Cykl miesiączkowy u dziewczyn – jak się odbywa, ile dni trwa?
Dojrzewanie płciowe u dziewczyn rozpoczyna się z przebudowy hormonalnego tła w organizmie, głównymi oznakami którego jest wzrost gruczołów sutkowych, zwiększenie uwłosienia na wzgórku łonowym i pod pachami. Średnio po tym czasie, przez 2–2,5 roku zaczyna się menarche – przychodzi pierwsza miesiączka. Od tej chwili można odliczać początek kształtowania cyklu miesiączkowego u dziewczyn. To zazwyczaj odbywa się w wieku 11–14 lat i jest normalnym wskaźnikiem rozwoju.
Kiedy stabilizuje się cykl miesiączkowy u dziewczyn?
U nastolatek cykl nie jest stabilny i może być jak krótki (20 dni), tak i zbyt trwały (do 45 dni). Uważany za normę trwania samej miesiączki od 3 do 7 dni, ale i tu mogą być indywidualistyczne odchylenia 1–2 dni. Takie odchylenia na samym początku kształtowania się cyklu miesiączkowego u dziewczyn nie są niebezpieczne i związane z tym, że progesteronu jest jeszcze niedostatecznie, żeby spowodować w porę odchodzenie błony śluzowej macicy przez to, że układ hormonalny u nastolatka jest jeszcze w fazie rozwoju.
Naruszeniem cyklu miesiączkowego u dziewcząt uważa się zbyt krótka miesiączka 1 dzień lub więcej 7–8 dni, krótki cykl do 14 dni, czy jego przedłużenie, na przykład jeśli miesiączka przychodzi jeden raz na 3 miesiące. Tak samo jest uważane za poważne naruszenie zbyt bolesna miesiączka u dziewczyn, która może doprowadzać do nieprzytomności, a także jej nieobecność po menarche, czy przez kilka przechodzonych cykli (brak miesiączki). Do tych problemów mogą doprowadzać różne czynniki – od urazowego uszkodzenia mózgu do przeniesionych komplikacji przez infekcyjne, czy wirusowe choroby.
Również kiedy zaczyna się miesiączka u dziewczyn w dalszym ciągu rozwoju płciowego systemu, należy unikać szybkiego obniżenie wagi (modne diety, czy doprowadzenie organizmu do anoreksji). Przy wykryciu takich objawów koniecznie od razu pójść do ginekologa, ponieważ jeśli nic nie robić z tymi problemami, to mogą zacząć się nieodwołalne procesy, które w przyszłości nie będzie można poddać leczeniu.
Z czasem u dorosłej kobiety to może stać się przyczyną niepłodności i innych zaburzeń w organizmie. Jeśli nie ma przyczyn dla niepokoju to ustala się cykl u dziewczyn od pierwszej miesiączki przez 1,5–2 lata.
Pierwsza menstruacja u dziewczynek
W normie długość cyklu miesiączkowego uważa się od 21 do 35 dni, miesiączki – od 3 do 7 dni, a utrata krwi w tym okresie powinna być od 50 do 150 ml. Bolesne kurczące się odczucia też są uważane za normę, jeśli im nie towarzyszą nieprzytomnością, wymiotami, czy silną słabością i powinny być przycięte za pomocą prostych środków przeciwbólowych, ciepłej grzałki, czy niewielkim wysiłkiem fizycznym.