Czy można buraki w czasie karmienia piersią?
Podczas aktywnej laktacji, w pytaniu dotrzymania diety, kobiety nierzadko interesują się u lekarza, czy można im jeść w czasie karmienia piersią buraka, gotowanego i surowego. Damy odpowiedź na tego rodzaju pytanie, dokładnie opowiedziawszy o pożytecznych właściwościach warzywa.
Czym jest pożyteczny burak?
Jak i dowolne warzywo, burak ma szereg pożytecznych właściwości. Wśród głównych, warto wydzielić następne:
- Doskonałe źródło żelaza. Właśnie nierzadko jego rekomendują lekarze przy anemii żelaza.
- Zawiera dużą ilość błonnika, różnych organicznych kwasów. Ten fakt może być wykorzystany przy obecności zaparć, ponieważ te substancje mają osłabiające działanie.
- Źródło witamin, takich jak C, Е, РР. Te połączenia pozytywnie wpływają na pracę ośrodka krążenia, czynią działanie wzmacniające, polepszają pracę wątroby.
Z którego miesiąca w czasie karmienia piersią można buraka?
Medycy nie zabraniają używać w czasie laktacji buraka. Jednak najpierw przykładają uwagę na wiek dziecka. Wprowadzać do racji buraka nie wolno, aż dziecko nie dosięgnie 3-miesięcznego wieku. Jednak i to nie oznacza, że z tej chwili można go jeść w nieograniczonej ilości.
Najpierw mama musi spróbować niewielki kawałeczek ugotowanego buraka dodawszy go, na przykład do sałatki. Poobserwowawszy w ciągu doby za nieobecnością alergicznej reakcji, można stopniować porcję.
Co dotyczy surowego buraka pod postacią sałaty, to lepiej nie używać go w takim wyglądzie. Rzecz w tym, że w takich wypadkach zwyżkuje ryzyko zarażenia dziecka bakteriami, ponieważ rośnie on w ziemi. Poza tym użytek w takim wyglądzie buraka podwyższa ryzyko rozwoju alergii. Najlepiej gotować go na parze, czy zapiec w piecyku – w takim wypadku zachowuje się więcej witamin i pożytecznych substancji.
Jak najlepiej jeść buraka w czasie laktacji?
Potraw z tym warzywem istnieje duża ilość. Jednak przy ich przygotowaniu karmiąca kobieta musi uwzględniać niektóre niuanse.
Do przygotowanej z buraka sałatki najlepiej dodać słonecznikową, lecz nierafinowaną oliwę. Dodają ją już do gotowej potrawy. Przy czym od dodania różnych przypraw, wzorem pieprzu, cebuli, czosnku, lepiej zrezygnować. One mogą zmienić smak i skład piersiowego mleka, co negatywnie zaznaczy się na procesie.
Można używać gaszonego buraka, dodając przy tym do potraw umiarkowaną ilość marchwi, a w zamian oleju wodę.