Czy można wygrzewać ucho przy zapaleniu ucha?

czy można wygrzewać ucho przy zapaleniu ucha

Wiadomo, że oddziaływanie cieplne pomaga polepszyć krwiobieg w miękkich tkankach, pomaga usunąć ból i zapalenie. Jednak przy niektórych chorobach stosowanie danego sposobu jest dosyć wątpliwe. Na przykład pacjenci otolaryngologa dosyć często zadają pytanie, czy można wygrzewać ucho przy zapaleniu ucha, mając silny ból. Istnieją trzy rodzaje zapalenia ucha, które odpowiadają lokalizacji zapalenia – zewnętrzne, środkowe i wewnętrzne.

Czy można wygrzewać ucho przy zewnętrznym zapaleniu ucha?

Owy typ choroby jest najbardziej lekkim, ponieważ procesy patologiczne ogarniają jedynie zewnętrzną część ucha. Oddziaływanie cieplne przede wszystkim niszczy bakterie, usuwa ból, polepsza ogólne samopoczucie. Jednak zapalenie ucha szybko się rozprzestrzenia, przybierając środkowy i wewnętrzny rodzaj schorzenia. Czasami to odbywa się bardzo szybko, w ciągu kilku godzin, więc samodzielnie nie ma możliwości określić rodzaj patologii. Z tego więc powodu wątpliwe jest robienie zabiegów cieplnych.

Jeśli natomiast postanowiłaś wygrzewać ucho, to zatrzymaj się na suchym naświetlaniu (wygrzewanie) – woreczek z solą lub naświetlana lampa. Robić wilgotne okłady w domu jest kategorycznie zakazane.

Czy można wygrzewać ucho przy ropowym wewnętrznym i środkowym zapaleniu ucha?

Wymienionym rodzajom zapalenia towarzyszy nie tylko ból, ale również gromadzenie się ropy w środkowym lub wewnętrznym uchu. Dowolne oddziaływanie termiczne może spowodować poważne czy można wygrzewać ucho przy zewnętrznym zapaleniu uchakomplikacje.

Podwyższenie temperatury w okolicy gdzie gromadzi się płyn może doprowadzić do zwiększenia krwiobiegu, w wyniku czego dojdzie do tego, że ropa rozprzestrzeni się na inne zdrowe tkanki za pośrednictwem krwi. Oprócz tego pod wpływem nagrzewania dochodzi do zwiększenia ilości produkowanej ropy, a w przestrzeni zamkniętej to może być powodem pęknięcia błony bębenkowej, a następnie ropa przedostanie się do ucha wewnętrznego.

Więc przy wewnętrznych i środkowych ropowych zapaleniach uszu kategorycznie są zakazane zabiegi cieplne.

Czy można naświetlać ucho lampą Minina przy zapaleniu ucha?

Reflektor Minina również należy do metod suchego wygrzewania, więc wszystkie wyżej opisane porady również są aktualne jeśli chodzi o lampę Minina. Jej stosowanie jest usprawiedliwione tylko w fazie końcowej leczenia zapalenia ucha. W takim wypadku suche naświetlanie przyśpieszy proces regeneracji tkanek i ostatecznie zniszczy bakterie.

 
Powiązane artykuły:
Jak odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej?
Zachorowaliście, lecz nie wiecie co przyjmować - antywirusowe albo antybakteryjne środki? Chcecie wyjaśnić, jak wyznaczyć infekcję? Wtedy czytajcie nasz świeży materiał.
Nie mija kaszel po przeziębieniu – czy to świadczy o poważnym problemie?
Wiele osób spotykają się z problemem, kiedy po zaziębieniu wszystkie symptomy odchodzą, a kaszel zostaje. Lecz w niektórych sytuacjach taki kaszel może mówić o komplikacjach.
Jak odróżnić katar alergiczny od przeziębieniowego?
Macie katar, a nie wiecie z jakiego powodu on powstał? Nie możecie zrozumieć - leczyć przeziębienie, czy alergię? W tym materiale objaśnia się różnice między katarem zwyczajnym i alergicznym.
Pierwsze objawy przeziębienia – jak je rozpoznać?
Odczuwacie dreszcz i łamanie w stawach, lecz nie jesteście pewne czy to przeziębienie? Pomożemy zorientować się w symptomach przeziębienia i podpowiemy, które są pierwsze oznaki choroby.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty