Czy może torebka kaszaka zniknąć samoistnie? Czy koniecznym jest usuwanie kaszaka?

сzy może torebka kaszaka zniknąć samoistnie

Łagodny guz, który powstał w miejscu zaczopowania gruczołów łojowych, nazywa się kaszakiem. Zazwyczaj on podlega usunięciu. W rzadkich przypadkach usuwana jest tylko zawartość takiej torbieli, a jej torebka pozostaje w obrębie tkanek miękkich. Dlatego chirurgów często pytają, czy może torebka kaszaka zniknąć samoistnie, czy należy ją usunąć później. Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zrozumieć, jak powstaje i rośnie guz.

Czym jest torebka kaszaka?

Opisywane zgrubienie jest torbielą – elastycznym woreczkiem, wewnątrz wypełnionym łojową masą i martwymi komórkami nabłonkowymi o barwie białej lub żółtej. Ściany kaszaka podobne są do cienkiej, ale mocnej i dość grubej warstwy, uniemożliwiającej rozlanie się zawartości guza na zewnątrz lub do sąsiednich tkanek. Przypadki samoistnego zaniku torebki nawet po usunięciu wewnętrznej części torbieli w medycynie nie są zarejestrowane.

Czy może torebka kaszaka zniknąć samoistnie?

Jedyny wariant, w którym torebka nowotworu może ustąpić samoistnie – to stan zapalny i ropienie kaszaka. W takich sytuacjach następuje pęknięcie ścianek torbieli, a zawartość torbieli wydostaje się na zewnątrz. Ale zewnętrzna warstwa guza nadal nie znika całkowicie, jego część pozostaje w pobliżu uszkodzonych gruczołów łojowych.

Jeśli guza nie wyciąć chirurgicznie, on nie zniknie samoistnie, niezależnie od jego wielkości. Przykładanie okładów z maści ichtiolowej lub każdej innej nie pomoże pozbyć się torebki kaszaka, chyba że na krótki czas złagodzi stan zapalny. Ale pozostała powłoka, prędzej czy później ponownie wypełni się martwym naskórkiem i łojem i nastąpi nawrót choroby. Dlatego lepiej od razu całkowicie usunąć kaszaka w sposób chirurgiczny, za pomocą lasera lub fal radiowych.

 
Powiązane artykuły:
Usuwanie kaszaków za pomocą lasera – metody leczenia zmian skórnych
Kaszak (torbiel zastoinowa) zaliczany jest do łagodnych zmian nowotworowych skóry. Usuwanie kaszaka odbywa się na kilka sposobów: laserem, za pomocą zabiegu chirurgicznego i fal radiowych.
Jak pozbyć się tłuszczaków na ciele? Czyli sposoby na leczenie lipomy
Bardzo często na skórze pojawiają się tłuszczaki. Wyglądają one bardzo niepięknie. O tym, jak szybko i na zawsze je usunąć, czytajcie w naszym artykule.
Zapalenie tłuszczaka – co robić? Czyli zmiany skórne wymagające niezwłocznego leczenia
Zapalenie tłuszczaka – powód do leczenia. W zależności od umiejscowienia na ciele człowieka, ta patologia ma swoje własne cechy przebiegu. Ten nowotwór nie stanowi zagrożenia dla życia, ale czasami może powodować stan zapalny.
W jaki sposób pozbyć się tłuszczaka w warunkach domowych?
Lekarz polecił wydalić tłuszczak, lecz nie chcecie zwracać się do chirurga? Szukacie efektywne warianty samodzielnego leczenia tłuszczaka? Chcecie spróbować kilka ludowych przepisów? Lepiej najpierw przeczytajcie nasz dzisiejszy materiał.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty