Czym czyścić wnętrze lodówki?
Czystość lodówki jest bardzo ważna. Przecież w niej przechowujemy żywność i dania gotowe, którymi karmimy całą rodzinę. A dawno nie myta lodówka może stać się pożywką dla różnych bakterii. Warto więc dowiedzieć się, jak poprawnie i czym czyścić wnętrze lodówki.
Czyścimy lodówkę
Z reguły czyszczenie wnętrza lodówki jest łatwe:
- Przed rozpoczęciem tej pracy lodówka odłącza się od zasilania i rozmraża się. Dlatego należy wyjąć wtyczkę z gniazdka.
- Teraz dostań wszystkie produkty, które zachowywały się w lodówce i złóż je do chłodnego miejsca.
- Wyciąg wszystkie wyjmowane półki i szuflady.
- Nie staraj się przyspieszyć rozmrażania lodówki, odłupując lód ostrymi przedmiotami: tak można ją uszkodzić i unieruchomić.
- Podczas gdy lodówka rozmraża się, umyj wszystkie wyjęte szuflady i półki ciepłym sodowym rozczynem. Nie warto stosować do mycia proszek, czy mydło: one mogą zostawić specyficzny zapach, który potem będzie przekazany produktom. Rozłóż umyte przedmioty do wyschnięcia.
- Nareszcie lodówka rozmroziła się. Teraz można, wykorzystując ten sam sodowy rozczyn, z rozliczenia 1 łyżka sody na 1 litr wody, umyć miękką gąbką wewnętrzną powierzchnię lodówki, wydalając wszystkie plamy, smugi i inne zabrudzenia. Musimy działać bardzo ostrożnie, a cząsteczki sody muszą dobrze rozpuścić się w wodzie, żeby nie podrapać pokrycia lodówki.
- Zwróć szczególną uwagę na uszczelniacz drzwi: okruchy, co trafiły tam, i inne śmieci mogą osłabić hermetyzację lodówki.
Jeśli chcesz pozbyć się nieprzyjemnych zapachów wewnątrz lodówki, to można umyć ją słabym rozczynem amoniaku czy octu, a po tym zmyć rozczyn czystą wodą. Teraz należy do sucha wytrzeć ręcznikiem, czy miękką szmatą wszystkie wewnętrzne powierzchnie lodówki i umieścić półki i szuflady na miejsce. Potem należy umyć lodówkę zewnątrz, wykorzystując środek do zmywania naczyń.
Jeśli będziesz wzorować się tym prostym technikom, to lodówka u ciebie będzie zawsze lśniła czystością.