Cud architektoniczny: 10 unikalnych instytucji edukacyjnych i badawczych

Proponujemy do obejrzenia 10 najbardziej niezwykłych i oszałamiających szkół, w których architekci wcielili swoje najśmielsze fantazje.

Nudne i szpetne budynki instytucji państwowych i edukacyjnych z czasów Związku Radzieckiego każdego mogą wprowadzić w melancholię i beznadziejny smutek. Proponujemy trochę pomarzyć, być może i u nas wkrótce pojawią się wyjątkowe budowle, które mogą inspirować i fascynować.

1. La Trobe Institute for Molecular Science w Melbourne

La Trobe Institute for Molecular Science

Niezwykła fasada Instytutu Nauk Molekularnych śmiało wyróżnia się na tle miejskiego krajobrazu Melbourne. Po uważnym obejrzeniu rozwiązania architektonicznego od razu zrozumiesz, jaką specjalizację ma instytut badawczy. Okna i ramy wykonane są w kształcie sześciokątów, przypominających strukturę cząsteczki.

La Trobe Institute for Molecular Science 2

Na zewnętrznych przekształceniach elewacji budowniczowie nie zatrzymali się, architekci pomyśleli o budowie molekularnej gabinetów-balkonów w projekcie, co urzeczywistnili innowatorzy.

2. Uniwersytet Diego Portales University w Santiago

Diego Portales University

Lakoniczny i urbanistyczny wygląd ma nowy budynek Wydziału Ekonomii i Biznesu Uniwersytetu w Chile. Stabilność, nienaruszalność poglądów i brutalna monumentalność ukrywa za sobą bogate życie studenckie przyszłej elity państwa.

Diego Portales University 2

Wewnątrz nieatrakcyjnego budynku znajduje się dziedziniec oraz niewielki ogród, a na dachu można podziwiać wspaniały widok, siedząc na jednym z tarasów.

3. Studia Emerson College w Los Angeles

Emerson College

Od razu widać, że nad projektem nowego budynku uczelni dla studiów licencjackich pracowali prawdziwi guru nowoczesnych technologii – architekci z biura Morphosis pod kierownictwem Toma Meina. Ogromna prostokątna konstrukcja mieści pokoje studenckie, sale lekcyjne, strefę administracyjną, wszystko połączone ze sobą mostami.

Emerson College 2

Ciekawy eksperyment – w fasad został wbudowany sprzęt audiowizualny, i teraz na dziedzińcu uczelni można organizowywać przedstawienia i występy artystyczne.

4. Uniwersytet American University of Beirut w Bejrucie

American University of Beirut

Guru myśli architektonicznej Zahi Hadid lubi skomplikowane kształty i eksperymenty geometryczne. Ona i jej koledzy pracowali nad budynkiem wydziału stosunków międzynarodowych w Libanie. Pomysł był następujący: nowy budynek miał stać się częścią ogromnego kompleksu uniwersyteckiego. Aby pomieścić nowe pomieszczenia, trzeba było dobrze się pogłowić i zorganizować przestrzeń. W końcu, na niewielkim obszarze powstała oryginalna budowa o unikalnych skomplikowanych kształtach.

5. Szkoła muzyczna Konserwatorium Claude Debussy w Paryżu

Conservatoire Claude Debussy

Zadziawiająca budowla szkoły muzycznej powstała w zwykłej dzielnicy mieszkalnej Paryża. Miedziana konstrukcja wyróżnia się nie tylko nietypowym materiałem, ale także formą i ciekawymi innowacjami w tworzeniu otworów okiennych. Biuro architektoniczne Basalt Architectur wykorzystało interesujące rozwiązanie i zrobiło skomplikowane perforowane okiennice, które tworzą niesamowity blask i grę cieni w salach tanecznych i licznych aulach lekcyjnych szkoły.

Ten trik tak przypadł do gustu gminie i otrzymał dobre opinie od studentów, że jego zamierzają wykorzystać w innych kreatywnych projektach, gdzie zajmują się utalentowane dzieci.

6. Uniwersytet Xi'an Jiaotong-Liverpool University w Suzhou

Xi'an Jiaotong Liverpool University

I znów ciekawy eksperyment, ale już w Chinach. Wydział administracyjny, sale sportowe i treningowe są bezpiecznie ukryte za warstwową fasadą. Wieżowiec został zaprojektowany przez specjalistów biura Aedas, zainspirowanych naturalną fakturą kamieni wapiennych. Nawiasem mówiąc, ten materiał w Chinach ma drugie imię – "uczone kamienie". Symbolicznie, prawda?

Xi'an Jiaotong Liverpool University 2

7. Uniwersytet University of Monterrey w Meksyku

University of Monterrey

Wielka monumentalna wnęka w kształcie trójkąta została stworzona dla studentów Centrum Sztuki, Projektowania i Architektury przez japońskiego specjalistę Tadao Ando. Są tu pracownie do rysowania, modelowania i rzeźby, a pośrodku niszy znajduje się amfiteatr uliczny.

8. Szkoła dla chłopców Penleigh and Essendon Junior Boys School w Melbourne

Penleigh and Essendon Junior Boys School

Idealne kąty, połyskująca powierzchnia elewacji z pewnością są piękną atrakcją na przedmieściach niemieckiego Melbourne.

Penleigh and Essendon Junior Boys School 2

Wewnątrz architekci firmy McBride Charles Rya odeszli od reguł i zrobili akcent na zewnętrznym kontraście, tworząc ściany i sufity zaokrąglonymi. Interesujące rozwiązanie dla aktywnych chłopców?

9. Nanyang Uniwersytet Technologii Uniwersytetu w Singapurze

Nanyang Technology University

Nowy projekt brytyjskiego architekta Thomasa Hizervika jeszcze nie został zrealizowany, ale dokumentacja techniczna jest gotowa i budowa idzie w niewiarygodnym tempie. Jesteśmy pewni, że wkrótce będziemy mogli pochwalić się prawdziwymi zdjęciami, ale nie efektowną wizualizacją.

Nanyang Technology University 2

Uniwersytet będzie składał się z ośmiu zaokrąglonych wież, korytarzy, zgodnie z autorską ideą, są to otwarte tarasy i miejsca do komunikacji.

10. Polytechnic University Polytechnic University in Hong Kong

Polytechnic University

Dynamiczny design, mieszanka stylów i nacisk na otwartej przestrzeni do komunikacji i tworzenia performance'u – to nowy trend w budowie instytucji edukacyjnych, zaproponowany przez słynnego architekta Zahę Hadid.

Polytechnic University 2

Uniwersytet w Hongkongu jest jednym z najbardziej niesamowitych i monumentalnych budynków w ostatnich latach w Azji. Wysokość wynosi 76 metrów, powierzchnia do nauki i zajęć praktycznych – około 12 000 m². Jesteśmy pewni, że będąc studentem takiego uniwersytetu, nikt nie zechce wagarować.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty