Czym jest pożyteczna cytryna - właściwości lecznicze i wartości odżywcze

czym jest pożyteczna cytryna

Cytryna - ta bardzo ciekawa indyjska roślina, którą jak nam zdaje się wszyscy pięknie znamy. Lecz cytryna jeszcze może zdziwić współczesnego człowieka.

Zwyczajnie cytryny należy jeść w zimie - zaziębienie, grypa, angina, temperatura, życie w naszej szerokości samo uwarunkowało, czym jest pożyteczna cytryna. Ten przedstawiciel cytrusowych umocował się w naszym mózgu jako środek od chorób respiratornych i pomocnik przy awitaminozie. Ależ to nikczemna część w porównaniu z tym czym może być pożyteczna cytryna dla organizmu!

Skład witaminowy i stosowanie

Rozpoczniemy z witaminy С - 100 g cytryny zawiera 40 mg kwasu askorbinowego. Ta substancja - przyrodniczy antyoksydant, co broni organizm od procesów starzenia, co w tłumaczeniu broni od gromadzenia wolnych radykałów wewnątrz nas. Również witamina С jest profilaktycznym środkiem od działania promieniotwórczych promieniowań.

Zwyczajnie 40 mg kwasu askorbinowego już na pewno nie zdziwi nikogo. To zaledwie 33% normy dobowej, lecz powab cytryny nie w tym. W składzie cytryny bardzo krucha witamina С,zdolna w całości zachować się nawet przy trwałym przechowywaniu - cytryny zostają równie pożytecznymi i w zimie i latem. Poza tym zużywając "askorbinową" cytrynę bronicie się od zmarszczek, cholery - jakim dziwnym na pierwszy rzut oka nie zdawał się by taki szereg, lecz to tak.

Następna ważna substancja w cytrynie - to potas. Cytryna utrzymuje 163 mg potasu na każde 100 g. Potas jest bardzo ważny dla serca i pączków. Przy normalnej treści potasu, serdeczny mięsień ma dobre przewodnictwo nerwowych impulsów, toż cytrynę można nazwać profilaktyką zawału i udaru mózgu. A co dotyczy pączków to znamy, że potas odpowiada za wyprowadzenie płynowi, jeżeli jego jest zbyt mało, zaczynają się nacieki, które są bardzo szkodliwe nie tylko według zewnętrznych wskaźników.

Cytryna chociaż i kwaśna na smak, lecz oczyszcza nasze wewnętrzne środowisko. A to oznacza nie tylko lepsze trawienie, ale i profilaktykę chorób onkologicznych. W tym, czy jest pożyteczna cytryna dla wątroby, można nawet nie wątpić - wątroba potrzebuje oczyszczenia, przecież cały czas regularnie wyprowadza bardzo niebezpieczne substancje z naszego organizmu. A coś lepszego do oczyszczenia wątroby niż cytrynę ciężko znaleźć.

Poza tym, cytryna jest bogata witaminami grupy B (a to pozbawi was od lupy, normalizuje pracę układu nerwowego, pomoże przy bezsenności) i witaminą А (polepszy skórę i wzrok).

Czym jest pożyteczna cytryna przy odchudzaniu?

Na pewno słyszeliście o tym, że woda z cytryną sprzyja odchudzaniu i nawet prawdziwemu paleniu tłuszczu. Zwyczajnie jest masa pożytecznych właściwości cytryny przy odchudzaniu, lecz nie należy pokładać na ten owoc szczególnych nadziei - cytryna nie może pozbawić was od zbędnej wagi. Woda cytrynowa jest pożyteczna, przede wszystkim kosztem tego, że taka dieta z tym napojem uczy pić. Właśnie tak - wiele osób obcinają sobie żywienie do bardziej szorstkich zasięgów, lecz zapominają o tym, że schudnąć bez wody nie uda się.

Właściwie woda razem z cytryną przeprowadzają detoksykację organizmu - tłuszcze, które rozszczepiają się pod wpływem treningów, zniżonej kaloryczności żywienia, mogą wychodzić, a mogą pozostać i zatruwać organizm. One wychodzą tylko jeśli dla tego będzie dosyć płynu, który "wyszoruje" ich z organizmu.

Poza tym cytryna wzbogaca nas wszystkimi wyżej wymienionymi pożytecznymi właściwościami, ogółem jeden płód w dniu może posłużyć zamianą całego wielowitaminowego kompleksu.

czym jest pożyteczna cytryna dla organizmu

Lecz nie trzeba czekać, że od jedzenia cytryn utracicie wagę, i nie trzeba zamieniać całą swoją rację na cytryny.

Cytryna - pożyteczne właściwości i przeciwwskazania

Na żal, oprócz pożytecznych właściwości cytryny należy uważać się i z przeciwwskazaniami. Nie warto zachwycać się cytryną jeśli u was wrażliwa emalia, problemy z dziąsłami czy zębami, a jeśli jecie ten cytrus obowiązkowo opłukajcie ustną pustkę wodą.

Nie warto jeść cytryny tym, kto cierpi alergię na cytrusowe, a także tym u kogo od kwaśnego smaku cytryny podnieca się niewidzialny apetyt. I zwyczajnie ostatecznie ostrożnymi należy być tym, kto ma jakiekolwiek choroby żołądka.

 
Powiązane artykuły:
Gdzie występuje witamina А - zatosowanie i znaczenie
Witamina А jest ważna dla prawidłowej pracy wszystkich systemów i organów naszego organizmu. Ten artykuł opowie, do czego doprowadza brak tej witaminy i jakimi sposobami można wypełnić jej brak.
Sok cytrynowy - korzyść i szkoda
Korzyść i szkoda z soku cytrynowego bardzo często zależy od ilości jego spożycia i stanu zdrowia, a mianowicie stanu organów układu pokarmowego. Dokładniej o korzyściach i przestrogach przyjmowania soku z cytryny, opowie nasz artykuł.
Imbir – korzyść i szkoda
Imbir jest bardzo popularny, zwłaszcza w ostatnim czasie i przeważnie dzięki temu, że ma właściwości sprzyjające odchudzaniu. Jednak istnieje również szereg efektów ubocznych i przeciwwskazań. W tym artykule opowiemy o korzyści i szkodzie imbiru.
Witaminy na odchudzanie - wykaz witamin
Witaminy - skrajnie ważne elementy dla funkcjonowania wszystkich systemów naszego organizmu. Przy braku tej czy innej grupy tych mikroelementów nie odniesiecie sukcesu w odchudzaniu. Z artykułu dowiadujecie się jakie witaminy są potrzebne dla odchudzania.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty