Czerwony kolor - znaczenie i działanie w psychologii

czerwony kolor w psychologii

Dziwne jest, że oko ludzkie może odbierać kolory w różny sposób! Wszystko zależy od stanu układu nerwowego i od właściwości oka. Ponieważ konkretny kolor – to fala świetlna, która ma określoną długość i częstotliwość. Spróbujmy się zastanowić nad tym, co oznacza czerwony kolor w psychologii.

Czerwony kolor – znaczenie

Psychologia czerwonego koloru stwierdza, że na odbieranie tego odcienia organizm wydaje znaczną ilość energii! Należy do „gorących” kolorów. Znaczenie tego odcienia interpretują w różny sposób, wszystko zależy od przypadku. Od wyniosłej pasji do nizinnego pożądania...

Wszyscy wiedzą, że czerwony kolor interpretują jako pewność siebie. Jako demonstracja swoich możliwości i sił, gotowość do zdecydowanych uczynków. Jednak przeraża fakt, że czerwony kolor ma inną, odwrotną stronę medalu. Nie każdy wie, że wpływ czerwonego koloru na słaby organizm, powoduje nerwowe wstrząsy i fizyczne wycieńczenie.

Działanie czerwonego koloru

Czerwony kolor w taki sposób wpływa na organizm, że może zwiększać częstotliwość oddechu i pulsu, nawet u zdrowego człowieka. Jednak nie warto zapominać, że istotną rolę odgrywa doświadczenie. Na przykład człowiek starszy, może niepoprawnie odbierać dziewczynę, która jest ubrana na czerwono, kształtować pierwsze wrażenie. Na podstawie doświadczenia może pomyśleć, że ona jest rozpustna i należy do przedstawicielek najstarszego zawodu. Jednak rozumiemy, że jest to absurd.

Czerwony kolor – znaczenie w psychologii

Symboliczne znaczenie czerwonego koloru od dawna jest interpretowane jako ogień i wybuch. Z tego więc powodu, psycholodzy biorąc pod uwagę ową szczególność ludzkiego odbierania rzeczywistości, radzą ludziom mającym słabą psychikę, aby nie otaczali się czerwonymi odcieniami i nie ubierali czerwonej odzieży. Uwzględnij ten fakt, gdy wybierasz tapetę do pokoju dziecięcego lub sypialni.

Jeśli uwielbiasz czerwony kolor, to śmiało można twierdzić, że jesteś wojownikiem, liderem! Wyróżniasz się uporczywością, którą stosujesz aby osiągnąć cel. Dokładnie wiesz czego potrzebujesz, określasz cele, więc nic nie stoi na przeszkodzie aby je osiągać.

Niestety okrutność i pożądanie, skłonność do przemocy fizycznej – to inne znaczenie koloru czerwonego. Jednak mamy niejeden ulubiony kolor, jest ich kilka. Więc nie martw się, inne równoważą. Zawsze pamiętaj o harmonii we wszystkim! Nie skupiaj uwagi na jednym kolorze, czerp zadowolenie z różnych kolorów i odcieni. Też są piękne!

Czy zauważyłaś, że czasami jakiś kolor ci się bardzo podoba, ale później on już cię nie pociąga, staje się nieprzyjemny? Fakt naukowy - jeśli chcesz spoglądać na jakiś określony kolor, to oznacza, że ci brakujeczerwony kolor znaczenie tego co ten kolor zawiera. To znaczy, że chcesz czerpać energię tego koloru. Być może w twoim życiu jest jakiś trudny moment, więc potrzebujesz odpoczynku i ciszy. Mówią, że las i natura pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i ogólny stan! Rozejrzyj się – drzewa są zielone! W odróżnieniu od czerwonego, zielone odcienie sprzyjająco wpływają na stan duchowy człowieka i darują spokój. Natomiast czerwony, jeśli człowiek ma zaburzenia psychiczne, może irytować.

Jeśli chcesz zwrócić na siebie uwagę – załóż czerwone ubranie. Niezauważalną na pewno nie pozostaniesz! Aby pobudzić fantazję mężczyzny – czerwony jest niezastąpiony. Czerwone oświetlenie i czerwona bielizna stworzą właściwą atmosferę.

 
Powiązane artykuły:
 Dopasowanie ludzi - wyznać jaki typ charakteru pasuje do ciebie
W tym, że dopasowanie ludzi jest ważne nie tylko w rodzinie i braku, ale i w roboczym zespole, znają wszyscy. Lecz w praktyce okazuje się, że wspólne czy też nie, ludzie poznali wtedy, kiedy już jest trudno coś zmienić. Toż znać różne podejścia wyznaczenia kompatybilności ludzi nigdy nie bywa zbędnym.
Uczucie samotności - jak pogodzić się z samotnością?
Każdego kiedykolwiek dręczyło uczucie samotności. Ale co konkretnie wiadomo pod tym pojęciem? Jedna sprawa, kiedy tęsknicie siedząc obok okna i wokół nie ma żadnej duszy, i całkiem inne - kiedy samotnymi się odczuwają te, kto dziennie znajduje się wśród ludzi. Zorientujmy się co to za uczucie i dlaczego ono powstaje.
Prawidłowy tryb życia – planujemy własne życie
O zdrowym trybie życia słyszał na pewno każdy, ale czy istnieje prawidłowy sposób życia? I co oznacza żyć poprawnie – wykonywać wszystkie wyobrażalne i niewyobrażalne prawa i reguły, czy po prostu otrzymywać satysfakcję od życia?
Status społeczny osobowości – nasze miejsce w społeczeństwie
Dosyć często słyszymy, że stosunek otoczenia do człowieka dużo zależy od tego, jaki socjalny status on posiada. Lecz co wchodzi do tego pojęcia i dlaczego ono na tyle mocno zdolne sformować cudzą myśl? Spróbujmy zorientować się.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty