Czy można monitora używać jako telewizora – czyli jak przekształcić monitor w telewizor?

czy można monitora używać jako telewizora

Zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebujemy jeszcze jednego telewizora, ale nie możemy go kupić z wielu powodów. Wtedy często pojawia się pytanie – czy można wykorzystać monitor jako telewizor? Jeśli masz stary monitor komputerowy, to jest całkiem możliwe używać go jako telewizora. Takiej transformacji możemy dokonywać na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest podłączenie tunera zewnętrznego lub wewnętrznego.

Jak korzystać z monitora jako telewizora?

Więc zakup i instalacja TV-tunera – oto niezawodny sposób na magiczną transformację monitora komputerowego w telewizor. Zewnętrzny tuner stanowi samodzielne urządzenie, które podłącza się do sieci elektrycznej, telewizyjnej anteny, do procesora komputera osobistego i monitora. Sterowany jest za pomocą pilota jak i zwykły telewizor.

Jeśli nie potrzebujesz jednostki systemowej, możesz po prostu podłączyć tuner bezpośrednio do monitora i używać ekranu wyłącznie jako telewizora. W tym przypadku trzeba mieć głośniki, które będą podłączone do odpowiedniego gniazda w tunerze.

Czy można z monitora zrobić telewizor w inny sposób?

Inny sposób, używany przez doświadczonych użytkowników na przekształcenie monitora w telewizor – to podłączenie dekodera do monitora. Na szczęście nowoczesne monitory mają interfejs LVDS, do którego można podłączyć specjalną kartę rozszerzeń z wbudowanym dekoderem sygnału wideo do podłączenia zwykłego monitora analogowego lub nawet telewizora cyfrowego.

Nośnik analogowy kosztuje mniej niż cyfrowy, ale nie daje tych wszystkich możliwości, jakie udostępnia cyfrowa karta z dekoderem. Po zakupie karty należy zanieść ją razem z monitorem do najbliższego punktu serwisowego oferującego naprawę urządzeń RTV, w którym specjaliści wszystko zainstalują i skonfigurują. Pozostanie tylko podłączyć do nowego telewizora antenę, po czym on będzie zupełnie gotowy do pracy w nowej roli. Ale jeśli posiadasz pewne umiejętności w radio inżynierii, to możesz poradzić sobie z zainstalowaniem karty samodzielnie. Wszystko co musisz zrobić – zdjąć panel dostępu monitora, przełączyć kabel sygnałowy na standardową kartę rozszerzeń i podłączyć nową kartę do kabla sygnałowego. Wstępnie zapisz oznaczenie macierzy, aby potem łatwiej było znaleźć instrukcję aktualizacji oprogramowania.

Teraz znasz odpowiedź na pytanie – czy można używać monitora jako telewizora, i możesz wybrać najlepszy dla ciebie sposób.

 
Powiązane artykuły:
Testowanie monitora na uszkodzone piksele, czyli jak ustrzec się martwych pikseli?
Współcześni ludzie nie mogą przedstawić swojego życia bez telewizora i komputera. Jednak czasami po nabyciu należy zderzać się z problemem obecności uszkodzonych pikseli na ekranie.
Na monitorze pojawiają się pionowe paski, czyli przyczyny problemów z matrycą
Pojawienie na ekranie monitora pionowego paska może wskazywać na uszkodzenia, czy naruszenie związków między sąsiednimi elementami. W pewnych wypadkach usunąć uszkodzenie można samodzielnie, a w niektórych tylko przy pomocy fachowca.
Ekran projekcyjny rozwijany elektrycznie – współczesny rynek ekranów z napędem elektrycznym
Domowy projektor z ogromnym ekranem – marzenie wielu amatorów. Jednak zajmować całą ścianę do tego celu nie zawsze jest praktycznie. Dobrym wyjściem może stać się zmotoryzowany ekran, co jednoczy w sobie wysoką jakość pokrycia i mobilność.
Zakrzywiony monitor – zalety i wady wklęsłego ekranu
Lubicie nowości techniki? Wtedy zakrzywiony monitor na pewno nie przeszedł obok waszej uwagi. Pełna wyraźność obrazu – to na pewno silne strony ekranu niezwykłej formy. Jednak jak i dowolna rzecz w tym świecie, zakrzywiony monitor ma "minusy".
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty