Czy może pojawić się miesiączka podczas karmienia piersią?

czy może pojawić się miesiączka podczas karmienia piersią

Zwykle świeżo upieczone mamy opowiadają sobie nawzajem, że w okresie karmienia piersią miesiączki po prostu z definicji być nie powinno, a to oznacza, że zajść w ciążę nie można pod żadnym pozorem. Jednak nie wszystko jest tak proste, a odpowiedź na pytanie, czy może pojawić się miesiączka podczas karmienia piersią, nie jest jednoznaczna.

Miesiączka w czasie karmienia piersią – prawda czy mit?

Większość kobiet, jeśli karmi dziecko piersią, po porodzie nie wspomina o krytycznych dniach. Jest to spowodowane intensywnym produkowaniem hormonu prolaktyny odpowiedzialnej za wytwarzanie mleka. Ta substancja hamuje produkcję progesteronu, dzięki któremu w kobiecym organizmie wytwarzane są gotowe do zapłodnienia komórki jajowe. Odpowiednio wznowienie cyklu menstruacyjnego nie występuje. Dlatego, gdy kobiety dowiedzą się więcej o tym, czy może pojawić się miesiączka podczas karmienia piersią, przestaną się tego spodziewać.

Ale i tutaj są swoje niuanse: pojawienie się krwawienia miesiączkowego u karmiących matek wcale nie jest rzadkością. Jeśli zapytasz, czy może pojawić się miesiączka podczas karmienia piersią, lekarz odpowie pozytywnie w następujących przypadkach:

  1. Jeśli masz mało mleka i pediatra zaleca dokarmianie mieszanką, miesiączka z dużym prawdopodobieństwem nastąpi wkrótce po porodzie.
  2. Jeśli dziecko ma już pół roku i dajesz mu pokarmy stałe, czyli liczba karmienia mlekiem i ich długość zmniejszyła się, przywracanie cyklu miesiączkowego również stanie się rzeczywistością. W tym przypadku nie warto nawet rozważać, czy może pojawić się miesiączka podczas karmienia piersią, a od razu przygotować się do tego.
  3. Jeśli u kobiety występują problemy zdrowotne związane z zaburzeniami wydzielania prolaktyny. Do tego prowadzą poważne choroby zakaźne, przyjmowanie leków hormonalnych, zmniejszenie odporności. W tym przypadku nie trzeba wątpić, czy miesiączka pojawi się w czasie karmienia piersią: wkrótce ona na pewno się wznowi.
 
Powiązane artykuły:
Skurcz naczyń podczas karmienia piersią, czyli najczęstsze problemy z laktacją
Takie zjawisko jak skurcz, czasami zdarza się z karmiącymi mamusiami w okresie wykarmiania piersiami. Co to, jak leczyć problem i co robić, żeby unikać jej przejawu? O tym opowiemy dokładnie dalej.
Stwardnienia w piersi w czasie laktacji, czyli problemy z gruczołem sutkowym podczas karmienia
W ciągu laktacji kobieta nie raz może zetknąć się ze stwardnieniem w piersi. Jednak podczas wykarmiania podobne zdarza się dosyć często i w większości wypadków nie oznacza nic strasznego.
Zaparcia podczas karmienia piersią u mamy, czyli sposoby na niestrawność u młodej matki
Po porodzie nie tylko nowonarodzone zaznają problemy z żołądkiem, ale i mamy nierzadko cierpią na zaparcia, przez co powstaje rozbrat. Jak nawiązać akta defekacji za pomocą bezpiecznych środków? O tym czytajcie dalej.
Zatrucie pokarmowe podczas karmienia piersią – zasady stosowania leków w czasie laktacji
I karmiące mamusie, jakby rzetelnie one nie śledziły za swoim żywieniem, mogą zatruć się niskogatunkowymi produktami. Lecz oto jak leczyć w okresie laktacji podobną chorobę i czy można dziecku przedłużać posilać się piersiowym mlekiem. Dowiadujemy się o tym dalej.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty