Co robić, jeśli pije mąż i czy warto mu pomagać?

co robić jeśli pije mąż

Wszystko zaczyna się niezauważalnie. Na początku – pije tylko z okazji świąt. Następnie – podczas weekendu. Później – jeszcze raz w środku tygodnia. Z czasem nasilają się następstwa imprez – od potłuczonego naczynia do potłuczonego samochodu. Jeśli mąż pije to w większości wypadków on do tego się nie przyznaje, a odpowiada w następujący sposób: "Jeszcze nie widziałaś, jak piją!". Natomiast w jaki sposób zachowywać się w tej sytuacji żonie? To pytanie dosyć skomplikowane, rozwiązanie którego lepiej nie odkładać na potem.

Nieco statystyki

Nie jest tajemnicą, że każdy człowiek, który ma zależność alkoholiczną w stadium początkowym nie spostrzega w tym żadnego problemu. "Przecież wszyscy piją!" – mówią tacy ludzie. Nie mogą ocenić ani realnych następstw swego pijaństwa, ani uświadomić tego, że już dawno nie jest "normą". Zgodnie ze statystyką, na przykład w Rosji, około 30 mln mężczyzn pije – a to praktycznie oznacza, co drugi facet.

Dosyć często się zdarza, że mąż pije i obraża, kobieta jednak decyduje się walczyć o niego aż do samego końca. Brak doświadczenia i niezbędnej informacji w tej dziedzinie dosyć często zmusza kobiety do wybrania nieskutecznych metod "pomocy" człowiekowi. Natomiast statystyka operuje dosyć okropnymi cyframi: co roku około 12 tysięcy kobiet umiera w wyniku przemocy w rodzinie i w większości wypadków to jest związane z pijaństwem. Właśnie z tego powodu, jeśli zauważyłaś, że mąż zaczął pić, od razu musisz się zastanowić co robić dalej.

Co robić, jeśli pije mąż?

Kobieta musi być zdecydowaną i przede wszystkim określić granice: żadnego pijaństwa w domu. Musisz konkretnie określić swoją pozycję, co do tego pytania. I pierwsze co musisz zrobić – udowodnić mężowi, że ma zależność alkoholiczną i poważne problemy. W tym celu musisz dokonać następujących czynności:

  1. Weź plener, w którym będziesz zaznaczać dni, w których on pije, ilość spożytego alkoholu i następstwa.
  2. Oddzielnie napisz wszystkie nieprzyjemne sytuacje i straty, które mu się zdarzały po spożywaniu alkoholu.
  3. Jedną listę poświęć temu, aby zaznaczyć wartość spożytego alkoholu, produktów towarzyszących i anulowania następstw.
  4. Przy okazji nagraj go na dyktafon, gdy jest pijany lub nagraj film video.

Gdy już będziesz miała do dyspozycji wystarczającą ilość dowodów pogadaj z mężem – obowiązkowo musi być trzeźwy i w dobrym humorze – delikatnie powiedz mu, że potrzebuje pomocy. Następnie pokaż mu dowody i powiedz, że już śmiało można go nazwać początkującym alkoholikiem. Musisz polegać na tym do tej pory, dopóki on nie powie: "jestem alkoholikiem". Tylko po tym, jak on się zgodzi na leczenie należy szukać odpowiedniego lekarza. Leczenie bez jego zgody będzie bezskuteczne.

Jednak musisz wiedzieć: po tym nie ma już powrotu. W domu nie można przechowywać alkoholu, nie pić go nawet z okazji świąt. Jeden kielich, jedna kropla alkoholu, mogą zmarnować wysiłek poprzednich miesięcy.

pije mąż

Co robić, jeśli mąż mocno i ciągle pije?

jego „pijane ja”, on traci ludzką twarz po pijaństwie, następstwa imprez są katastroficzne, zachowanie staje się bardziej agresywne – zastanów się, czy warto o niego walczyć?

Na podstawie niezbyt optymistycznej statystyki, tylko około 20-30% alkoholików może pokonać zależność . Większość z nich zaczyna znowu pić, całe życie takiej rodziny przekształca się na krótkie przystanki trzeźwości wśród ciągłego pijaństwa. Czy chcesz żyć w takiej rodzinie? Nie zapominaj, że stres wywołany obecnością alkoholika w domu negatywnie wpływa na psychikę dziecka. W niektórych wypadkach najlepiej od razu odejść, a nie starać się uratować tego, kto nie chce walczyć o siebie samego. Nigdy nie zapominaj o tym wariancie.

 
Powiązane artykuły:
Szczęśliwe małżeństwo, czyli recepta na udany związek
Szczęśliwe małżeństwo – marzenie dowolnej przepięknej panienki. Lecz po weselu u większości z par otwierają się oczy i zapada rzeczywistość. Jednak szczęśliwy brak to nie mit i każda z nas może zbudować jego swoimi rękami.
Problem rozbitych rodzin – czyli co grozi dzieciom rozwiedzionych rodziców?
Niepełne rodziny – smutna rzeczywistość współczesnego społeczeństwa. Dużo rodzin rozpadają się z tych, czy innych przyczyn. O tym, z którymi problemami należy zetknąć się tym, kto znajduje się w statusie niepełnej rodziny, porozmawiamy dalej.
Rola ojca w rodzinie, czyli funkcja mężczyzny we współczesnej rodzinie
Współczesne kobiety na tyle nawykły być samodzielne, że całkiem dopuszczają nieobecność mężczyzny obok siebie. Tak i rodziny, w których jest tylko matka i dziecko, też na dzisiaj to nie rzadkość.
Zasady zachowania w rodzinie, czyli rodzinny savoir-vivre
Usłyszawszy o tym, że w rodzinach powinny być konwenanse, wiele osób na pewno zdziwią się. Tak dlaczego należy umieć dotrzymywać się rodzinnych reguł i po co one są potrzebne? Na to pytanie my chcemy odpowiedzieć.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty