Czym karmić dziecko po zatruciu?

czym karmić dziecko po zatruciu

Niestety maluchy częściej niż dorośli cierpią z powodu zatrucia pokarmowego. Istnieje kilka powodów – brudne palce w ustach, zbiór na ulicy kamieni i liści i w rezultacie trafienie mikrobów do ust, słabej odporności przewodu pokarmowego, kiedy najmniejszy błąd w żywieniu, związany z świeżością produktów, może wywołać wymioty i biegunkę.

Oprócz głównego leczenia pod postacią zastrzyków, kroplówek i tabletek, należy wiedzieć czym karmić dziecko po zatruciu i wymiotach, żeby nie wywołać nawrotów choroby. To jest bardzo trudne pytanie dla mamy, która chce najszybciej nakarmić dziecko, co zgłodniało za czas choroby.

Dozwolone produkty

Z tego co można jeść i pić po zatruciu jest dozwolone niewiele produktów. Wszystkie one nie wywołują dodatkowego gazowania i fermentacji w jelicie i działają ochronnie w przewodzie pokarmowym.

W pierwszych dniach, kiedy dziecku jeszcze jest bardzo źle, trzeba dawać mu tylko pić, nie nalegając na jedzenie. Ale przez 2–3 dni, kiedy maluchowi staje się lżej, trzeba mu siły na wyzdrowienie.

Do potraw i produktów, którymi można karmić dziecko po zatruciu pokarmowym odnoszą się półpłynne zupki z dodaniem pszennego, owsianego i jęczmiennego grysiku. Dla maluchów jest koniecznie rozdrobnić je blenderem, żeby obciążenie na układ pokarmowy było minimalne.

Również dozwolone ziemniaczane puree, ale bez mleka i masła. Jego konsystencja powinna być dość płynna, żeby produkt nie obciążał żołądek i łatwo się trawił. Jeśli dziecko ma biegunkę, to jest mu polecana zupa ryżowa, czy kasza. Ryż do tego dobrze przemywają i rozgotowują, dodając trochę soli.

czym karmić dziecko po spożywczym zatruciu

Z napojów, dozwolonych po zatruciu – niesłodka herbata, wywar z rodzynek i dzikiej róży, a dopiero za tydzień można spróbować kefir.

Po 5 dniach po zatruciu można już dawać dziecku makarony, klopsiki parowe i kotlety z drobiu. Również będzie dobrze zaproponować dziecku ugotowaną morską rybę w niewielkiej ilości.

Kiedy od chwili początku choroby przeszło niemniej 10 dni, to dziecko można już karmić konwencjonalną żywnością. Dotychczas kategorycznie nie wolno dawać świeże owoce i warzywa – tylko pieczone lub gotowane, z wyjątkiem bananów. Ich, nie obawiając się, można dawać już na drugi dzień po wstrzymaniu wymiotów w świeżym wyglądzie.

 
Powiązane artykuły:
Dieta przy zaparciu u dziecka w wieku dwóch lat
Od prawidłowego i pełnowartościowego odżywiania dzieci zależy ich zdrowie. Dziecko wymaga rzetelnie podbierać jadłospis, zwłaszcza jeśli u okruszyny stało się zaparcie. Prawidłowa racja potrafi normalizować pracę organów trawienia.
Wymioty u dziecka bez temperatury i biegunki – co robić?
Często wymioty przyprowadza temperatura, lecz czasami rodzice zderzają się z sytuacją, kiedy oznak choroby nie ma. Wtedy powstaje kwestia - co robić w podobnych wypadkach i czym leczyć bobasa? Dalej o tym w artykule.
Objawy dysbiozy u dziecka
Dysbioza jest znana wielu rodzicom nie z pogłosek, przecież ta dosyć rozpowszechniona choroba u dzieci różnego wieku. Choroba zdolna serio rozregulować pracę organizmu i doprowadzić do szeregu drugich naruszeń.
Stolec ze śluzem u dziecka
Rodzice często bywają zakłopotani stolcem dziecka, przecież to jeden z najważniejszych wskaźników zdrowia bobasa dostępnych mamie. W szczególności, czasami w kale u dzieci można ujawnić śluz - co to może oznaczać?
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty