Czerwone plamy na liściach porzeczki wiosną

czerwone plamy na liściach porzeczki wiosną

Początkujące ogrodnicy często zastanawiają się, dlaczego wiosną na liściach porzeczki pojawiły się czerwone plamy? Dlaczego to się odbywa? Jak można rozwiązać ten problem?

Te krzewy są bardzo podatne na różne choroby i czerwone plamy na liściach rośliny – to nie jest rzadkie zjawisko. Tak samo obserwują się czerwone plamy na liściach czarnej porzeczki, co oznacza, że najbardziej prawdopodobnie winowajca ich pojawienia jest ten sam szkodnik.

Przyczyna czerwonych plam na liściach porzeczki

Winowajcą pojawienia zdeformowanych liści jest zwykła mszyca. Jej szybkiemu rozpowszechnieniu sprzyja zimna zima i gorące wilgotne lato. Owad rozmieszcza się na dolnej stronie listka i zaczyna zabierać wszystkie soki rośliny. Wynikiem tego stają się czerwone plamy na liściach porzeczki już wiosną. Stopniowo list zaczyna usychać i umierać i to nie jest tylko problem estetyczny.

Jajka mszycy przeżywają zimę, spędzając ją na gałęziach porzeczki. Po długiej zimie wiosną larwy mszycy dostają się z jajek i osadzają się na liściach rośliny. Potem, jak one wypełniają dolną część listu, zaczynają pokrywać się plamami i czerwonym, a czasami purpurowym wzdęciem. Czerwone pogrubianie na liściach można zobaczyć od razu, ponieważ one występują na zewnątrz i są widoczne z daleka.

Mszycy są wynikiem pracy drobnych ogrodowych mrówek, toż trzeba wyniszczać nie jednego szkodnika, a od razu oba – i skowronka i mrówkę. Ponieważ liście czarnej porzeczki pokryły się czerwonymi plamami to może wpłynąć i na samą jagodę porzeczki. Ona może mieć kwaskowaty smak i wodnistą konsystencję.

Jak walczyć z mszycą na porzeczce?

Nie zaleca się wykorzystywać substancje chemiczne, nawet jeśli jagody porzeczki jeszcze nie dojrzały. Najlepiej korzystać się wywarami z podręcznych roślin: rumianku, czosnku, tytoniu. Dlatego, aby środek dobrze przystał do liści należy obowiązkowo dodać do rozczynu 40–50 gram tartego mydła albo można wykorzystać zwyczajne gospodarcze. czerwone plamy na liściach porzeczkiPrzygotowaną mieszanką należy pokropić korzenie porzeczki.

Jeszcze jednym sposobem walki z mszycą jest obrzezanie uszkodzonych liści na czerwonej lub czarnej porzeczce.

Ratunek porzeczki od czerwonych liści

Jeśli poprzedniej wiosny na liściach waszej porzeczki widzieliście czerwone wzdęcie najlepiej pokropić ziemię i same krzaki rozczynem siarczanu miedzi. Jeszcze jednym wariantem ratunku krzewów od mszycy jest sposób oprysku porzeczki jednoprocentową mieszanką cieczy bordoskiej. Drugą obróbkę można przeprowadzić przez dwa-trzy tygodnie po zbiorze.

 
Powiązane artykuły:
Czerwone plamy na liściach porzeczki – jak się pozbyć?
Posadziwszy w ogrodzie krzaki aromatycznej porzeczki wiele letników już na następny sezon dostrzegają, że jej listki pokryły się czerwonymi plamami. Takie znaki - oznaka zarażenia chorobliwością, czy szkodnikami. Jak pozbyć się od nich? O tym opowie artykuł.
Choroby czerwonej porzeczki – czerwone plamy na liściach
Uważni ogrodnicy na pewno dostrzegali, że czasami na liściach porzeczki pojawiają się czerwone plamy. Wiele osób myślą, że to poparzenia od słońca, a to może być symptomem zarażenia chorobami i szkodnikami. Dokładniej o tym opowie artykuł.
Na liściach truskawki czerwone plamy – co robić?
Truskawka – jagoda niezwykle popularna. Nawet mimo to, że jej urodzaj chcą zepsuć rozmaici szkodnicy i choroby. Zresztą obronić urodzaj jednak można. W artykule opowiemy, co czynić przy pojawieniu się na liściach truskawki czerwonych plam.
Przygotowanie ziemi do wysiewu nasion przy domowej produkcji rozsady
W hodowli rozsady jest ważne i oświetlenie i jakość nasienia oraz ilość wody. Lecz czy nienajważniejsza dla młodych kiełków będzie jakość żywienia, czyli gruntu? Jak poprawnie przygotować grunt do wysiewu nasienia na rozsadę? O tym opowie artykuł.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty