Czym grozi niska hemoglobina w ciąży?

czym grozi niska hemoglobina w ciąży

Niski poziom tego wskaźnika we krwi jakim jest hemoglobina dosyć często jest zauważalny podczas ciąży. Może to być związane z różnymi przyczynami. Największą trwogę u przyszłych mam wywołuje następstwa tego stanu. Zapoznamy się bardziej szczegółowo i postaramy się zrozumieć, dlaczego jest niebezpieczna niska hemoglobina w ciąży. Czym zagraża dane zaburzenie dziecku?

W wypadku jakich wskaźników mówimy o niskiej hemoglobinie?

W tych wypadkach gdy koncentracja danego biologicznego połączenia w czerwonych krwinkach obniża się poniżej 110 g\dl, to świadczy o zaburzeniu. Przy tym medycyna określa kilka stadiów. Przy obniżeniu koncentracji poniżej 90 g\dl rozwija się średnia forma choroby, a zaczynając od 70 g\dl zaburzenie jest zaliczane do ciężkiego stadium.

Czym grozi niska hemoglobina w ciąży?

Wśród możliwych komplikacji ciąży, związanych bezpośrednio z danym schorzeniem, na pierwszym miejscu znajduje się niedotlenienie (hipoksja) okołoporodowe. Ponieważ brakuje danej struktury białkowej, w taki więc sposób dziecko nie otrzymuje potrzebnej ilości tlenu. Transport realizują bezpośrednio czerwone krwinki (erytrocyty), koncentracja których obniża się w wyniku niedoboru hemoglobiny. W większości wypadków niedobór czerwonych krwinek jest wynikiem niskiej koncentracji żelaza, które bezpośrednio wchodzi w skład hemoglobiny.

Jeśli konkretnie mówić o tym, czym grozi niska hemoglobina w ciąży to:

  1. Zaburzenie procesu rozwoju w łonie matki, ponieważ dochodzi do niedoboru tlenu. Dochodzi do zaburzeń w procesie rozwoju narządów dziecka.
  2. Poród przedwczesny. W takim stanie istnieje duże ryzyko przedwczesnego odklejania łożyska lub częściowe jego odklejania.
  3. Gestoza (zatrucie ciążowe). Najbardziej niebezpieczne komplikacje ciąży związane w pierwszej kolejności z zaburzeniami w organizmie matki. Dochodzi do pojawienia się obrzęków, w moczu pojawia się białko, zwiększa się ciśnienie tętnicze. Zauważa się zaburzenie funkcjonowania wątroby.

W większości wypadków niska hemoglobina w ciąży może być skorygowana za pomocą leków zawierających żelazo, przestrzeganie diety.

 
Powiązane artykuły:
Kiedy widać jajo płodowe na USG?
Zarodek rośnie bardzo szybkim tempem i przez pewien czas po zapłodnieniu jego już można ujawnić na USG. Kiedy to zdarza się i kiedy fakt ciąży można potwierdzić metodą aparatu USG? O tym powiemy dalej.
Badania krwi w ciąży
Badania krwi w ciąży ma ważne diagnostyczne znaczenie. Rozpatrzymy dokładniej, które właśnie badania należy przejść przyszłej mamie w ciąży.
Ślad białka w moczu w ciąży
Ślady białka w moczu spotykają się często w okresie ciąży, przecież system wydzielania, jak i dowolna inna, wypróbowuje podniosłe obciążenie w okresie ciąży. Zorientujemy się, czy warto kobiecie trwożyć się z tego powodu.
Test glukozy w ciąży – kiedy należy go robić?
W celu wyjawienia takiego schorzenia jakim jest cukrzyca ciężarnych, kobietom w ciąży zaleca się zrobienie testu obciążenia glukozą. Jest przeprowadzany między 24 a 28 tygodniem.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty