Czy można sadzić rośliny w ogrodzie po Wielkanocy?

czy można sadzić rośliny w ogrodzie po Wielkanocy

Wraz z nadejściem wiosny każdy ogrodnik stara się przestrzegać terminów sadzenia różnych roślin. Wiele z nich orientuje się na kalendarz księżycowy, znaki przyrody. U niektórych powstają pytania na temat łączenia terminów sadzenia roślin z różnymi świętami. I jednym z pytań, które dosyć często interesują ogrodników, jest pytanie: czy można sadzić rośliny w ogrodzie po Wielkanocy?

Kiedy można sadzić rośliny w ogrodzie po Wielkanocy?

Wielkanoc należy do świąt ruchomych. Może wypaść jak w marcu, kwietniu, tak i na początku maja. Wraz z tym dla roślin ogrodniczych istnieją konkretne terminy, kiedy je najlepiej sadzić. Na przykład:

 • w połowie kwietnia sadzą marchewkę, pasternak i pietruszkę;
 • koniec kwietnia – odpowiednia pora na sadzenie kapusty i kabaczków;
 • w pierwszej dekadzie sadzimy dynie i ogórki;
 • przed 10 maja najlepiej zdążyć posadzić ziemniaki i buraki.

Biorąc pod uwagę ten fakt, że w ciągu kilku ostatnich lat pogoda jest dosyć zmienna, doświadczeni ogrodnicy wolą orientować się na znaki przyrody. Do nich należą następujące znaki ludowe:

 1. Kiedy zakwitają pierwiosnki (zazwyczaj to się odbywa na początku kwietnia) zaleca się siać nasiona kapusty, pomidorów i ogórków w szklarni. To da możliwość otrzymać warzywa wcześniej aniżeli w ogrodzie.
 2. Gdy na topoli osice pojawiają się kotki, można rozpoczynać sadzić marchewkę, pietruszkę i pasternak.
 3. Od momentu pojawienia się kotków na brzozie sadzą ziemniaki. Młodzi ogrodnicy dosyć często zadają pytanie, czy można sadzić ziemniaki od razu po Wielkanocy.
 4. Pojawienie się zielonych liści na dębie jest sygnałem do sadzenia roślin bobowych.
 5. Kwitnienie kasztanowców świadczy o tym, że już czas na sadzenie kukurydzy, buraków i fasolki.
 6. Gdy kwitnie kalina można sadzić dynię.
 7. Podczas kwitnienia brzozy i jarzębiny warto sadzić rozsadę pomidorów, papryki i oberżyny (bakłażanów). W tym okresie już nie może być przymrozków.
 8. O tym, że już nie będzie przymrozków świadczy kwitnienie leszczyny. W tym okresie bezpośrednio do gruntu zaczynają sadzić rzodkiewkę, szpinak, szczaw.
 9. Kwitnienie wiśni może świadczyć o tym, że już można sadzić koper, kabaczki, patisony, dyni.

Kiedy po Wielkanocy sadzić i przesadzać?

Biorąc pod uwagę ten fakt, że Wielkanoc jest jednym z największych świąt religijnych, ludzi wierzących interesuje: kiedy po Wielkanocy można sadzić? Zgodnie z kanonami kościelnymi, w ciągu następnego tygodnia po Wielkanocy nie można wykonywać prac w ogrodzie. Owy okres warto kiedy można sadzić rośliny w ogrodzie po Wielkanocypoświęcić modlitwom, uczestnictwu w Mszy św.

Jednak z innej strony, każdemu kto uprawia rolę jest znane powiedzenie, że jeden dzień wiosny karmi cały rok. Więc w wypadku uprawiania ziemi bardziej aktualne jest pytanie: w jakim dniu po Wielkanocy można sadzić? W tej sytuacji obowiązuje reguła, że wolno sadzić rośliny trzy dni po Wielkanocy.

Terminy sadzenia roślin ogrodowych zmieniają się każdego roku pod wpływem warunków pogodowych. Wiosna może być wczesną, późną. W takim wypadku należy we właściwym czasie się zorientować i określić termin sadzenia roślin ogrodowych, ponieważ to pomoże zebrać obfity urodzaj.

 
Powiązane artykuły:
Kilka korzystnych porad jak rozmieścić grządki na działce
Większość letników starannie wybiera gatunki warzyw, opiekują się roślinami, lecz absolutnie zapominają o konieczności prawidłowego rozkładu grządek na działce. Przecież to również może istotnie wpływać na jakość i ilość urodzaju.
Jak zaplanować grządki w ogrodzie, co należy uwzględnić?
Ze zbliżeniem się wiosennych, ciepłych dni, letnicy częściej stawiają pytanie – jak zmieścić wszystkie pożądane rośliny? Naprawdę, poprawne planowanie grządek jest podobne do sztuki.
Jak zdezynfekować ziemię do produkcji rozsady za pomocą nadmanganianu potasu?
Potas szeroko wykorzystuje się nie tylko dla obróbki nasienia przed posiewem, ale i dla dezynfekcji. Mimo to, że letnicy korzystają tą metodą odkażania nie jeden dziesiątek lat, robić to poprawnie umieją daleko nie wszyscy.
Przygotowanie ziemi do wysiewy nasion – jakie podłoże jest najlepsze do produkcji rozsady?
Więc rozstrzygnęliście zasiać rozsadę swoimi rękami i nawet już wybrałyśmy gatunki. Nie pośpieszajcie sadzić nasienia do pierwszej ziemi, co trafiła się. Za pomocą artykułu potraficie zorientować się, jaka ziemia dla rozsady jest lepsza.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty