Czerwone liście na jabłoni – przyczyny
Jabłoń – to chyba najbardziej tradycyjny i zwykły mieszkaniec naszego ogrodu. Wszyscy od dzieciństwa tak bardzo kochamy soczyste jabłka. Ale czasami obserwujemy jak na jabłoni pojawiają się czerwone zwinięte liście. To powoduje dużo pytań: czy jest to niebezpieczne? dlaczego to się stało? jak walczyć z tym problemem? Postaramy się zorientować w tej sytuacji i znaleźć sposoby rozwiązania problemu.
Przyczyny czerwonych liści na jabłoni
Przyczyn temu, dlaczego na jabłoniach pojawiają się czerwone liście jest kilka. Główne z nich:
- Brak składników odżywczych. Przy czym brakować może jednego z trzech – magnezu, fosforu lub manganu. Przy braku magnezu zaczynają czerwienieć dolne liście i czerwienieją one zaczynając od środka. Stopniowo kraje liści również stają się purpurowo-czerwonymi. Niebezpieczeństwo braku magnezu w tym, że jabłoń gorzej znosi zimę.
- Przy braku fosforu liście najpierw tracą nasycony zielony kolor, nabywają brązowy odblask, a potem ogonki i żyłki stają się czerwonawe. Kwitną jabłonie przy deficycie fosforu później niż potrzeba, a płody dojrzewają dłużej. Również spada odporność na zimno.
- Przy braku manganu czerwonymi białymi plamami pokrywają się górne listki jabłoni. Przy czym spada wydajność, a smak jabłek traci się, stając się przaśnym.
- Szkodnicy – inna przyczyna, dlaczego jabłoń ma czerwone liście. I pierwszymi w spisie stoją jabłeczne mszyce. Owady odkładają jajka w korze jabłoni i już wiosną larwy posilają się jej sokami, dlatego liście zasychają, skręcają się, stają się czerwonymi z wiśniowym, czy żółtawym odcieniem.
- Uszkodzenia mechaniczne również mogą stać się przyczyną poczerwienienia liści na jabłoni. Na przykład jeśli pień jest przewleczony drutem, czy żyłką wędkarską. Liście odpowiedniej części drzewa nabywają karmazynowy kolor.
Metody walki z czerwonymi liśćmi na jabłoni
Ważnie poprawnie wyznaczyć, dlaczego liście jabłoni pokryły się czerwonymi plamami, potem natychmiast przystępować do leczenia.
Więc jeśli przyczyna w braku składników odżywczych:
- Deficyt magnezu leczy się opryskiwaniem jabłoni razy w 10 dni rozczynem siarczanu magnezu (20g magnezu na 10 litrów wody), jest dozwolone tylko 4 opryskiwania.
- Brak fosforu można kompensować karmieniem fosforytem czy superfosfatem.
- Przy braku manganu robią się opryskiwania rozczynem siarczanu manganu do i po puszczeniu pączków.
Ze szkodnikami walczą za pomocą środków owadobójczych i domowych przepisów wzorem wywaru tytoniu, rumianku i cytrusowych. Jeśli w żaden sposób nie możecie zrozumieć, dlaczego na liściach jabłoni pojawiły się czerwone plamy, obejrzycie drzewo w celu uszkodzeń mechanicznych i po możliwości wyłączcie ten niekorzystny wpływ.