Czym dokarmić geranium zimą – czyli jak przedłużyć okres kwitnięcia?

czym dokarmić geranium zimą

Trudno znaleźć takiego hodowcę, na parapecie którego nie kwitłoby geranium. Roślina ta ma sporo różnorodnych odmian, które różnią się między sobą kolorem pąków, liści, a nawet zapachem. Ale wszystkie one mają jedną potrzebę – konieczność regularnego dokarmiania i umiejętni ogrodnicy muszą wiedzieć, czym nawozić swoje pelargonie w zimie.

Szczególnie ważnym jest nawożenie geranium zimą, gdy zmniejsza się intensywność i czas trwania naturalnego światła, a wraz z nim temperatura otaczającego powietrza. Oczywiście w okresie letnim roślina też potrzebuje składników odżywczych, ale żeby krzaczek obficie i długo kwitł, nie warto o nim zapominać w zimie.

Czym nawozić geranium w domowych warunkach w zimie?

Często, zwłaszcza początkujący ogrodnicy mają do czynienia z takim problemem – geranium, które bujnie kwitnie latem, zupełnie przestaje cieszyć swoim pięknem z początkiem zimnej pogody. Powodem tego mogą być różne problemy, ale głównym z nich jest zwiększone zapotrzebowanie na mikroelementy i substancje odżywcze.

Istnieją specjalne środki, którymi trzeba dokarmić geranium, aby ono kwitło w ciągu całego roku. To nawozy potasowo-fosforowe, które dodaje się do wody dwa razy w miesiącu.

Ponadto w celu przedłużenia okresu kwitnienia geranium w okresie zimowym korzystają z odżywek do roślin – heteroauxina lub roztworu glukozy. Można je stosować raz w tygodniu, czyli cztery razy w miesiącu.

Bardzo chętnie przyjmuje geranium do swojej "diety" jod w małej ilości. Wystarczy tylko jednej kropelki rozpuszczonej w litrze ciepłej wody. Oprócz wymienionych preparatów istnieje kompleksowy nawóz przeznaczony specjalnie dla geranium.

Wszystkie powyższe metody stosują się w niewielkim odstępie lub używa się tylko środka do danej grupy roślin, aby nie było przedawkowania, które może spowodować niepożądany efekt żółknięcia liści.

 
Powiązane artykuły:
Jak podlewać drzewko pieniężne w domowych warunkach?
Pieniężne drzewo jest w domach wielu z nas. Ktoś hoduje go dla piękności, ktoś – w jakości "przynęty" dla pieniędzy. W jakimkolwiek wypadku roślinie jest potrzebna regularna opieka. O polewie pieniężnego drzewa dokładnie opowie artykuł.
Nawilżenie figowców o każdej porze roku – jak podlewać fikus?
Fikus - roślina bardzo piękna i zazwyczaj nie pominięta przy podziale uwagą hodowców kwiatów. Dzięki różnorodności jego rodzajów każdy może znaleźć kwiatek dla siebie. O regułach podlewania fikusa opowie artykuł.
Czerwone  liście na jabłoni – przyczyny
Liście czerwonego, czy purpurowego odcienia mogą być gatunkową właściwością wielu roślin. Lecz jeśli zwyczajna jabłoń raptem zaczyna zmieniać "zabarwienie", to sygnalizuje o zarażeniu szkodnikami, czy chorobami.
Paprocie domowe – pielęgnacja paprotki doniczkowej
Jeśli szukacie uniwersalnej rośliny, zdolnej dobrze wpisywać się do dowolnego wnętrza, zwróćcie uwagę na pokojowe paprocie. Te rośliny nie wymagają dużo czasu na obejście, wystarczy zabezpieczyć im konieczną wilgotność powietrza.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty