Czym jest tkanina footer?

czym jest tkanina footer

Dzianina ma ogromną ilość gatunków. Różnią się co do składu, sposobu wykonania, a również pod względem charakterystyk taktylnych. Wśród nich pod względem jakości najlepszym uważa się footer. W niniejszym artykule zapoznamy się z tym jak ona wygląda, z czego jest wykonana, a również gdzie może być wykorzystana.

Czym jest tkanina footer?

Footer – to tkanina dzianina, która na przedniej stronie ma gładką powierzchnię (bardzo podobna do kulirki), a na odwrocie – frotową. Właśnie z tego powodu jest ją bardzo przyjemnie zakładać, ponieważ ciało kontaktuje właśnie z odwrotną stroną.

W skład głównej (gładkiej) części tkaniny footer wchodzą naturalne włókna (bawełna) czasami z dodawaniem lycry, dzięki czemu staje się bardziej błyszcząca, elastyczna, ale przy tym jest trwała i jędrna. Na tę podstawę od strony odwrotnej jest mocowana nitka footerowa. Robi się to w specjalny sposób – przeciąganie.

W zależności od tego, ile nitek wykorzystano podczas przeciągania, tkanina footer może być dwunitkowa i trzynitkowa. Po mocowaniu do tkaniny, nitki footerowe są obrabiane. W wyniku czego trzynitkową tkaninę footer można zrobić o różnej grubości włókna: jak u tkaniny flanelowej cienkie albo polaru – grube. Natomiast jeśli chodzi o dwunitkową, to po obu stronach jest gładka.

Footer zdobywa coraz większą popularność i jest wykorzystywany do wykonania odzieży na co dzień. To odbywa się ze względu na to, że posiada następujące właściwości:

  • przepuszcza powietrze;
  • dobrze zachowuje ciepło;
  • szybko pochłania wilgoć;
  • jest hypoalergicznym;
  • jest trwały, dzięki czemu idealnie zachowuje kształt, nie rozciąga się w trakcie aktywnego noszenia;
  • długowieczny.

Również warto uwzględnić ten fakt, że footer może się zmniejszyć i płowieć. Aby do tego nie doszło, należy poprawnie pielęgnować tkaninę.

Jak pielęgnować footer?

Podstawowe zasady:

  1. Gruby footer prasować w reżimie "Bawełna" , a cienki "jedwab" lub "delikatny" .
  2. Pranie powinno odbywać się w temperaturze +35-40 stopni i +55-60 stopni dla cienkiego i tłustego materiału odpowiednio. Jeśli nie przestrzegać owych porad, to wyrób może się zmniejszyć.
  3. Aby usunąć brud najlepiej używać delikatnych środków do prania (proszek lub płyn). W żadnym wypadku ową tkaninę nie można wrzucać do wrzątku.
  4. Suszyć w cieniu. Podczas bezpośredniego trafiania promieni słonecznych na footer on może płowieć.

Co szyją z tkaniny footer?

Różnicę między zwykłą odzieżą z dzianiny i odzieży z footeru szczególnie odczuwają ludzie z wrażliwą skórą i dzieci. Właśnie dlatego z niej jest wykonana odzież dla noworodków: body, spodenki, pieluszki, czapeczki. Takie wyroby w garderobie malucha będą bezpieczne dla niego i wytrzymają mnóstwo prań.

Jeśli chodzi o dorosłych, to z footera zazwyczaj szyją szlafroki i piżamy. Ponieważ w nich będzie bardzo ciepło i komfortowo niezależnie od temperatury. Jeśli to będzie potrzebne ogrzeje albo pochłonie pot. Właśnie dzięki owym właściwościom coraz częściej tego materiału wykonywane są swetry, pulowery, kardigany. Wspaniale zastąpią wyroby z wełny, które dosyć często podrażniają skórę człowieka i on doznaje nieprzyjemnych odczuć (kłuje).

Również dużą popularnością cieszy się odzież do uprawiania sportu (stroje sportowe, spodnie). To jest związane z tym, że w odróżnieniu od zwykłej dzianiny footer nie rozciąga się, a w odróżnieniu od tkaniny diving – on dobrze przepuszcza powietrze, więc zapobiega powstaniu efektu parowego podczas obciążeń fizycznych.

 
Powiązane artykuły:
Tkanina żakard – opis i szczególności materiału
Powab i praktyczność odzieży dużo w czym zależy od materiału. Lecz ludziom, dalekim od szycia, trudno wybrać z istniejącego asortymentu pewny typ tkanki. O właściwościach i charakterystykach tkaniny żakard możecie poznać z naszego artykułu.
Tkanina gabardyna – opis i zasady pielęgnacji
Gabardyna – ta nazwa jest znana, lecz co to za tkanina, z rezonem dadzą odpowiedź nie wszyscy. A wszystko dlatego,że istnieje mnóstwo odmian gabardyny, co różni się po spoistości, strukturze i drugich charakterystykach.
Tkanina kulirka – opis i właściwości
Większość naturalnych tkanek – perkal, len – są wiadome. Lecz są i takie, nazwa których wywołuje u większości tylko pytania, na przykład kulirka. O tym co to za tkanina i jej opis możecie poznać z naszego artykułu.
Poduszka do przytulania – czyli jak uszyć przytulankę samodzielnie?
U każdej z nas bywają momenty, kiedy brakuje bliskiego człowieka obok. A wiele osób w samotności nie mogą usnąć. Specjalnie dla takich wypadków jest wymyślona poduszka do przytulania. Dokładniej o takich poduszkach możecie poznać z naszego artykułu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty