Czarne znamię – o czym może świadczyć?

czarne znamię

Kolor znamiona zależy od skupienia się w nim melanocytów – komórek pigmentowych i uleganie wpływowi promieni ultradźwiękowych. Z tego więc powodu czarne znamię, z punktu widzenia dermatologa, jest tak samo niebezpieczne, jeśli chodzi o przemianę, jak i znamię brązowe. Jednak w niektórych wypadkach warto zwrócić uwagę na znamię, przez cały czas śledzić jego stan.

Wrodzone czarne znamię na ciele

Zazwyczaj najbardziej bezpiecznymi uważane są znamiona, które powstały jeszcze w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego. Niezwykły kolor owych pieprzyków po prostu świadczy o dużej zawartości w nich melanocytów.

Zazwyczaj czarne znamiona znajdują się na plecach, rękach, twarzy – w górnej części tułowia. Rzadziej występują na innych częściach ciała.

Dlaczego pojawia się czarne znamię?

Znamiona mogą pojawiać się w ciągu życia. Spowodowane są różnymi procesami pigmentacji skóry pod wpływem zachodzących zmian hormonalnych w organizmie, promieniowania ultradźwiękowego, chorób, mechanicznych uszkodzeń znamion.

Nowe skupienie się melanocytów nie stanowi żadnego zagrożenia w wypadku jeśli ma odpowiedni kształt, rozmiar i strukturę.

Co robić, jeśli znamię stało się czarne?

Jeśli zwykła plama pigmentowa staje się bardziej czarna należy udać się do dermatologa, onkologa, który zbada znamię i określi przyczyny zachodzących zmian. Gdy znamiona zaczynają zmieniać kolor to może być objawem czerniaka, zwłaszcza jeśli spostrzegane są dodatkowe objawy:

  • nierówne, ząbkowate krawędzie;
  • swędzenie lub ból;
  • krwawienie;
  • pęknięcia;
  • niesymetryczność;
  • czerwony, zapalny rąbek;
  • biały osad na powierzchni;
  • zwiększenie rozmiarów;
  • łuszczenie się.
 
Powiązane artykuły:
Znamię na szyi – czy jest niebezpieczne?
Ubieracie się ostrożnie, żeby nie uszkodzić znamienia umieszczonego na szyi? Przeczytajcie proponowany artykuł i wyjaśnijcie, czym mogą być niebezpieczne różne rodzaje na szyi - jest opinia dermatologów o takich pieprzykach.
Laserowe usuwanie plam pigmentowych – jak się pozbyć przebarwień?
Sprzykrzyło się każdorazowo zamazywać piegi, czy plamy pigmentowe tonującym kremem? Chcecie wyklarować je, czy całkiem się pozbyć? Lepiej od razu odwołać się do fachowca lasera kosmetologii.
Laserowe usuwanie znamion
Szczególną uciążliwość wywołują chorobliwe znamiona, co mocno rozrosły się na ciele. Jest zrozumiałe pragnienie pozbyć się od nieprzyjemności na skórze. Jeden ze współczesnych sposobów likwidacji znamion jest ich usunięcie za pomocą lasera.
Czy może torebka kaszaka zniknąć samoistnie? Czy koniecznym jest usuwanie kaszaka?
Łagodny guz, który powstał w miejscu zaczopowania gruczołów łojowych, nazywa się kaszakiem. Zazwyczaj on podlega usunięciu. Czytajcie o tym w proponowanym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty