Prawdopodobieństwo poczęcia dziecka w środku cyklu – czy można zajść w ciążę w 10 dniu cyklu?

czy można zajść w ciążę w 10 dniu cyklu

Mimo względnego "bezpieczeństwa" takiej metody antykoncepcji jak fizjologiczny, on korzysta się dużą popularnością wśród kobiet w wieku rozrodczym. Przy jego stosowaniu jest bardzo ważne, aby dziewczyna wiedziała dokładnie czas, kiedy w organizmie występuje owulacja. Istotne znaczenie ma regularność i czas trwania menstruacji.

Ze względu na to, że często pojawiają się zaburzenia i miesiączki odbywają się przed terminem, dziewczyny często zastanawiają się nad tym, czy można na przykład zajść w ciążę w 10 dniu cyklu. Spróbujmy zorientować się w sytuacji i dać odpowiedź na to pytanie.

Czy można zajść w ciążę w 10 dniu cyklu miesiączkowego?

Jak wiadomo zazwyczaj owulacja przypada na środek cyklu. Tak, przy klasycznej jego długości (28 dni), wyjście pęcherzyka zachodzi na 14 dzień. Warto jednak powiedzieć, że nie wszystkie kobiety mają taki cykl miesiączkowy.

Przy jego mniejszej trwałości, gdy długość jest równa 21-23 dni, ma miejsce takie zjawisko jak wczesna owulacja. Dlatego można zajść w ciążę i na 10 dzień cyklu.

Warto zauważyć, że zmiana czasu trwania może być zarówno stałą jak i nagłą (na przykład gwałtowne zmiany hormonalne). Więc szansę na zajście w ciążę dokładnie po tygodniu po zakończeniu poprzedniego cyklu miesięcznego ma prawie każda kobieta.

Ponadto należy wziąć pod uwagę trwałość życia plemników, które mogą znajdować się w narządach płciowych kobiety do 5 dni. Dlatego jeśli owulacja u kobiety zachodzi wcześniej, to trzeba pamiętać i o tym szczególe.

Jak prawidłowo obliczyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w danym okresie cyklu?

Należy powiedzieć, że aby skutecznie używać fizjologicznej metody antykoncepcji, kobieta powinna prowadzić dziennik podstawowej temperatury, w którym notować owulacji niemniej niż pół roku.

Przy obliczaniu okresu, w którym u dziewczyny możliwe jest poczęcie, należy od trwałości najdłuższego za 6 miesięcy cyklu odjąć 18 dni, a od samego krótkiego – 11. Na przykład jeśli najdłuższy okres obserwacji cyklu wynosił 28 dni, a najkrótszy 24, sprzyjającym okresem dla ciąży u dziewczyny można uznać 6-17 dzień cyklu.

 
Powiązane artykuły:
Czy można zajść w ciążę przez ubranie? Zapobieganie zapłodnieniu
Młode dziewczyny, które boją się ciąży i nie mając dostatecznego doświadczenia seksualnego, mocno przeżywają nawet z powodu bezpiecznego seksu. Dalej zorientujemy się, czy istnieje chociaż najmniejsza szansa zajść w ciążę przez odzież.
Kalendarz dni płodnych – czy można zajść w ciążę nie w okresie owulacji?
Pary często burzą się, czy może kobieta zajść w ciążę nie w okresie owulacji. Omówimy ten problem dokładniej i wyznaczymy, na który okres przypada największa wiarygodność poczęcia.
Fizjologiczny sposób antykoncepcji – czy można zajść w ciążę podczas przerywanego stosunku płciowego?
Według statystyki wiele par, korzystających przerywanym stosunkiem płciowym, w ciągu roku jednak zachodzą w ciążę. Dlaczego tak odbywa się i czy we wszystkich wypadkach ten sposób działa? Zorientujemy się dalej.
Warunki przedostania się plemników przez ubranie – czy można zajść w ciążę przez majtki?
Wykorzystując w pieszczotach seks bez przenikania, młodych i seksualnie niedoświadczonych ludzi interesuje pytanie wiarygodności ciąży. Omówimy ten dylemat dokładnie i wyznaczymy, czy jest możliwa taka sytuacja.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty