Czy porusza się dziecko przy skurczach rozwierających – czyli co czuje dziecko w trakcie porodu?

czy porusza się dziecko przy skurczach rozwierających

Poruszanie się dziecka jest ważnym wskaźnikiem zdrowia płodu. Za kilka tygodni do nadchodzącego porodu dziecko coraz rzadziej przejawia swoją aktywność ruchową.

Powodem jest to, że płód dość mocno wyrasta w swoich rozmiarach, a miejsca w macice ma znacznie mniej. To zmniejsza możliwość zwykłych manewrów w przytulnym brzuchu mamusi. W tym samym czasie uderzenia nasilają się i stają się bardziej odczuwalne.

Jeśli dziecko nagle ucichło – najprawdopodobniej godzina porodu już jest blisko i warto zacząć szykować do szpitala położniczego.

Czy porusza się dziecko przy skurczach rozwierających?

Tak. Poród – wielkie i poważne wyzwanie nie tylko dla przyszłej mamy, ale i jej malucha. Przecież dziecko nie jest biernym obserwatorem porodu, a bezpośrednim partnerem procesu.

Aktywność dziecka podczas porodu jest bardzo ważnym elementem jego skutecznego rozwiązania. Jeśli dziecko przy skurczach rozwierających się porusza – to ułatwia i przyspiesza ogólny proces.

Dlaczego dziecko się porusza podczas porodu?

Zdrowy maluch robi wszystko, aby pomóc matce szybciej przyjść na świat. Przy tym pomagają mu wrodzone odruchy.

Jednym z najważniejszych i najbardziej istotnych odruchów pierwszego miesiąca życia dziecka jest umiejętność odpychania się nogami od podłoża. Dlatego, gdy zaczynają się skurcze, dziecko aktywnie się porusza, opiera się o dno miednicy głową i z całych sił odpycha się od dna macicy.

Czy odczuwa matka jak porusza się dziecko przed skurczami i w trakcie porodu? Poród jest ogromnym stresem dla każdej kobiety. Ze względu na bolesność, skurcze zmniejszają odczuwalność. Dlatego z reguły ruchy dziecka są słabo odczuwalne dla przyszłej matki.

Czy porusza się dziecko między skurczami?

W tym samym czasie, kiedy dziecko ma niedobór tlenu (niedotlenienie płodu), jego aktywność wzrasta z powodu dyskomfortu, który ono odczuwa. To może doprowadzić do tego, że w przerwach między skurczami dziecko może się poruszać. Jak tylko matka poczuje zwiększoną aktywność dziecka – należy natychmiast poinformować lekarza, aby w odpowiednim czasie podejmować działania i chronić płód.

Jeśli dziecko nie porusza się między skurczami – to znaczy, że poród przebiega bezpiecznie. Przecież dziecku jak i matce, też trzeba zachować siły. Bądź uważna na siebie i swoje uczucia w przeddzień i w czasie porodu. Ruchy malucha są ważnym wskaźnikiem ogólnego przebiegu porodu. I zawsze pamiętaj, że decydujące znaczenie dla udanego pojawienia się na świat długo oczekiwanego dziecka ma pozytywny i optymistyczny nastrój przyszłej mamy.

 
Powiązane artykuły:
Skuteczne sposoby na skurcze porodowe – jak złagodzić ból porodowy?
Skurcze – trwały i chorobliwy proces, poprzedni porodom. Czym może sobie pomóc kobieta podczas ich, jak można ulżyć ból? Czytajcie dokładniej w naszym artykule.
Przyczyny słabej czynności skurczowej – zaburzenia przebiegu porodu
Czasami podczas porodów przejawia się słaba czynność skurczowa i lekarzom należeć stymulować proces porodowy. Dlaczego to odbywa się i jakie są rodzaje słabej czynności skurczowej? O tym dowiadujecie się, przeczytawszy nasz artykuł.
Jak wygląda trzeci poród – czyli czym różnią się następne porody?
Każdorazowo przed porodami kobieta stawia jedno pytanie: jak przejdą porody? Może lżej i szybciej? I nieważnie, pierwsze czy trzecie te porody. Jednak trzecie porody mają swoje właściwości. O nich pójdzie mowa w naszym artykule.
Skurcze parte podczas porodu – kiedy występują i jak sobie z nimi radzić?
Kobietom ciężko zrozumieć całą treść przyszłego procesu, toż one chcą zorientować się w tym, jak przeciekają porody i które fazy ma każda położnica przed pojawieniem się bobasa na świat. W szczególności zorientujemy się, co to takiego skurcze parte podczas porodu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty