Częstotliwość skurczy przy porodzie

częstotliwość skurczy

Kobietę rodzącą po raz pierwszy w błąd mogą wprowadzić fałszywe, treningowe skurcze. To właśnie one mogą być obserwowane już od 20 tygodnia ciąży. Zazwyczaj takie skurcze są mniej wyraźne i nie są bolesne, a także mają nieregularny charakter i małą długość. Dlatego, aby odróżnić je od prawdziwych,każda kobieta w ciąży powinna wiedzieć w jakim odstępie zaczynają się skurcze przedporodowe.

Jakie są główne objawy przedporodowych skurczy?

Główną cechą prawdziwych skurczy jest to, że one mają jasno określoną częstotliwość. U każdej kobiety przejawiają się w różny sposób. W większości przypadków jest to ciągnący ból w dolnej części brzucha i w lędźwiowej części pleców, które mają charakter opasujący.

Jak zmienia się częstotliwość skurczów podczas porodu?

Na samym początku porodu kobieta czuje skurcze w dość długim odstępie. Przy tym ból jest średnio wyrażony. Wraz ze wzrostem częstotliwości skurczów przed porodem ból się nasila.

W czasie porodu wyróżnia się 3 etapy bólu:

  • ukryty (początkowy)
  • aktywny
  • przejściowy
częstotliwość skurczy przy porodzie

Ukryty (początkowy) etap trwa około 7-8 godzin. Przy tym czas trwania skurczy waha się około 30-45 sekund. Częstotliwość pierwszych skurczy średnio wynosi 5 minut, czyli co 5 minut występują skurcze macicy i jej szyjka rozwiera się o kilka centymetrów.

W fazie aktywnej, która wynosi około 3-5 godzin, czas trwania skurczy wzrasta do 60 sekund. Częstotliwość skurczy podczas porodu wynosi 2-4 minuty.

Przejściowy etap najkrótszy – 30-90 minut. Skurcze są dłuższe – 70-100 sekund. Zmniejsza się również odstęp między dwoma skurczami.

 
Powiązane artykuły:
Jak odebrać poród, czyli co należy wiedzieć o porodzie?
Czasami początek porodu zastaje kobietę znienacka i nie jest ona przygotowana. Co zrobić, kiedy poród zaczął się w nieprzewidzianym czasie i miejscu? Jak odebrać poród? O tym mowa w naszym artykule.
Skurcze co 10 minut – jak się ma zachowywać kobieta?
Zaczęły się skurcze, to znaczy jeszcze trochę i z mężem zostaniecie najszczęśliwszymi osobami na świecie! Gdzie lepiej przenosić skurcze - pobyć w domu czy jechać do szpitala położniczego? Co robić kiedy skurcze stały się częstsze i powstają już co 10 minut?
Skurcze przed porodami - kiedy jechać do szpitala położniczego?
Skurcze - ich początek, nurt, trwałość - częste pytania, które niepokoją ciężarną. Przecież one są składową procesu dużej części porodów i właśnie dlatego kobiety nadmiernie się nimi martwią. W szczególności, ciężarnej należy zrozumieć, kiedy nadszedł czas jechać do szpitala położniczego.
Główne zwiastuny porodu - jak się rozpoczynają skurcze u  wieloródek?
Drugi i późniejsze porody mają zazwyczaj swoje właściwości. Dziś opowiemy o tym, jak rozpoczynają skurcze u wieloródek.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty