Częstotliwość skurczy przy porodzie

Kobietę rodzącą po raz pierwszy w błąd mogą wprowadzić fałszywe, treningowe skurcze. To właśnie one mogą być obserwowane już od 20 tygodnia ciąży. Zazwyczaj takie skurcze są mniej wyraźne i nie są bolesne, a także mają nieregularny charakter i małą długość. Dlatego, aby odróżnić je od prawdziwych,każda kobieta w ciąży powinna wiedzieć w jakim odstępie zaczynają się skurcze przedporodowe.
Jakie są główne objawy przedporodowych skurczy?Główną cechą prawdziwych skurczy jest to, że one mają jasno określoną częstotliwość. U każdej kobiety przejawiają się w różny sposób. W większości przypadków jest to ciągnący ból w dolnej części brzucha i w lędźwiowej części pleców, które mają charakter opasujący.
Jak zmienia się częstotliwość skurczów podczas porodu?
Na samym początku porodu kobieta czuje skurcze w dość długim odstępie. Przy tym ból jest średnio wyrażony. Wraz ze wzrostem częstotliwości skurczów przed porodem ból się nasila.
W czasie porodu wyróżnia się 3 etapy bólu:
- ukryty (początkowy)
- aktywny
- przejściowy

Ukryty (początkowy) etap trwa około 7-8 godzin. Przy tym czas trwania skurczy waha się około 30-45 sekund. Częstotliwość pierwszych skurczy średnio wynosi 5 minut, czyli co 5 minut występują skurcze macicy i jej szyjka rozwiera się o kilka centymetrów.
W fazie aktywnej, która wynosi około 3-5 godzin, czas trwania skurczy wzrasta do 60 sekund. Częstotliwość skurczy podczas porodu wynosi 2-4 minuty.
Przejściowy etap najkrótszy – 30-90 minut. Skurcze są dłuższe – 70-100 sekund. Zmniejsza się również odstęp między dwoma skurczami.