
Mleko kobiece chude – czyli powody do niepokoju mamy karmiącej
Nietłuste mleko – jeden z bezpodstawnych lęków młodych mam. Naprawdę jeśli dziecko zachowuje się niespokojnie, to całkiem nie oznacza, że on nie najada się. Lecz jeśli jednak uważacie, że jest winne mleko to zróbcie analizę na zawartość tłuszczu.
Sposoby na kryzys laktacyjny – co pić w celu zwiększenia laktacji?
Obecność mleka w piersiach niepokoi dowolną mamę, zwłaszcza w pierwszych dniach po porodach, czy wtedy, kiedy brakuje bobasowi. W takie momenty mamom może bardzo dużo doradzić otoczenie – lecz które z tych porad są wierne?
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty