Czy można oszukać wykrywacz kłamstw?

Czy można oszukać wykrywacz kłamstw

Każdy poważny reżyser, który nagrywał serial detektywistyczny lub thriller, stara się w swoim dziele obowiązkowo wykorzystać scenę z wariografem albo chociażby wspomnieć o nim. Dlatego nam się wydaje, że badanie na poligrafie jest bezbłędne. Czy można oszukać wykrywacz kłamstw? Urządzenie, które posiada mnóstwo czujników, które reaguje na najmniejsze reakcje organizmu. Jednak okazuje się, że owe urządzenie jest nie na tyle idealne, jak się wydaje w filmach.

Czym jest wariograf?

Pierwowzór poligrafa pojawił się jeszcze w latach 20. wieku XX, natomiast po raz pierwszy użyto tego pojęcia jeszcze w roku 1804. John Hawkins w taki sposób nazywał urządzenie, które dawało możliwość stwarzać dokładne kopie rękopisów. Następnie owego pojęcia zaczęto używać do określenia wykrywacza kłamstw. Pierwsze urządzenia posiadały jedynie czujniki do rejestrowania pulsu, ciśnienia, oddechu. Natomiast współczesne poligrafy potrafią rejestrować około 50 parametrów fizjologicznych. Oprócz wyżej wspomnianych parametrów, możemy wymienić zmianę częstość i głębokość oddechów, dane dotyczące wydzielania potu na dłoniach, drganie ust, zmiana koloru twarzy, reakcja źrenic, częstość mrugania, czasami jest rejestrowana elektryczna aktywność głównego mózgu. Więc nie ma w tym nic dziwnego, że większość ludzi uważa, że jedynie poligraf może ostatecznie ustalić prawdę. Ponieważ uważa się, że jeśli człowiek zacznie kłamać, to obowiązkowo zmieni się kolor twarzy, zaczną się pocić ręce, zmieni się rozmiar źrenic, zwiększy się temperatura cery wokół oczu lub zmieni się puls, a wariograf posiada wszystko niezbędne, aby rejestrować owe zmiany.

Czy można oszukać wykrywacz kłamstw?

Wiele z nas doskonale wie, w jaki sposób można oszukać innych. Na początku musisz uwierzyć we własne kłamstwo, jeśli do tego doszło to innym będzie bardzo trudno zauważyć, że kłamiesz. Jednak, czy można w taki sposób oszukać wykrywacz kłamstw (wariograf)? Amerykańskich naukowców z Północno-Zachodniego Uniwersytetu również zainteresowało owe pytanie, dlatego przeprowadzili szereg badań, wyniki których podważyli autorytet bezbłędnego poligrafa. Jasna rzecz, chcieli jedynie odpowiedzieć na pytanie, czy można oszukać wykrywacz kłamstw, jednak nie chcieli udostępniać owych danych szerokiej publiczności, jednak zrobili to mimowolnie.

Podzielili ludzi na dwie grupy i kazali wszystkim kłamać. Pierwsza grupa była testowana od razu, natomiast ludzie z innej grupy mieli nieco czasu, aby się przygotować. Uczestnikom drugiej grupy udało się oszukać wariograf, udzielając szybkich i krótkich odpowiedzi. Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy radzą policjantom przeprowadzać badania na poligrafie, od razu po zatrzymaniu podejrzanego, aby on nie miał czasu na zastanowienie się i wymyślenie jakiejś legendy. Chociaż na pewno,pracownicy organów ścigania wiedzieli o tym.

Najdziwniejsze jest to, że badania za pomocą poligrafu nie są ściśle naukowe. To jest raczej nie nauka, a sztuka, ponieważ należy nie tylko rejestrować wyniki, ale również poprawnie je interpretować. Owejak obejść wykrywacz kłamstw zadanie wymaga posiadania wysokich kwalifikacji. Fachowiec powinien w taki sposób dobrać pytania, aby sprowokować reakcje człowieka badanego. A następnie on powinien poprawnie interpretować reakcje organizmu, ponieważ puls może się zmieniać zarówno wtedy, kiedy człowiek kłamie, ale również w tym wypadku, gdy człowiek zaczyna się czuć nieswojo, ponieważ usłyszał zbyt krępujące według niego pytanie. Więc należy się zastanawiać nie tylko nad tym w jaki sposób oszukać wykrywacz kłamstw, ale również należy zwrócić szczególną uwagę na człowieka, który przeprowadza badanie. Jeśli jest prawdziwym fachowcem, to nawet specjalnie przygotowany człowiek nie zawsze będzie mógł sobie poradzić z tym zadaniem.

 
Powiązane artykuły:
Jak wypracować  ładne pismo?
Pochlubić się pięknym charakterem pisma może daleko nie każdy i wiele osób zastanawiają się nad tym, jak zrobić swój charakter pisma pięknym i maksymalnie wyraźnym. Ten artykuł opowie o sposobach nauczyć się pisać pięknie.
Jak zmienić głos w życiu?
W tym artykule porozmawiamy o bardzo efektywnych i dostępnych sposobach zmienić głos. Dowiadujecie się o skutecznych ćwiczeniach i metodach, które są zdolne zmienić tembr głosu i intonację.
Jak rozwinąć poczucie rytmu?
Uczucie, kiedy ciało w całości przepuszcza przez siebie muzyczną kompozycję jest z niczym nieporównywane. Myli się ten kto mówi, że poczucie rytmu to wrodzona zdolność. Poznajcie jak go można rozwinąć.
Psychologia człowieka – jak sterować ludźmi?
Żeby domagać się w zespole liderów pozycji i podporządkowywać sobie otoczenie, koniecznie nauczyć się sterować ludźmi. W artykule spróbujemy zorientować się, jak można opanować takie wiedze i rozwinąć w sobie jakości lidera.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty