Czy można robić inhalacje nebulizatorem, mając gorączkę?

czy można robić inhalacje nebulizatorem mając gorączkę

Inhalacja – jedna z najprostszych, najbardziej dostępnych i skutecznych metod leczenia kaszlu i kataru. Zabieg można przeprowadzać mając zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, w wypadku ostrego zapalenia krtani, etc. Podczas leczenia wiele z nas zastanawia się nad skutecznością, jednak mało kogo interesuje pytanie, czy można robić inhalacje nebulizatorem mając gorączkę. Czy być może na początku należy zwrócić uwagę przede wszystkim na obniżenie gorączki, a następnie przystępować do zwalczania innych objawów choroby?

Inhalacje parowe

Inhalacje nebulizatorem w czasie gorączki i nie mając jej, zaczęli robić całkiem niedawno. Wcześniej uważano, że najbardziej skuteczną metodą jest inhalacja parowa. Podczas zabiegu, wilgotne powietrze trafia do krtani i oskrzeli. Dzięki oddziaływaniu ciepła polepsza się krwiobieg, a to z kolei usuwa zapalenie.

Jasna rzecz, mając gorączkę 37 i powyżej, nie zalecane jest przeprowadzenie takiego typu zabiegów. Nie są szkodliwe, jednak nie są zalecane. To jest związane z tym, że ciepłe powietrze będzie dodatkowym obciążeniem. Organizm, który zwalcza chorobę, będzie musiał jeszcze bardziej się wysilać. A to z reguły powoduje podniesienie się gorączki. Przy czym czasami gorączka bardzo silnie się podnosi – są wypadki, gdy chory po pierwszej inhalacji trafia do szpitala.

Z tego więc powodu z zabiegów z wykorzystaniem wilgotnego powietrza fachowcy zalecają zrezygnować zanim temperatura nie normalizuje się.

Czy można robić inhalacje nebulizatorem, mając wysoką gorączkę?

Na szczęście współczesne technologie medyczne stworzyły nebulizatory. Działają owe urządzenia, podobnie jak inhalatory parowe. Jednak w odróżnieniu od tradycyjnej, inhalacja nebulizatorem nie jest leczeniem. Urządzenie jest stosowane tylko po to, aby dostarczyć cząsteczki ziół leczniczych do błony śluzowej dróg oddechowych.

A to z kolei oznacza, że odpowiedź na pytanie, czy można robić inhalacje nebulizatorem, mając wysoką gorączkę, jest pozytywna. Owe urządzenia są unikalnymi. Stosować je można podczas różnych chorób, w różnym wieku. Jednak największą zaletą nebulizatora jest to, że nie ma takiego stanu, podczas którego nie można byłoby stosować go, inhalacje nebulizatorem można robić mając dowolną gorączkę.

Wlewać do nebulizatora można wodę mineralną, antybiotyki, zioła. Aby urządzenie pracowało jak najdłużej, do niego należy wlewać specjalne mieszanki filtrowane – sprzedawane są w aptekach.

Porady dotyczący tego, jak robić inhalację nebulizatorem mając gorączkę 38 i powyżej

czy można robić inhalacje nebulizatorem

Owe zasady są dosyć proste i pomogą ci szybko wyzdrowieć:

  1. Robić inhalację należy godzinę po spożyciu pokarmu.
  2. Podczas zabiegu należy oddychać spokojnie – w innym wypadku zaczniesz kasłać.
  3. Środki lecznicze należy stosować zgodnie ze wszystkimi środkami ostrożności (zazwyczaj zaznaczone na opakowaniu).
  4. Nie zapominaj o tym, że nebulizatory mogą być ultradźwiękowymi i pneumatycznymi. Niektóre mieszanki, które można wlewać do jednych, nie można wlewać do innych.
  5. Jeśli środek należy rozprowadzić, to używaj w tym celu jedynie płynu fizjologicznego.
  6. Czasami są zalecane inhalacje od razu z kilkoma lekami. Nie można robić wszystkiego na raz. Odcinek czasowy między zabiegami powinien wynosić chociażby 15 minut.
 
Powiązane artykuły:
Gorączka przy infekcji wirusowej – kiedy należy obniżać gorączkę?
Temperatura przy przeziębieniu to zjawisko normalne. Ona demonstruje to, że organizm nie poddaje się i serio zamierza walczyć z chorobotwórczymi mikroorganizmami. Jaka może być temperatura? O tym opowiemy w artykule.
Katar – leczenie w warunkach domowych u dorosłych
Jesienne chłody i wilgotność doprowadziły do tego, że pojawił się natrętny katar? Możecie pozbyć się go nie wychodząc z domu. Spróbujcie przygotować kilka efektywnych przepisów opisanych w materiale.
Zatkane ucho przy katarze – co robić?
Wiele osób spotykało się z sytuacją, kiedy przy zwyczajnym katarze, czy bólu w gardle zatyka uszy. Cała rzecz w tym, że one mają łączenie między sobą. Toż w razie pogorszenia zdrowia jednego organu, cierpią i drugie dwa.
Pierwsze objawy przeziębienia – jak je rozpoznać?
Odczuwacie dreszcz i łamanie w stawach, lecz nie jesteście pewne czy to przeziębienie? Pomożemy zorientować się w symptomach przeziębienia i podpowiemy, które są pierwsze oznaki choroby.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty