Czym grozi niedobór snu i jak w końcu się wyspać?

W dniu dzisiejszym niedobór snu jest niemal epidemią. Nie ma w tym nic dziwnego: trzeba zrobić tyle rzeczy, że musisz z czegoś zrezygnować. Zazwyczaj ludzie decydują się później pójść spać lub wcześniej się obudzić. W wyniku tego, rano wstają z łóżka i czują się, niby wcale się nie kładli spać.
niedobór snu

Nasza Redakcja uważa, że wszyscy potrzebują zdrowego snu. Jeśli śpimy tyle, ile tego potrzebuje organizm, mamy więcej sił, aby pracować, uprawiać sport, poświęcać czas na hobby.

Wraz z wiekiem niezbędna ilość godzin snu się zmniejsza.

  • Seniorzy (65+) potrzebują 7-8 godzin snu.
  • Dorośli (24-64 lata) – 7-9 godzin.
  • Młodzież (18-23 lata) – 8-10 godzin.
  • Nastolatkowie (14-17 lat) – 9-11 godzin.
  • Uczniowie (6-13 lat) – 9-11 godzin.
  • Dzieci (3-5 lat) – 10-13 godzin.
  • Dzieciaki (1-2 lata) – 11-14 godzin.
  • Maluchy (4-11 miesięcy) – 12-15 godzin.
  • Noworodki (0-3 miesiące) – 14-17 godzin.

Co się odbywa, gdy się nie wysypiamy?

  • Chorujemy. Nasz układ odpornościowy bezpośrednio jest związany ze snem. Jeśli człowiek nie wysypia się, organizmowi jest trudniej zwalczać choroby.
  • Myślimy wolniej. Nie możemy myśleć logicznie, szybko reagować, a to jest niebezpieczne, jeśli musisz natychmiast podejmować decyzje – na przykład, gdy prowadzisz samochód.
  • Przybieramy na wadze, jeśli śpimy mniej niż 5 godzin na dobę.
  • Pogarsza się stan skóry. Pojawiają się zmarszczki, plamy wiekowe, trądzik. Organizm szybciej się starzeje.
  • Zwiększa się ryzyko występowania chorób układu sercowego i naczyniowego.
  • Zwiększa się ryzyko występowania chorób nowotworowych.
  • Zmniejsza się libido. Jeśli spać w ciągu tygodnia mniej niż 5 godzin na dobę, zmniejsza się ilość testosteronu we krwi, a poziom hormonów płciowych zmniejsza się o 15%.
  • Wszystko zapominamy. Gdy śpimy, mózg segreguje informację. Jeśli się nie wysypiamy, on nie zdąża poukładać informacji.

Co z tym robić?

Istnieje jedyne wyjście – więcej spać. Jeśli musisz się obudzić o 7 rano, to o 23.00 musisz się już położyć. Owszem, brakuje ci czasu, ale postaraj się go znaleźć.

Jeśli rozumiesz, że nic się nie stanie, jeśli projekt skończysz rano, to możesz spokojnie kłaść się do łóżka. W wyniku tego, w następnym dniu będziesz pracować o wiele szybciej, ponieważ będziesz lepiej myśleć i projekt uda się szybciej skończyć.

Czasami zdarza się gorzej. Na przykład kładziemy się wcześniej spać, cieszymy się z tego, ale nie możemy długo zasnąć, a rano budzimy się zmęczeni i niewyspani. Musimy poćwiczyć, aby organizm przyzwyczaił się do normalnego trybu. Oto co można zrobić:

  1. Polubić reżim. Musisz przyzwyczaić swój organizm do tego, aby kłaść się spać o tej samej porze, nawet w czasie weekendu. Ciało szybko się do tego przyzwyczai i będzie chciało spać o określonej porze. Budzić się o tej samej porze ono też się przyzwyczai, ale w czasie weekendu można sobie nieco poleżeć w łóżku.
  2. Oddychać powietrzem. Przed snem oddychaj świeżym powietrzem przynajmniej przez 15 minut, jeśli oczywiście jest normalna pogoda. Należy wietrzyć pokój: większości ludzi lepiej śpi przy temperaturze 18-21 stopni Celsjusza.
  3. Więcej się poruszaj w ciągu dnia. Najlepszy sposób na dobry sen – fizyczne zmęczenie. Jeśli masz siedzącą pracę, postaraj się biegać lub robić przysiady 2 godziny przed snem.
  4. Denerwuj się jak najmniej. Staraj się z nikim nie sprzeczać i nie przejmuj się, jeśli to jest możliwe. Nie oglądaj długo telewizora i nie czytaj gazet, jeśli w nich opisują jakieś okrutne wydarzenia. Owszem, musisz wiedzieć, co się odbywa, ale dokonuj selekcji informacji: czasami lepiej obejrzeć zdjęcia kotków, niż informację o cenach na paliwo.
  5. Nie spożywaj pokarmu przed snem. Trawienie pokarmu – aktywny proces, który przeszkadza zasnąć. Spożywaj kolację przynajmniej 3 godziny przed snem.
  6. Nie pij wieczorem kawę, zieloną herbatę, napoje energetyczne i inne napoje, które zawierają kofeinę. Czekolada również ją zawiera.
  7. Pracuj tylko w pracy. Dom – miejsce relaksu. Nie odbieraj wieczorem telefonu, napisz e-mail w następnym dniu w pracy.
  8. Wieczorem się zrelaksuj. Bierz ciepłą kąpiel, czytaj ulubione książki (najlepiej papierowe, a nie elektroniczne). Masz prawo na relaks.
  9. Wymyśl rytuały, które będą dla organizmu swoistym sygnałem, że czas na sen: myj zęby, umyj twarz, nanieś krem. Dobrze, jeśli takie zabiegi sprawiają ci przyjemność.
  10. Stwórz przytulną atmosferę do snu: załóż ulubioną piżamę, owiń się kołdrą. We własnym łóżku musi czuć się dobrze! Zabierz z sypialni telewizor: łóżko – to miejsce do snu i seksu.

Chroniczne niedosypianie – to wróg, który krok po kroku pozbawia cię zdrowia, zdolności do pracy i koncentracji. Jednak jak tylko zaczniesz z nim walczyć, po tygodniu się przyzwyczaisz, poczujesz się lepiej.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty