Czy może torebka kaszaka zniknąć samoistnie? Czy koniecznym jest usuwanie kaszaka?

Łagodny guz, który powstał w miejscu zaczopowania gruczołów łojowych, nazywa się kaszakiem. Zazwyczaj on podlega usunięciu. W rzadkich przypadkach usuwana jest tylko zawartość takiej torbieli, a jej torebka pozostaje w obrębie tkanek miękkich. Dlatego chirurgów często pytają, czy może torebka kaszaka zniknąć samoistnie, czy należy ją usunąć później. Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy zrozumieć, jak powstaje i rośnie guz.
Czym jest torebka kaszaka?
Opisywane zgrubienie jest torbielą – elastycznym woreczkiem, wewnątrz wypełnionym łojową masą i martwymi komórkami nabłonkowymi o barwie białej lub żółtej. Ściany kaszaka podobne są do cienkiej, ale mocnej i dość grubej warstwy, uniemożliwiającej rozlanie się zawartości guza na zewnątrz lub do sąsiednich tkanek. Przypadki samoistnego zaniku torebki nawet po usunięciu wewnętrznej części torbieli w medycynie nie są zarejestrowane.
Czy może torebka kaszaka zniknąć samoistnie?
Jedyny wariant, w którym torebka nowotworu może ustąpić samoistnie – to stan zapalny i ropienie kaszaka. W takich sytuacjach następuje pęknięcie ścianek torbieli, a zawartość torbieli wydostaje się na zewnątrz. Ale zewnętrzna warstwa guza nadal nie znika całkowicie, jego część pozostaje w pobliżu uszkodzonych gruczołów łojowych.
Jeśli guza nie wyciąć chirurgicznie, on nie zniknie samoistnie, niezależnie od jego wielkości. Przykładanie okładów z maści ichtiolowej lub każdej innej nie pomoże pozbyć się torebki kaszaka, chyba że na krótki czas złagodzi stan zapalny. Ale pozostała powłoka, prędzej czy później ponownie wypełni się martwym naskórkiem i łojem i nastąpi nawrót choroby. Dlatego lepiej od razu całkowicie usunąć kaszaka w sposób chirurgiczny, za pomocą lasera lub fal radiowych.