Czerwone plamy na liściach porzeczki – jak się pozbyć?

czerwone plamy na liściach porzeczki jak się pozbyć

Porzeczkę uważamy nie tylko za niezwykłą według smaku jagodę. Oprócz wyjątkowej "kwaśności" porzeczka ceni się za właściwości lecznicze i dużą zawartość witaminy С. Być pewny w absolutnej jakości jagody można, jeśli hodować ją swoimi rękami. Niestety na drodze do celu mogą stać różne przeszkody pod postacią szkodników, czy chorób. Jeden z rozpowszechnionych problemów – czerwone plamy. Mowa pójdzie o tym, jak pozbyć się od czerwonych plam na liściach porzeczki.

Walka z antraknozą

Jedną z przyczyn, dlaczego na liściach porzeczki pojawiły się czerwone plamy, może być antraknoza. Wyznaczyć ją nie jest trudne – liście są pokryte drobnymi, ciemnoczerwonymi plamkami, które z czasem rozrastają się do plam. Do środków walki z antraknozą odnoszą obcięcie zepsutych liści i przekopanie kręgu wokół pnia. Na początkowym etapie rozwoju choroby krzaki kropią środkami biologicznymi albo cieczą bordoską. W ciężkich wypadkach stosują inne bardziej mocniejsze środki.

Walka z rdzą

Ta choroba, spowodowana sporami grzybka, przejawia się pojawieniem brodawek-pęcherzy czerwono-pomarańczowego koloru. Jeśli mówić o tym, co robić przy wykryciu na porzeczce czerwonych plam na liściach, to najpierw należy zerwać wszystkie urażone części i spalić. Do środków walki również odnosi się spryskiwanie którymś z zaproponowanych rozczynów:

  • cieczy bordoskiej 1%;
  • siarczanu miedzi 1%;
  • koloidowej siarki 1%.

Ponadto, aby radzić sobie z czerwonymi plamami na liściach porzeczek, ważne jest przeprowadzenie zabiegów profilaktycznych. Turzyca – jeden z częstych przenosicieli spor grzybka, toż na działce, gdzie hodujecie krzewy trzeba stale usuwać wszelkie gatunki turzyc.

Walka z mszycami czerwone plamy na liściach porzeczki

Niebezpieczny szkodnik osadza się na wewnętrznej stronie liści i zaczyna posilać się ich sokiem. Wskutek czego liście skręcają się, a na ich zewnętrznej stronie pojawiają się czerwone przyrosty – galas. Leczenie choroby porzeczki, kiedy na liściach czerwone plamy, sprowadza się do zniszczenia części krzaków. Również trzeba przeprowadzać opryskiwanie. Można wykorzystać domowe środki, na przykład przygotowawszy napar z 400g popiołu drzewnego i 400g tytoniu, rozcieńczonych w wiadrze wody. Są efektywne specjalne chemiczne preparaty – insektycydy. Taka obróbka przeprowadza się kilka razy w sezonie – wczesną wiosną, zanim pączki rozpuszczą się, potem przy rozwoju liści i ostatni raz latem.

 
Powiązane artykuły:
Choroby czerwonej porzeczki – czerwone plamy na liściach
Uważni ogrodnicy na pewno dostrzegali, że czasami na liściach porzeczki pojawiają się czerwone plamy. Wiele osób myślą, że to poparzenia od słońca, a to może być symptomem zarażenia chorobami i szkodnikami. Dokładniej o tym opowie artykuł.
Na liściach truskawki czerwone plamy – co robić?
Truskawka – jagoda niezwykle popularna. Nawet mimo to, że jej urodzaj chcą zepsuć rozmaici szkodnicy i choroby. Zresztą obronić urodzaj jednak można. W artykule opowiemy, co czynić przy pojawieniu się na liściach truskawki czerwonych plam.
Czerwone plamy na liściach porzeczki wiosną
Przeprowadzając wiosenny przegląd ogrodowej działki, wiele letników dostrzegają, że na liściach porzeczki pojawiły się czerwone plamy. Nowicjusze mogą nie nadać temu znaczenia, lecz doświadczeni ogrodnicy znają, że to symptom porażenia roślin chorobami.
Przygotowanie ziemi do wysiewu nasion przy domowej produkcji rozsady
W hodowli rozsady jest ważne i oświetlenie i jakość nasienia oraz ilość wody. Lecz czy nienajważniejsza dla młodych kiełków będzie jakość żywienia, czyli gruntu? Jak poprawnie przygotować grunt do wysiewu nasienia na rozsadę? O tym opowie artykuł.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty