Czy można rodzić samej po cesarskim cięciu?

Wiele kobiet, które przeszły taką operację jak cesarskie cięcie, interesują się pytaniem:czy jest to możliwe rodzić samej przy drugiej ciąży? Jeszcze kilka lat temu podobne pytanie nie mało znaczenia, ponieważ jeśli kobieta ma anamnezę cesarskiego cięcia, to i późniejsze porody przeprowadzane były tylko tym sposobem. Wszystko polegało na tym, że przedtem lekarze wykorzystywali trochę inną technikę operacji (pionowy przekrój poprzecznego górnego segmentu macicy), przy której było wysokie ryzyko komplikacji. Obecnie przy operacji dostęp do płodu jest wykonywany przez dolny przekrój poprzeczny, który z kolei jest mniej bolesny. Właśnie przemiana techniki prowadzenia podobnej chirurgicznej ingerencji zrobiła naturalne porody po cesarskim cięciu rzeczywistością.
Jakie są zalety naturalnego porodu po cesarskim cięciu przed ponownym przeprowadzeniem tej operacji?
Oprócz tego, że samodzielne porody po cesarskim cięciu w anamnezie są możliwe, one mają jeszcze i szereg przewag.
Tak więc po pierwsze należy powiedzieć, że samo w sobie cesarskie cięcie – to operacja brzuszna z dużą ilością powikłań i skutków, które są nieodłącznym elementem niemal każdej interwencji chirurgicznej (zapalenie, zakażenie, utrata krwi, uszkodzenie okolicznych narządów – jelit, pęcherza moczowego, itp.). Poza tym wszelkie znieczulenia – to ryzyko, ponieważ jest duża wiarygodność rozwoju komplikacji, którym najbardziej popularny jest wstrząs anafilaktyczny. Toż sami anestezjolodzy mówią, że "lekkie" znieczulenie nie istnieje.
Przy przeprowadzeniu porodów drogą cesarskiego cięcia problemy mogą powstać też u dziecka. W szczególności dość często obserwuje się naruszenia pracy układu oddechowego. Również należy uwzględniać i fakt, że dziecko może pojawić się na świecie przed terminem, jeśli termin porodu był określony nieprawidłowo.
Oprócz wszystkiego wymienionego przy naturalnych porodach proces laktacji koryguje się o wiele lepiej, co jest ważnie dla normalnego wzrostu dziecka, które urodziło się i dla wzmocnienia jego układu odpornościowego.
Jakie problemy mogą powstać przy drugich naturalnych porodach po cesarskim cięciu?
W niektórych zachodnich krajach i do dzisiaj lekarze boją się przeprowadzać naturalne porody po cesarskim cięciu. Rzecz w tym, że miejscowe firmy ubezpieczeniowe po prostu zabraniają im to robić, obawiając się rozwoju możliwych komplikacji.
Najbardziej rozpowszechnionym z nich jest pęknięcie macicy, które jest uwarunkowane kształtowaniem niemocnej blizny po przeprowadzonym cesarskim cięciu. Jednak wiarygodność rozwoju podobnej sytuacji jest bardzo mała,zaledwie 1–2%. Jednocześnie amerykańscy uczeni jeszcze w latach 80-tych ubiegłego stulecia udowodnili, że ryzyko rozwoju podobnej komplikacji mają w równym prawdopodobieństwie tak kobiety z cesarskim cięciem w anamnezie, jak i te, które rodziły powtórnie w sposób klasyczny.
Wcześniej uważało się, że przyrodnicze porody po dwóch cesarskich cięciach były po prostu niemożliwe. Jednak zachodni lekarze udowodnili co innego. Głównym warunkiem przeprowadzenia porodów klasycznych jest obecność dobrze sformowanych blizn na macicy. Dlatego koniecznie, żeby od momentu ostatniego cesarskiego cięcia minęło co najmniej 2 lata.
Więc odpowiedź na pytanie, odnośnie tego, czy są możliwe naturalne porody po cesarskim cięciu jest pozytywna, przy dotrzymaniu warunków:
- dostęp przy pierwszym cesarskim cięciu przeprowadzał się przez dolny ,poprzeczny przekrój brzucha i macicy;
- brak wskazań bezwzględnych dla cesarskiego cięcia;
- chęć rodzenia samodzielnie.
Tak ponad 80% kobiet są zdolne na samodzielne porody po przeprowadzonym przedtem cesarskim cięciu.