Cudowny wynalazek współczesnego przemysłu - pojemniki próżniowe na żywność
Proponujemy zapoznać się z prawdziwym, cudownym wynalazkiem współczesnego przemysłu - pojemnikiem próżniowym na żywność. W porównaniu z przechowywaniem w zwykłych pojemnikach, ma on mnóstwo zalet:
- zwiększa termin przechowywania kilkakrotnie;
- daje możliwość gotowania rzadziej, przy czym produkty spożywcze zawsze są świeże;
- w niektórych wypadkach, można przechowywać żywność bez zamrażarki;
- sukcesywnie zastępuje marynator.
Aby skorzystać z takiego pojemnika, należy włożyć żywność, zamknąć i odessać powietrze. W większości modeli, odbywa to się dzięki pompie. Powietrze, a raczej znajdujący się w nim tlen, stwarza środowisko do rozmnażania bakterii. Po usunięciu powietrza z pojemnika, owe mikroorganizmy nie mają pożywienia i giną. Z tego więc właśnie powodu, pokarm który jest przechowywany w pojemnikach próżniowych, długo się nie psuje.
Ilość powietrza, którą można usunąć z pojemnika zależy od jakości pompy. W 100% powietrza rzecz jasna odessać nie można , więc długość i jakość przechowywania pokarmu zależy od systemu hermetyzacji tego pojemnika.
Rodzaje pojemników próżniowych na żywność
Kupując pojemnik, człowiek często bierze pod uwagę cenę i wygląd zewnętrzny. Jednak warto wiedzieć, że pojemniki próżniowe na żywność można podzielić na trzy kategorie, które różnią się, w zależności od sposobu odsysania powietrza.
Najprostsze modele, stwarzają próżnię wewnątrz pojemnika, przy pomocy kliknięcia w centrum pokrywki. Jednak każdy rozumie, że skutecznie odessanie powietrza przy pomocy jednego kliknięcia jest niemożliwe, więc trudno powiedzieć, czy w takim pojemniku będzie doskonała próżnia. Nie warto w nim przechowywać żywności dosyć długo: termin przechowywania pokarmu zwiększa się dwukrotnie. Plusem tego modelu jest dosyć niska cena i możliwość wykorzystania w zamrażarce i mikrofalówkach.
Wykorzystując pojemniki próżniowe na żywność - pompą, istnieje możliwość zwiększenia terminu przechowywania 4-krotnie i więcej. Pompa jest wbudowana w pokrywkę pojemnika, jakościowo odsysa ona powietrze, tym samym gwarantując wysoką jakość próżniowania. Pojemnik z wbudowaną pompą jest drogi, ale jednocześnie wygodny i mobilny.
Tego jednak nie można powiedzieć o trzecim rodzaju - o pojemnikach z dodawaną, a nie wbudowaną pompą. To urządzenie maksymalnie umożliwia odsysanie powietrza, ale jest ono dosyć drogie (pojemniki próżniowe na żywność firmy „Zepter” lub „Breeze” kosztują 500-600 $). Oprócz tego, pojemniki te podłączane są do gniazdka i mają dosyć duże rozmiary.
Pojemniki, różnią się również materiałem i wykonane są z plastiku lub szkła. Ostatnie są bardziej ekologiczne, jednak są cięższe. Dosyć ciekawym wariantem, jest pokrywka próżniowa na zwykły szklany słoik. Takie urządzenia pracują dosyć stabilnie, jednak forma pojemnika nie jest wygodna do przechowywania pokarmu.
Jeśli chodzi o dodatkowe funkcje, to na wybór może mieć wpływ indykator stanu próżni, a również kalendarz do ustawiania terminów przechowywania. Warto podkreślić, że pojemniki próżniowe nadają się do przechowywania nie tylko produktów żywnościowych. Mięso i ryba przechowywane w pojemniku próżniowym, o wiele szybciej się marynują, aniżeli w zwykłym pojemniku. Taki pojemnik jest niezastąpiony, gdy postanowiłeś wybrać się na biwak i zabierasz ze sobą mięso, które jeszcze do końca nie jest zamarynowane. Ułóż mięso w marynacie do pojemnika próżniowego i już za 2-3 godziny będziesz mógł go nadziewać na rożen!
Przechowywać pokarm w pojemniku próżniowym, należy w takiej samej temperaturze jak i w zwykłych. Na przykład, chleba nie należy wkładać do lodówki, a mięso, rybę i mleko - obowiązkowo. Warzywa, jagody, owoce należy przechowywać w temperaturze 14-15 C.