Czy noworodkowi potrzebna jest poduszka?

czy poduszka jest potrzebna noworodku

Dla większości dorosłych ludzi puszysta miękka poduszka i przytulna kołdra – nieodmienne symbole pełnowartościowego odpoczynku i słodkiego snu. Ale w połączeniu z dziećmi ta reguła nie działa. Kupując wyprawkę dla przyszłego dziecka, wiele mam zastanawia się czy noworodkowi potrzebna jest poduszka?

Czy poduszka jest potrzebna maluchowi?

Poduszka w tym sensie, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, noworodkowi jednoznacznie nie jest potrzebna. Przyczyn tego jest kilka:

  1. Kręgosłup nowo narodzonego dziecka nie potrzebuje podniesienia głowy w śnie, wobec tego poduszka może zaszkodzić prawidłowemu tworzeniu kręgosłupa.
  2. Dziecko może utkwić twarzą do puszystej poduszki i udusić się.
  3. Wiele wypełniaczy poduszek może wywoływać alergie u dzieci.

Pediatrzy uważają, że dziecku do roku ( nawet do 3 lat) zwykłe poduszki są przeciwwskazane. Na pytanie młodych rodziców czy należy podkładać poduszkę noworodkowi z reguły oni odpowiadają, że wystarczy złożyć pieluchę na 4 razy czy zwinąć ją w rulon i położyć do łóżeczka niemowlaka.

Kiedy jest potrzebna poduszka maluchowi?

Nowocześni rodzice są zorientowani u wielu pytaniach i uważają, że wiedzą lepiej od lekarzy. Oni są pewni, że jeśli w sklepach sprzedają poduszki dla noworodków to czy są one potrzebne – można nie wątpić. Lecz rzecz w tym, że te dziecięce narzędzia do snu, przeznaczone są nie dla wszystkich dzieci. To mogą być specjalne ortopedyczne zastosowania, które są potrzebne dla dzieci z chorobami kręgosłupa, kręczem szyi i deformacją kości czaszki. Czy jest potrzebna taka ortopedyczna poduszka twojemu noworodkowi, może zdecydować tylko lekarz chirurg ortopeda po ustaleniu odpowiedniej diagnozy.

Poduszka, która pozwala ułożyć dziecko w położeniu na boku może być potrzebna dziecku, które często i gęsto ulewa. Istnieje ryzyko, że w śnie może się ono zachłysnąć. W tym celu rekomenduje się kupić pozycjoner. W każdym razie, taka poduszka dla noworodka jest potrzebna tylko jako dodatek do innych lekarskich przepisów – pediatra musi ustalić przyczynę patologicznych ulewań i poradzić specjalną mieszankę i inne środki, które usuwają zaburzenia trawienia u niemowląt.

Jaka poduszka jest potrzebna noworodkowi?

Jeśli twojemu dziecku potrzebna jest poduszka, nie oszczędzaj przy jej zakupie, przecież od tego zależy jego zdrowie.

  1. Lepiej kupić specjalną ortopedyczną poduszkę dla noworodków.
  2. Jeśli droga jakościowa poduszka bije po kieszeni, wybieraj jakąś inną przeznaczoną dla dzieci, ale musi ona mieć kształt anatomiczny z wgłębieniem dla głowy dziecka.
  3. Wypełniacze z pióra i puchu są przeciwwskazane dla dzieci. Najlepiej, żeby to były syntetyczne kulki, lateks lub nawet watolina.
 
Powiązane artykuły:
Nocne karmienie dziecka - karmienie piersią, sztuczne odżywianie
Organizm nowo narodzonego jest ułożony w taki sposób, że jemu jest potrzebne żywienie nawet w czasie nocny. Aby zrobić ten proces jak bardziej komfortowym dla mamy i dziecka, skorzystajcie z naszych rad, które pomogą w nocnym karmieniu dziecka.
Jak spacerować z noworodkiem?
Pierwszy spacer z nowo narodzonym - wydarzenie dla jego rodziców. Ważne jest poprawnie się do tego przygotować: wybrać odpowiedni czas, dobrać komplet odzieży po sezonie, kupić wygodny wózek - i za pozwoleniem lekarza można wyruszać na dwór.
Muzyka klasyczna dla noworodków – co ona daje  i jaką najlepiej włączać?
Chcecie zaszczepić w dziecku cienki muzyczny smak? Zapomnijcie o współczesnych rytmach, włączajcie bobasowi klasykę od samego urodzenia. Akurat taka muzyka oficjalnie jest uznana przez uczonych jako uspokajająca i lecznicza. Czytamy o tym w naszym artykule.
Jak widzą noworodki - jak niemowlę widzi świat?
Jak widzą nowo narodzone dzieci i jak one postrzegają nasz świat, dorośli poznali niedawno. Te pytania niepokoją młode mamy i ojców, przecież bobas i wszystko co dotyczy jego - to najcenniejsze u rodziców. Dalej można znaleźć odpowiedzi na te pytania.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty