Ćwiczenia na plecy w warunkach domowych
W ciągu dnia kręgosłup stale dostaje różne obciążenia. Wiele osób pracuje na siedząco, trzymając plecy w nieprawidłowej pozycji. To wszystko negatywnym sposobem zaznacza się nie tylko na postawie i wyglądzie zewnętrznym, ale i na zdrowiu. Właśnie dlatego ważne regularnie wykonywać ćwiczenia na plecy w warunkach domowych. Można włączać je do głównego treningu albo złożyć oddzielny zestaw. Od razu warto powiedzieć o tym, że jeśli są bólowe odczucia, to należy przed zajęciem chodzić na konsultacje do lekarza, aby nie prowokować powstawanie poważniejszych problemów.
Jak wyprostować plecy w warunkach domowych?
Żeby gimnastyka była na korzyść, należy wzorować się kilku zasadom:
- Należy rozpoczynać z minimalnej ilości powtórzeń, a potem stopniowo zwiększać obciążenie. Przy pojawieniu się dyskomfortu natychmiast zatrzymujcie wykonywać ćwiczenie.
- Najpierw trzeba zrobić rozgrzewkę, żeby porządnie rozgrzać mięśnie, na przykład zróbcie skłony, obracania, itp.
- W warunkach domowych wykonywać zestaw ćwiczeń na plecy należy nie więcej niż dwa razy na siedem dni. Częściej ćwiczyć nie rekomenduje się, ponieważ mięśnie muszą ponawiać się.
- Dla otrzymania wyniku należy wykonywać ćwiczenia po 15 powtórzeń i robić to w trzy podejścia.
- Ważne okresowo zmieniać zestaw, ponieważ mięśnie mogą przyzwyczaić się do obciążenia i przestać na nie reagować.
Znając zasady można przechodzić do treningu, przy czym zestaw rekomenduje się składać tak, by podczas wykonania nie powstawało dyskomfortu i nie odczuwało się bólu.
- Ćwiczenie №1. To ćwiczenie na plecy w warunkach domowych jest niektórą przeciwwagą siedzącej pozycji, w której ludzie przeprowadzają tak wiele czasu. Podczas wykonania odbywa się rozciąganie mięśni i stabilizuje się pozycja kręgosłupa. Warto również odznaczyć, że to ćwiczenie dobrze opracowuje i inne mięśnie ciała. Znajdując się na plecach nogi trzymajcie zgiętymi w kolanach, podciągnąwszy pięty do pośladków, a ręce wyciągnijcie wzdłuż ciała. Zadanie – napinając mięśnie podejmijcie miednicę w górę na wdechu, żeby ciało stwarzało linię prostą. W maksymalnym punkcie zostawajcie pewny czas i opadnijcie na dół na wydechu. Robić wszystko należy w powolnym tempie. Żeby zwiększyć obciążenie podejmijcie jedną nogę w górę i wyciągnijcie ją do sufitu.
- Ćwiczenie №2. To ćwiczenie na postawę w warunkach domowych podtrzymuje aktywność, a także poprawia koordynację. To wszystko pozwala stabilizować kręgosłup. Rozmieśćcie się na czworakach, postawiwszy dłonie pod ramiona, a kolana na odległości bioder. Napinajcie mięśnie brzucha, żeby ustalić plecy w prostej pozycji. Wyciągnijcie jedną nogę do tyłu i przeciwległą rękę naprzód. Ważne utrzymywać linię prostą. Zatrzymajcie się w takiej pozycji pewny czas, a potem,podciągnijcie się kolanem tej nogi do zgiętego łokcia. Powtórzcie to samo, tylko z drugą ręką i nogą. Regularnie zwiększajcie czas utrzymywania ręki i nogi, co pozwoli zwiększyć obciążenie.
- Ćwiczenie №3. To ćwiczenie na wzmocnienie pleców w warunkach domowych pomaga wzmocnić mięśnie odcinku lędźwiowego i zdjąć obciążenie z kręgosłupa. Rozmieśćcie się na boku i ugiąwszy dolną rękę w łokciu zróbcie oparcie. Ważne śledzić za tym, żeby łokieć znajdował się prosto pod ramieniem. Zadanie – podejmijcie miednicę i wyciągnijcie szyję, żeby ciało stwarzało linię prostą. Zostawajcie w takim położeniu około pół minuty. Toż samo należy zrobić znajdując się na innym boku. Żeby skomplikować ćwiczenie, znajdując się w pozycji deski, powoli podejmijcie nogę i rękę, ale przedłużajcie utrzymywać ciało w równym położeniu, nie ciągnąc się do tyłu. Można również skomplikować ćwiczenie zrobiwszy oparcie nie na łokciu, a na dłoni.