Czy można kąpać dziecko chore na ospę wietrzną, czyli jak dbać o skórę dziecka w czasie ospy?

czy można kąpać dziecko chore na ospę wietrzną

Pytanie o tym, czy można kąpać dziecko w przypadku takiej choroby jak ospa wietrzna jest bardzo kontrowersyjne. Dowiedźmy się o tej chorobie zakaźnej więcej i porozmawiajmy o tym, w jakich warunkach możliwe jest prowadzenie zabiegów higienicznych przy takiej infekcji, a kiedy ono jest kategorycznie zabronione.

Czy można kąpać dziecko w czasie ospy wietrznej?

Wcześniej pediatra na to pytanie odpowiedziałby kategoryczne "nie". Tak, do niedawna uważano, że kąpiel zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nowych ran na tych obszarach ciała, gdzie ich wcześniej nie było. Ponadto w trakcie zabiegów higienicznych istnieje ryzyko uszkodzenia pokrywających nadżerki strupów, co z kolei skutkuje poszerzeniem zakażenia i wydłuża proces gojenia.

Jednak dziś lekarze pediatrzy pozwalają na przeprowadzenie kąpieli dzieci z ospa wietrzna. Przy tym bardzo ważne jest, aby przestrzegać pewnego rodzaju zasad.

Kąpiel dziecka chorującego na ospę wietrzną

Podczas wykonywania zabiegów higienicznych u dzieci z ospą wietrzną, należy uwzględnić wszystkie wymienione poniżej warunki:

  1. Przeprowadzać kąpiel można tylko w pierwszych dniach choroby, gdy podwyższenie temperatury ciała jeszcze nie nastąpiło. Kąpać należy delikatnie. Najlepiej pod prysznicem z małym strumieniem wody.
  2. Całkowicie wykąpać dziecko w wannie można tylko na 5-6 dzień choroby, gdy temperatura ciała już wróciła do normy, a liczba uszkodzeń trochę się zmniejszyła. Jednak, aby dokładnie określić w jakim czasie po rozpoczęciu ospy wietrznej można kąpać dziecko, lepiej zapytać o to pediatrę.
  3. Temperatura wody nie powinna być wysoka - 38-40 stopni. To nie pozwoli powstałym na miejscu podrapań strupom rozmoknąć.
  4. Podczas kąpieli nie należy używać żadnych środków higieny. Wystarczy umyć malucha prosto pod bieżącą wodą. To pozwoli uniknąć ewentualnych reakcji alergicznych.
  5. Po przeprowadzeniu zabiegów higienicznych w żadnym wypadku nie należy wycierać dziecka ręcznikiem. Wystarczy lekkimi ruchami owinąć dziecko ręcznikiem, aby ten wchłonął pozostałe krople wody z powierzchni ciała. Najlepiej używać przy tym miękkiego ręcznika. To pozwolić uniknąć uszkodzenia istniejących ranek. Ponadto czasami pediatrzy zalecają, aby dziecko przez jakiś czas po kąpieli zostawało nagie. Kąpiele powietrzne pozytywnie wpływają na skórę i przyczyniają się do szybkiego gojenia strupów. Ale należy nie przesadzić – ubrać dziecko po tym, jak od momentu wyjścia z wanny już minęło 10 minut.
  6. Już po tym jak dziecko będzie umyte, należy przetrzeć strupy środkiem antyseptycznym, na przykład zielenią brylantową.

Po co myć dzieci chorujące na ospę wietrzną?

Wiedząc o tym, na jaki dzień po zachorowaniu na ospę wietrzną można kąpać dziecko, należy powiedzieć i o znaczeniu tego rodzaju zabiegów higienicznych.

Po pierwsze, kąpiel pozwala na oczyszczenie skóry, a tym samym zapobiega przedostawaniu się mikroorganizmów chorobotwórczych na inne obszary skóry.

Po drugie, tego rodzaju zabiegi przyczyniają się do zmniejszenia swędzenia. Po kąpieli dziecko czuje ulgę, bo jego już nie tak swędzi. Dziecko staje się mniej nerwowe, mniej się niepokoi i płacze.

Tak więc z powyższego można stwierdzić, że gdy nie ma temperatury, kąpać dziecko w czasie ospy wietrznej nie tylko można, ale nawet trzeba. Jednak bardzo ważne jest, aby przestrzegać przy tym wszystkich przepisów, o których wspomniano powyżej. Ponadto nie należy często przeprowadzać kąpieli chorego dziecka.

 
Powiązane artykuły:
Czerwone plamy na pośladkach dziecka, przyczyny owego problemu
Mamy malutkich dzieci częściej za innych zderzają się z problemem czerwonych plam na pośladkach dziecka. Które są przyczyny i co robić, jeśli pojawiają się czerwone plamy na pośladkach dziecka? O tym czytajcie w naszym artykule.
Gorączka przy ospy wietrznej – ile dni?
W dziecięcym wieku bobasy dosyć łatwo sprawiają się z ospą wietrzną, lecz każde dziecko jest indywidualne i zależnie od immunitetu, może zareagować na inwazję wirusa rozmaicie. Dokładniej o formach choroby czytajcie dalej.
Grzybica u dzieci – czyli jak rozpoznać grzybicę skóry?
Grzybica ma mnóstwo rodzajów i form przejawu, toż ważne pokazać dziecko fachowcowi dla przedstawienia wiernej diagnozy. Dalej rozpatrzymy te rodzaje, które najczęściej spotykają się u dzieci.
Norma poziomu cukru we krwi u dzieci – czyli dlaczego należy przeprowadzać okresowe badania?
Wiele chorób, które mogą przejawiać się w dorosłym wieku, wszystko częściej "młodnieją", spotykając się u dzieci. Cukrzyca również może stosować się do takich. Toż każdej mamie należy mieć wiedzę o tym, jaka jest norma poziomu cukru we krwi u dzieci.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty