Codziennie zjadaj jednego banana, a on uratuje ci życie!

Istnieje znaczna liczba zdrowych nawyków, które pomogą zachować dobre zdrowie, i jedzenie banana wchodzi w ich listę.

Dawno wiadomo, że ten egzotyczny owoc zawiera nieszkodliwy cukier, fruktozę i sacharozę. Mało tego, jeśli każdego dnia będziesz jeść przynajmniej jeden banan, to nie zdążysz uświadomić sobie, jak poczujesz się zdrowym człowiekiem.

Przy okazji, czy wiesz, że z botanicznego punktu widzenia banan jest jagodą? Nie? I my też nie wiedzieliśmy, ale teraz nie o tym. Tak więc, oto 17 powodów, dlaczego banan jest bardzo pożyteczny.

1. Kontrola nad ciśnieniem krwi

Kontrola nad ciśnieniem krwi

Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi, to powinieneś wiedzieć, że banan stanie się dla ciebie najzdrowszym lekarstwem. On zawiera minimalną ilość sodu i maksymalną potasu. A ta para nie tylko pomaga obniżyć ciśnienie, ale i kontroluje zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Mało tego, pożyteczne substancje, zawarte w egzotycznym owocu, a dokładniej jagodzie, pomagają dostarczać tlen do mózgu układowi krążenia, utrzymać bicie serca.

2. Ulżenie przy zaparciach

banan

Banan pomaga w przywróceniu normalnego stolca. Do tego nie trzeba truć swój organizm różnymi środkami przeczyszczającymi, które mogą przysporzyć znaczne szkody organizmowi.

3. Zastrzyk energii na cały dzień

taniec

Jest bogaty w witaminy, minerały i węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Wszystkie te substancje są źródłem energii. To mówi o tym, że warto przekąsić bananem przed wyczerpującym treningiem, na początku dnia roboczego. Nawiasem mówiąc, uważa się, że dwa banany, zjedzone przed treningiem, są swego rodzaju paliwem dla organizmu aż na półtorej godziny.

4. Pozbycie się zgagi

ból

Tylko nie mów, że dla pozbycia się zgagi łykasz szkodliwe tabletki lub pijesz paskudną wodę sodową? W niedojrzałych bananach (a właśnie one sprzedawane są w sklepach) mieści się duża ilość antacidów, leków przeznaczonych do stosowania w leczeniu nieprzyjemnego pieczenia.

5. Zapobieganie wystąpienia niedokrwistości

krew

Żółty owoc zwiększa produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny, dlatego należy koniecznie włączyć go do swojej diety, jeśli cierpisz na anemię lub w ogóle chcesz zwiększyć poziom żelaza w krwi.

6. Pozbycie się depresji

depresja

A wiedziałeś, że w bananach jest sporo tryptofanu, substancji, która przekształca się w serotoninę, hormon szczęścia? Pomaga pozbyć się depresyjnego nastroju i przygnębienia. Nawiasem mówiąc, ten hormon szczęścia również znajduje się w czekoladzie, ale banan w tym przypadku o wiele bardziej pożyteczny, niż cukierek czekoladowy.

7. Wzmocnienie tkanki kostnej

sport

Mało tego, że banan ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, jest jeszcze w stanie wzmocnić twoje kości. Okazuje się, wodorowęglan potasu, którego jest sporo w tym owocu, zmniejsza tempo utraty masy kostnej. 1 banan zawiera 16% dziennego zapotrzebowania na mangan, a właśnie on odpowiada za profilaktykę artretyzmu.

8. "Nie" wrzodowi żołądka

jeszenie

Banan zawiera substancje, które zabijają bakterie powodujące wrzody żołądka, a także przyczynia się do wydzielania śluzu, otaczającego go.

9. Uspokojenie układu nerwowego, zwłaszcza podczas zespołu napięcia przedmiesiączkowego

Uspokojenie układu nerwowego

Banany regulują poziom cukru we krwi i są bogate w witaminę A ta z kolei pomaga się uspokoić szczególnie zirytowanym osobom. Mało tego, jeden zjedzony banan podnosi nastrój (pamiętasz o hormonie szczęścia z punktu nr 6?).

10. Obniżenie temperatury ciała

wiatr

Banan jest w stanie obniżyć temperaturę ciała i schłodzić twój żar, a jest to szczególnie przydatne dla tych, w których życiu nastąpiła menopauza.

11. Korzyści dla serca

serce

Błonnik, potas, witaminy C i B6, które są zawarte w bananach, są w stanie wzmocnić twój mięsień sercowy. Ten egzotyczny owoc o 50% zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Mało tego, on jest wspaniałym środkiem profilaktycznym przed udarem mózgu.

12. Wzrost poziomu insuliny

Wzrost poziomu insuliny

Liczne badania naukowe dowiodły, że banany są szczególnie korzystne dla diabetyków z niskim poziomem cukru we krwi.

13. Poprawa trawienia

Poprawa trawienia

Banany walczą ze zgaga, biegunką i zaparciem, a wszystko to dlatego, że są łatwe w przyswajaniu.

14. Walka z nadwagą

waga

W bananach bardzo mało kalorii (około 100). Oczywiście, mają dużą ilość węglowodanów, dlatego lepiej nie jeść więcej niż dwa banany dziennie. Oprócz tego, ten owoc pomaga walczyć z uczuciem głodu, zmniejsza apetyt, co pomaga pozbyć się nadwagi.

15. Naturalny przeciwutleniacz

przeciwutleniacz

Zawiera przeciwutleniacze, które pomagają w walce z różnymi chorobami. Do tego słodki owoc zwiększa odporność.

16. Poprawa stanu nerek

Poprawa stanu nerek

Potas, jak wiadomo, ma korzystny wpływ nie tylko na ciśnienie krwi, ale i na pracę nerek.

17. I pamiętaj: im bardziej dojrzały, tym bardziej pożyteczny

pożyteczny

Najbardziej zdrowy banan to taki, który ma niewielkie ciemne plamki. To właśnie w nim jest najwięcej korzystnych dla naszego zdrowia substancji.

Jedz jeden banan dziennie i zapomnij o tym, co to choroby i zły nastrój!

źródło:Metdaan
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty