Czym karmić żółwia rzecznego w domu?

czym karmić żółwia rzecznego w domu

Wodne żółwie żyją wyłącznie w wodzie i tylko potrzeba pogrzać się na słońcu, czy odłożyć jajka zmusza ich wydostawać się na ląd. Właśnie w takie momenty ich podbierają ludzie, nie zawsze zorientowani czym należy karmić rzecznego żółwia i jak jego utrzymywać w domu. Natura obdarzyła tego gada ogromną cierpliwością i wytrzymałością. Lecz popadając do niesprzyjających warunków istnienia, wątpliwe czy on dowlecze do odprowadzonych jemu stu lat życia.

Dieta żółwia rzecznego

Eksperci nie radzą nieść do domu zobaczonego na grodze żółwia, z wyjątkiem niektórych wypadków, kiedy jego wygląd zewnętrzny świadczy o tym, że jest ciężko mu się wyżywić. Dla utrzymania gadów jest potrzebne terrarium z wypadem i idealnie czysta woda, ponieważ żółw może jeść tylko w wodzie. Żeby zbiornik wodny mniej się brudził, dla karmienia odprowadzają oddzielne naczynie.

Żółwi rzecznych, co należą do drapieżników, często karmią roślinami, przeznaczonymi dla lądowych rodzajów, skarżąc się, że nie mają kosztów na inne jedzenie. W żadnym wypadku nie można to robić. Procent żywności pochodzenia roślinnego, którym można karmić w domu żółwia rzecznego powinien być znacznie mniejszy, niż pochodzenia zwierzęcego.

Żywienie żółwia w domu ustępuje swoją różnorodnością żywej przyrodzie. Głównym pokarmem jest uważana ryba, chociaż nie jest to w pełni poprawne. Żółw wodny z zadowoleniem zjada żaby, robaki, krewetki, kalmary i drobne gryzonie. W żadnym wypadku nie można poddawać artykuły żywnościowe obróbce termicznej.

Jak często trzeba karmić żółwia wodnego?

Rosnąca młodzież musi jeść codziennie, a osobników starszych wystarczy karmić jeden raz w dwa, trzy dni. Raz na siedem dni żółwi karmią wątrobą z kurczaka, czy wątrobą wołową. Nie częściej jemu dają dodatkowy pokarm, który przedstawia sobą rozmaite owady, bezkręgowce i mięczaki. Dla żółwi wodnych tak samo są opracowane specjalne suche karmy, co zawierają niezbędne dla organizmu witaminy i mikroelementy. Lecz najbardziej jest im potrzebny wapń, który jest wchłaniany tylko przy obecności specjalnych lamp, które zastępują naturalne światło słoneczne. czym karmić żółwia rzecznego Niewielka część roślinnego pokarmu najczęściej składa się z wodorostów, rzęsy, mniszka lekarskiego i miękkich części roślin rosnących w pobliżu wody.

Czym nie wolno karmić żółwia rzecznego w domu?

Niebezpieczne dla organizmu żółwia jest jedzenie z naszego stołu, w tej liczbie warzywa i owoce, a tak samo wszystko, co jedzą domowe zwierzęta. Nie rekomendują dawać mu wyrobów mięsnych i ryb, co zawieraja dużo tłuszczu. Należy być bardzo ostrożnym przy wyborze owadów i roślin, ponieważ niektóre z nich mogą okazać się trującymi, a inne mogą przeszkadzać wchłanianiu wapnia, czy zdolne spowodować niedobór jodu.

 
Powiązane artykuły:
Ile może żyć czerwonouchy żółw bez wody?
Żółw – niewybredny w utrzymaniu i pielęgnacji, jednak lekceważyć zdrowiem i samopoczuciem pupila nie kosztuje, jeżeli dbacie o jego humor. Ile może przeżyć bez wody czerwonouchy żółw? Opowiemy w naszym nowym artykule.
Akwarium dla żółwia, czyli urządzenie terrarium żółwia lądowego
Coraz więcej popularnym staje się utrzymanie w domowych warunkach egzotycznych zwierząt, w tym i żółwia. W artykule opowiemy, jak poprawnie i ładnie urządzić terrarium swojego żółwia.
Żółwie ozdobne – jak określić wiek i płeć?
Postanawiając mieć żółwie ozdobne, należy wiedzieć o nich wszystko, żeby wybrać zdrowego i młodziutkiego pupila. W naszym nowym artykule opowiemy, jak można wyznaczyć wiek i płeć żółwi ozdobnych.
Jak rozpoznać u żółwia czy to chłopiec czy dziewczyna?
Jeśli planujecie potomstwo żółwi, skrajnie ważnie znać inność płci męskiej i żeńskiej u wychowanków. Jak wyróżnić żółwia chłopaka od dziewczynki, opowiemy w naszym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty