Czego najbardziej żałujemy przed śmiercią?

"Czego najbardziej żałują umierający" autorstwa pielęgniarki Bronnie Ware to bestseller, który opisuje, jakich błędów najbardziej żałują ludzie przed śmiercią. A gdy połączy się to z opowieściami pracowników hospicjów, życiowe priorytety stają się klarowne.

Podobny cel postawił sobie profesor gerontologii Karl Pillemer, który zebrał rady seniorów w książce "30 Lessons for Living: Tried and True Advice from the Wisest Americans". Jak żyć, aby niczego potem nie żałować?

1. Miej odwagę być sobą.

pryroda

Żyj tak, jak chcesz tego ty. W zgodzie ze swoimi prawdziwymi pragnieniami i marzeniami. Nawet jeśli oznacza to ryzyko ponoszenia przez pewien czas konsekwencji czyjegoś niezadowolenia. Spełnianie przede wszystkim oczekiwań innych jest jednym z najczęściej wymienianych życiowych błędów. I dotyczy to wszystkiego. Zarówno wyboru życiowego partnera, ścieżki zawodowej, jak i sposobu spędzania wolnego czasu. Na jakimkolwiek etapie życia jesteś, zadaj sobie pytanie, czy twoje decyzje i wybory są naprawdę twoje. Jeśli nie, wiesz już, że prędzej czy później będziesz na pewno tego żałować.

2. Nic nie jest ważniejsze od miłości.

kochania

Praca i stanowisko nie są najważniejsze w życiu. Dlatego najczęstszą prośbą śmiertelnie chorych jest chęć naprawienia zaniedbanych relacji z bliskimi i przyjaciółmi. Równie często w ich słowach pojawia się żal do samego siebie z powodu niewykorzystanych szans z okresu młodości, kiedy o zakochanie było łatwiej niż o cokolwiek innego, z powodu tego, że niektóre słowa choć powinny, to jednak nigdy nie padły.

Brak odwagi oraz skrywanie prawdziwych emocji – tych zachowań wolałaby nie mieć na sumieniu większość tych, którzy nie mają już czasu na naprawienie czegokolwiek.

3. Nie odkładaj planów, zwłaszcza tych przyjemnych, na później.

ocean

"Byłem przekonany, że będę miał jeszcze mnóstwo czasu na spełnianie marzeń. A tymczasem z niczym nie zdążyłem" – te słowa także padają bardzo często podczas ostatnich rozmów. Czasem oznaczają podróż w egzotyczne miejsca na świecie, niekiedy zwykłe banalne przyjemności, jak chociażby spotkanie ze starymi znajomymi albo oddanie się swojej prawdziwej pasji. Zbyt często zdarza się, że "później" niepostrzeżenie zamienia się w "zbyt późno".

4. Nie zamartwiaj się na zapas.

stres

Bo szczęście jest również twoim wyborem. A zamartwianie się to jedynie czasochłonna strata energii. Do niczego nie prowadzi, za to bardzo mocno deformuje prawdziwy obraz sytuacji. "Dlaczego nie wiedziałem, jak bardzo szczęśliwym człowiekiem byłem. Straciłem zbyt wiele czasu na wypatrywanie zagrożeń tam, gdzie ich nie było" – mówią często ci, przed którymi zostało już tylko ostatnie pożegnanie.

Nagle okazuje się, że wcześniejsze "problemy" nigdy nimi w istocie nie były. Wystarczyłoby przestać się nimi przesadnie zajmować, nie nadawać im przez to znaczenia, a życie stałoby znacznie łatwiejsze. Jak mawiał Oscar Wilde: "Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio".

5. Nie żyj przeszłością ani przyszłością – tylko w teraźniejszości.

odpoczynek

Miej szeroko otwarte oczy na świat, który cię otacza i ludzi. Odrzuć to, co wydarzyło się dawno temu, a pośpiech zastąp świadomym przeżywaniem, byciem tu i teraz. Jeśli pod koniec dnia nie jesteś w stanie przypomnieć sobie, co robiłeś, to ten dzień uznaj za bezpowrotnie stracony.

"Żyłem jak we śnie. Każdy dzień był podobny do poprzedniego, a ja jedynie wyobrażałem sobie, że pewnego dnia, kiedyś w przyszłości, wszystko się jakoś samo zmieni" – mówią ci, którzy pozwolili na to, aby życie przeciekło im przez palce. Jeżeli chcesz zmian, przestań czekać na sprzyjającą okazję. Ta może bowiem nigdy nie nadejść. Wprowadź zmiany sam. Natychmiast.

6. Egocentryzm ogranicza bardziej, niż sądzisz.

samotny

"Gdybym tylko więcej po sobie zostawił" – żałują ci, których życie ograniczało się do spełniania własnych potrzeb lub zachcianek. Często towarzyszy temu przypuszczenie, że przez to nie byli dla nikogo prócz siebie ważni. Samotność i poczucie bezsensu dotychczasowych działań bardzo często pojawiają się w rozmowach z odchodzącymi.

Pomyśl, czy jest coś, co można zrobić dla innych. Pamiętaj, że tyle jesteśmy warci, ile zostawimy wspomnień w sercach ludzi, cała reszta przemija.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty